X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49756
Przesłano:
Dział: Języki obce

Weihnachtsfieber. Przedświąteczna gorączka. Konspekt lekcji języka niemieckiego

Konspekt lekcji języka niemieckiego w klasie VIII szkoły podstawowej
Data: 14.12.2022r.
Przedmiot: język niemiecki
Czas: 1x45min.

Temat:Weihnachtsfieber. Przedświąteczna gorączka.
Wymagania szczegółowe z podstawy programowej
1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
5) życie prywatne (święta i uroczystości)
9) kultura (tradycje i zwyczaje);
2. Uczeń rozumie bardzo proste wypowiedzi ustne:
1) reaguje na polecenia;
2) znajduje w wypowiedzi określone informacje;
3. Uczeń rozumie bardzo proste wypowiedzi pisemne:
4) znajduje w tekście określone informacje;
4. Uczeń tworzy bardzo krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi ustne:
4) przedstawia upodobania;
5) wyraża swoje opinie;
6. Uczeń reaguje ustnie w typowych sytuacjach:
4)wyraża swoje opinie, pyta o opinie, zgadza się lub nie zgadza się z opiniami;

5) wyraża swoje upodobania, intencje i pragnienia; pyta o upodobania, intencje
i pragnienia innych osób;

6) składa życzenia, odpowiada na życzenia;
VIII. Uczeń przetwarza bardzo prosty tekst ustnie lub pisemnie:
2) przekazuje w języku obcym nowożytnym lub polskim informacje sformułowane
w tym języku obcym;
13. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się wyrazów na podstawie obrazka, kontekstu)
14. Uczeń posiada świadomość językową (np. podobieństw i różnic między językami)
Wniosek wynikający z nadzoru pedagogicznego:
3. Prowadzić kompleksowe działania zmierzające do nabywania i poprawy stopnia
opanowania przez uczniów umiejętności z języka angielskiego. W szczególności doskonalić umiejętności i prowadzić działania w następujących obszarach planu naprawczego:
a) doskonalić umiejętności wyszukiwania informacji ogólnych i szczegółowych zawartych w tekstach ze słuchu oraz czytanych,
b) doskonalić umiejętności rozumienia tekstów pisanych oraz tekstów ze słuchu,
c) doskonalić umiejętność udzielania informacji na podstawie tekstów ze słuchu oraz czytanych – tworzenia własnych wypowiedzi zarówno ustnych jak i pisemnych;
d) zwiększyć ilość zadań utrwalających znajomość środków i funkcji językowych;
e) zwracać uwagę na samodzielność wykonywanych prac przez uczniów
Cele:
Cele główne:
- Poznanie nazw prezentów bożonarodzeniowych;
- Poznanie i utrwalenie słownictwa związanego
- Rozwijanie sprawności rozumienia tekstu pisanego;
- Rozwijanie sprawności poprawnego formułowania wypowiedzi ustnych;
- Rozwijanie umiejętności pracy w parach;
- Utrwalenie życzeń w języku niemieckim.
Cele szczegółowe
Uczeń:
- zapoznaje się z tekstem oraz statystyką dotyczącą prezentów bożonarodzeniowych;
- na podstawie przeczytanego tekstu poprawnie kończy zdania;
- potrafi dopasować pojęcie nadrzędne oraz obrazek do podanych wyrazów;
- potrafi wyrazić swoje zdanie na temat prezentów bożonarodzeniowych;
- potrafi dopasować życzenia do zdjęć;
- rozumie zdania w języku niemieckim;
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia
- znam słownictwo dotyczące prezentów bożonarodzeniowych;
- potrafię dopasować pojęcia nadrzędne oraz zdjęcia do podanych wyrazów;
- potrafię wypowiedzieć się na temat prezentów;
- umiem dopasować życzenia do zdjęć;
- rozumiem zdania w języku niemieckim.
Nacobezu, czyli na co będziemy zwracać uwagę
- na podstawie statystyk dokończę zdania;
- dopasuję pojęcia nadrzędne i obrazki do wyrazów;
- odpowiem na pytania dotyczące prezentów bożonarodzeniowych;
- dopasuję do życzeń właściwe zdjęcia;
Metody i formy pracy
rozumienie tekstu pisanego, rozumienie tekstu słuchanego, praca w parach, praca indywidualna
Materiały i pomoce dydaktyczne
karta pracy, laptop, płyta CD, podręcznik, zeszyt ćwiczeń
Indywidualizacja pracy
polecenia formułowane w języku polskim, podejście i indywidualna pomoc uczniom w rozwiązywaniu zadań, ćwiczenia o zróżnicowanym stopniu trudności (ćwiczenia z podpowiedziami w zależności od potrzeb)
Realizacja zapisów Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły
- integracja środowiska klasowego, szkolnego i lokalnego poprzez naukę wzajemnych relacji interpersonalnych, budzenie zainteresowania własną osobowością oraz uczenie tolerancji i zrozumienia;
- przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania uczniów i umiejętności zachowania się w towarzystwie i różnych sytuacjach pojawiających się w szkole i poza szkołą;
- wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego, w tym koleżeństwa i przyjaźni;
- stała kontrola zachowań pozytywnych i negatywnych uczniów, dbanie o przestrzeganie praw i obowiązków przez uczniów;
- kontrola frekwencji na zajęciach lekcyjnych poprzez sprawdzanie listy obecności;
- tworzenie środowiska szkolnego przyjaznego uczniom;
- zapobieganie zachowaniom agresywnym;
Przebieg lekcji:

SZCZEGÓŁOWY OPIS TOKU LEKCJI:

Wprowadzenie do tematu:
- czynności przygotowujące do lekcji (wyjęcie podręczników, zeszytów i itp.);
- powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności;
-przypomnienie słownictwa dotyczącego czynności jakie wykonujemy przed przyjęciem;
- zapisanie daty, tematu lekcji na tablicy, objaśnienie tematu;
- przedstawienie celów lekcji; Uczniowie przypominają czynności przed przyjęciem.

Faza realizacyjna
- uczniowie czytają tekst dotyczący prezentów, a następnie kończą zdania;
Nauczyciel wyjaśnia słówka:
- das Geschenk – prezent;
- schenken – podarować;
- bekommen – otrzymywać;
- geben – dawać;

- uczniowie zapoznają się ze słownictwem dotyczącym prezentów bożonarodzeniowych; Dopasowują do słówek pojęcia nadrzędne.
- uczniowie słuchają życzeń w języku niemieckim z różnych okazji. Po wysłuchaniu dopasowują do życzeń odpowiednie zdjęcie.

Faza podsumowująca
- uczniowie dopasowują do zdjęć odpowiednie słówka;
- uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące prezentów bożonarodzeniowych;
- uczniowie robią w zeszytach ćwiczeń zadania

Ewaluacja lekcji - nauczyciel podsumowuje lekcję - wraz z uczniami określa najważniejsze wiadomości do zapamiętania i utrwalenia z tej lekcji. Prosi uczniów o zamknięcie zeszytów i podręczników. Uczniowie wymieniają słówka, które zapamiętali z lekcji oraz krótkie życzenia z różnych okazji.

Wyjaśnienie pracy domowej
- znaleźć w Internecie krótkie życzenia bożonarodzeniowe;

nagrodzenie najbardziej aktywnych uczniów;

Załączniki:
-załącznik nr 1- Karta Pracy

Pytania do samodzielnej wypowiedzi

1. Wo kaufst du Weihnachtsgeschenke?
(im Einkaufszentrum/ in einem kleinen Geschäft/ per Internet)
2. Welche Geschenke bekommst du am häufigsten?
3. Welche Geschenke gibst du am meisten?
4. Wem schenkst du etwas?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.