X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49766
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Babcia i dziadek - zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem metody stacji zadaniowych

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 letnich
Temat: Babcia i dziadek – zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem metody stacji zadaniowych.
Cele ogólne: kształtowanie umiejętności słuchania, kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych, poszerzanie doświadczeń plastycznych, doskonalenie umiejętności odwzorowywania, rozwijanie koordynacji wzrokowej, rozwijanie umiejętności muzycznych, rozpoznawanie i utrwalanie poznanych cyfr i liter, doskonalenie umiejętności czytania, utrwalanie słownictwa w języku angielskim, wdrażanie do zachowania ciszy podczas wykonywania wszelkich ćwiczeń i zadań.
Cele szczegółowe – dziecko:
 rozwiązuje zagadki
 potrafi przeczytać globalnie wyrazy
 zna nazwy: dziadkowie, wnukowie w języku angielskim
 potrafi stosować się do zasad pracy metodą stacji zadaniowych
 rozpoznaje litery niezbędne do ułożenia wyrazów babcia, dziadek
 potrafi przeczytać zdania i dopasować obrazek zgodnie z jego treścią
 układa kilkuelementowy obrazek
 przelicza elementy w zakresie 10
 zna zapis graficzny cyfr
 odtwarza rytm muzyczny
 odwzorowuje ćwiczenie ruchowe na podstawie obrazka
 wykonuje serduszko z drucika kreatywnego na podstawie wzoru
 wyszukuje swoje imię pośród innych
 chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody: słowna, oglądowa, czynna (aktywizująca – stacje zadaniowe)
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD, ilustracja babci i dziadka, napisy do globalnego czytania, treść zagadek, ilustracje dziadków i wnuków, lina, karta pracy do wyszukiwania liter, karteczki ze zdaniami, obrazki do zdań, ramki z elementami do przeliczania, kartoniki z cyframi, puzzle, karteczki z rytmem muzycznym, instrumenty muzyczne, maty do ćwiczeń, karty z pozycjami do jogi, druciki kreatywne, etykiety z imionami, karty zbiorcze, kredki, papierowe buźki uśmiechnięte i smutne, tablica.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy piosence „Dzień dobry naszym rączkom”.
2. Rozwiazywanie zagadek (https://miastodzieci.pl/zagadki/zagadki-o-rodzinie/). Zamieszczenie na tablicy podpisów z nazwami babcia, dziadek. Czytanie globalne wyrazów.
Łatwą tu zagadkę mamy: kim jest dla was mama mamy? (babcia)
Nie każdy jest siwy,
nie każdy wąsaty,
lecz każdy jest tatą
mamy albo taty. (dziadek)
3. „Grandparents and grandchildren” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. N. dzieli salę na dwie części. Po jednej stronie układa ilustrację przedstawiającą dziadków, po drugiej – wnuków. Dzieci ustawiają się jedno za drugim wzdłuż linii na połowie sali oznaczonej ilustracją dziadków. N. wymienia nazwy: grandparents lub grandchildren, a dzieci przeskakują przez linię, tak aby znaleźć się na polu z odpowiednim obrazkiem.
4. Stacje zadaniowe - przedstawienie zasad pracy metodą zadaniową. Stacje - praca własna podczas sytuacji zadaniowych (organizacja pracy na zasadzie rynku - swobodne przemieszczanie się z miejsca do miejsca). Dzieci same decydują, jakie zadania (stacje zadaniowe) będą rozwiązywać w danym momencie.
Stacje zadaniowe:
4.1. Wyszukiwanie i kolorowanie pól z literami, które są potrzebne do napisania wyrazu z ramki (BABCIA, DZIADEK).
4.2. Odczytywanie zdań i dopasowywanie obrazków zgodnie z ich treścią.
4.3. Przeliczanie elementów w ramce i dopasowywanie cyfry odpowiadającej liczbie elementów.
4.4. Puzzle – układanie kilkuelementowego obrazka.
4.5. Muzyczne rytmy dla babci i dziadka – wylosowanie karteczki z rytmem muzycznym i odtworzenie go na instrumentach.
4.6. Joga dla babci i dziadka – odwzorowanie pozycji na podstawie wylosowanego obrazka.
4.7. Serce dla babci i dziadka – wykonanie serduszka z drucika kreatywnego na podstawie wzoru oraz doczepienie etykiety ze swoim imieniem.
5. Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie kart zbiorczych dzieci, na których samodzielnie zaznaczały wykonanie zadań.
6. Ewaluacja zajęć – Gadająca ściana, przyczepienie na tablicy buźki uśmiechniętej lub smutnej w zależności od nastroju podczas zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.