X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49779
Przesłano:

Białka - budowa i występowanie. Scenariusz lekcji chemii dla klasy VIII

Temat lekcji: Białka-budowa i występowanie

Klasa: VIII

Czas trwania: 45 minut

Cele lekcji:

Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów z budową i występowaniem białek

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- definiuje białka jako związki chemiczne powstające z aminokwasów
- dokonuje podziału białek
- wymienia pierwiastki wchodzące w skład białek
- wymienia miejsca występowania białek
- podaje przykłady białek
Formy pracy
- indywidualna
- z całą klasą

Metody pracy
- pogadanka
- ćwiczenia
- praktyczna
- aktywizująca

Zasady nauczania
-zasada stopniowania trudności
- zasada systematyczności

Środki dydaktyczne:
- zestaw do budowania modeli przestrzennych związków chemicznych
- podręcznik ,,Chemia Nowej Ery dla klasy ósmej szkoły podstawowej" Jan Kulawik, Teresa Kulawik, Maria Litwin
- zeszyt ćwiczeń ,, Zeszyt ćwiczeń do chemii dla klasy ósmej szkoły podstawowej. Chemia Nowej Ery" Małgorzata Mańska, Elżbieta Megiel

Przebieg lekcji
1. Część wstępna
1.1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
1.2. Wprowadzenie do nowego tematu lekcji
Nauczyciel zadaje pytanie:
Jakie grupy funkcyjne zawierają aminokwasy?
Nauczyciel zapisuje na tablicy równanie reakcji tworzenia glicyloglicyny.
Nauczyciel zadaje pytanie: jakie wiązanie tworzy się w cząsteczce glicyloglicyny?

1.3. Nauczyciel dzieli uczniów na 3-osobowe grupy i prosi, żeby wykonali modele przestrzenne dwóch cząsteczek glicyny, a następnie z tych modeli zbudowali model przestrzenny cząsteczki glicyloglicyny.
Nauczyciel wyjaśnia co to są polipeptydy i sposób ich tworzenia.

Część główna
2.1. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji - ,,Białka-budowa i występowanie ’’
i prosi uczniów o zapisanie go w zeszycie.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z występowaniem białek, ich podziałem, a także składem pierwiastkowym.
2.2. Uczniowie rozwiązują w aplikacji Learningapps krzyżówkę i quiz interaktywny dotyczący budowy i występowania białek.
2.3. Uczniowie rozwiązują zadania dotyczące budowy i występowania białek z zeszytu ćwiczeń i podręcznika.

3. Część podsumowująca:
3.1. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie:
Co to są białka?
W jakich organizmach występują białka?
3.2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
3.3. Nauczyciel dokonuje ewaluacji lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.