X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49745
Przesłano:

Rejs - pierwsze konstrukcje z wykorzystaniem klocków LEGO® Education SPIKE Essential. Scenariusz lekcji informatyki

Temat: Rejs - pierwsze konstrukcje z wykorzystaniem klocków LEGO® Education SPIKE Essential

Cele ogólne:
- postępowanie zgodnie z instrukcją,
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- rozumienie i wykonywanie poleceń,
- identyfikacja głównych bohaterów historii,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej,
- komunikowanie się,
- nawiązywanie relacji społecznych,
- dbanie o porządek w miejscu pracy.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozumie i wykonuje proste polecenia związane z przebiegiem zajęć,
- doskonali technikę czytania ze zrozumieniem,
- słucha uważnie czytanego przez kolegę tekstu,
- postępuje zgodnie z instrukcja budowania oraz programowania,
- rozpoznaje bohaterów historii, rozumie potrzebę pomocy im,
- komunikuje swoje potrzeby, nawiązuje relacje interpersonalne, współpracuje w grupie,
- dba o porządek w miejscu pracy.

Standardy edukacyjne:
Edukacja informatyczna
Uczeń:
1.1 układa w logicznym porządku: obrazki, teksty, polecenia (instrukcje) składające się m.in. na codzienne czynności,
1.2 tworzy polecenie lub sekwencje poleceń dla określonego planu działania prowadzące do osiągnięcia celu,
2.1 programuje wizualnie: proste sytuacje lub historyjki według pomysłów własnych i pomysłów opracowanych wspólnie z innymi uczniami, pojedyncze polecenia, a także ich sekwencje sterujące obiektem na ekranie komputera bądź innego urządzenia cyfrowego,
3.1 posługuje się komputerem lub innym urządzeniem cyfrowym oraz urządzeniami zewnętrznymi przy wykonywaniu zadania,
3.2 kojarzy działanie komputera lub innego urządzenia cyfrowego z efektami pracy z oprogramowaniem,
4.1 współpracuje z uczniami, wymienia się z nimi pomysłami i doświadczeniami, wykorzystując technologię,
5.1 posługuje się udostępnioną mu technologią zgodnie z ustalonymi zasadami.

Edukacja techniczna
Uczeń:
1.1 planuje i realizuje własne projekty/prace; realizując te projekty/prace współdziała w grupie,
2.4 wykonuje przedmiot/model/pracę według własnego planu i opracowanego sposobu działania.

Edukacja przyrodnicza
Uczeń:
1.3 rozpoznaje wybrane zwierzęta i rośliny, których w naturalnych warunkach nie spotyka się w polskim środowisku przyrodniczym.

Metody:
- słowne: opis, dyskusja,
- aktywizujące: burza mózgów, problemowa,
- oparte na praktycznej działalności

Środki dydaktyczne:
- klocki LEGO® Education SPIKE Essential, komputer z aplikacją

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, przedstawienie tematu i celu zajęć.
2. Dyskusja na temat postępowania zgodnie z planem w celu ukończenia zadania (w jaki sposób założyć na siebie ubrania przed wyjściem na zewnątrz? Co zrobić najpierw? Co zrobić później?).
3. Zapoznanie uczniów z głównymi bohaterami historii i pierwszym zadaniem, jakim jest wepchnięcie łodzi do wody. Odczytanie przez uczniów historii „Rejs”.
4. Rozdanie klocków i urządzeń.
5. Zapoznanie uczniów z pierwszym zadaniem przy pomocy aplikacji LEGO® Education SPIKE™ - zbudowanie konstrukcji, stworzenie programu, który pozwoli wepchnąć łódź do wody, przetestowanie go.
6. Przebudowanie i przetestowanie modeli, aby ukończyć kolejne zadanie w aplikacji, zmodyfikowanie program, by ulepszyć robota.
7. Omówienie z uczniami ukończonego zadania (Co zrobiliście najpierw, aby zepchnąć łódź do wody? W jaki sposób zmodyfikowaliście program, by ulepszyć robota? Dlaczego postępowanie zgodnie z instrukcjami jest ważne? Co się stanie, jeśli nie wykonamy kroków w określonej kolejności?).
8. Uprzątnięcie stanowisk pracy.
9. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.