X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49740
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienią - nauka wiersza Marii Konopnickiej

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA UMYSŁOWEGO

Grupa: 4 latki

Temat: „Jesienią”- nauka wiersza Marii Konopnickiej.
Cele ogólne:
zapoznanie dzieci z nowa porą roku i jej darami na podstawie wiersza pt „Jesienią” M. Konopnickiej
poznanie z nowym pojęciem- sad
ćwiczenie pamięci odtwórczej
uświadomienie dzieciom konieczności spożywania owoców dla ich zdrowia

Cele szczegółowe:
zapoznaje się z nową porą roku i jej darami
wie jak nazywa się miejsce, w którym rosną owoce- sad
udziela krótkich odpowiedzi na pytania związane z treścią wiersza
próbuje powiedzieć z nauczycielką wiersz ilustrując go ruchem
ćwiczy pamięć odtwórczą
rozpoznaje owoce wykorzystując zmysły dotyku i smaku
wie, że należy jeść dużo owoców
wie, że są ważne dla zdrowia
aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej

Metody:
czynna
słowna
oglądowa

Formy:
grupowa
indywidualna
Pomoce:
kosz z jabłkami, kosz z gruszkami, 2 serwety do zakrycia koszyków, sylwety drzew z owocami jabłek i gruszek, kartonik z jabłkiem, kartonik z gruszką, sylweta kosza z jabłkami, sylweta kosza z gruszkami, 2 arkusze szarego papieru na tablice ścienne, czapka, fartuszek, talerze z owocami do degustacji, opaski na głowę z sylwetami owoców, tamburyno

Przebieg zajęcia:
I. Część wstępna
Dzieci siedzą w półkolu na dywanie przed tablicami ściennymi, które są zakryte arkuszami szarego papieru.
Jaką mamy porę roku? (Jesień. ) Jeżeli dzieci nie podadzą odpowiedzi nauczyciel sam ją podaje i krótko omawia jej charakterystyczne cechy.
Kiedy przychodzi do nas jesień przynosi nam różne dary. I właśnie dzisiaj bardzo wcześnie, kiedy jeszcze spałyście w swoich domach przyszła do przedszkola jesień i zostawiła nam swoje dary. A jakie? Zaraz się dowiecie. ( nauczyciel odsłania zakryte tablice ścienne, na których umieszczone są sylwety drzew owocowych jabłoni z sylwetami jabłek i gruszy z sylwetami gruszek))
Co przyniosła nam jesień? ( jabłka i gruszki)
Co to są jabłka, gruszki? (owoce)
Co się z nimi robi? ( jemy)
Dlaczego? (bo są zdrowe i mają witaminy)
Dzisiaj poznacie wiersz o Jesieni, którego będziemy się uczyć. Ja już go znam i wam powiem,więc uważnie mnie słuchajcie.

II. Cz. zasadnicza
1. Recytacja wiersza „Jesienią”- M. Konopnickiej ilustrowanego ruchem i rekwizytami: czapką, fartuszkiem, jabłkiem i gruszką.
2. Rozmowa na temat wiersza:
-Gdzie rosły owoce? ( w sadzie ) Nauczyciel cytuje fragment wiersza, w którym jest mowa o sadzie i wyjaśnia jego znaczenie.
-Jakie owoce rosły w sadzie? ( jabłka, gruszki) dzieci, które udzielą odpowiedzi podchodzą do tablicy i wskazują na niej nazwany przez siebie owoc
-Jaki kolor miały jabłka? (czerwone)
-Jaki kolor miały gruszki? (złote)
3. Ponowna recytacja wiersza przez nauczycielkę połączona z ilustracją ruchową. Następnie wszystkie dzieci w pozycji stojącej naśladują ruchy nauczyciela i próbują za nauczycielką recytować wiersz.
4. „Kosz z owocami”- wielozmysłowe poznawanie owoców.
Rozpoznawanie za pomocą zmysłu dotyku: nauczyciel podchodzi kolejno do każdego dziecka z koszem, w którym pod serwetką ukryte są jabłka i gruszki. Dziecko wkłada rękę pod serwetkę do koszyka i wyjmuje owoc. Zanim go wyjmie, na podstawie dotyku próbuje podać jego nazwę. Następnie dzieci dotykają owoc palcami owoc na całej powierzchni, ściskają, wąchają - wypowiadają własne wrażenia i spostrzeżenia
5. Odkładanie owoców do koszyków oznaczonych sylwetami- jabłkiem i gruszką. Nauczyciel kolejno podchodzi do każdego dziecka.

III. Cz. końcowa
1. „Kosz z owocami”–zabawa ruchowa. Nauczycielka dzieli dz. na dwie grupy. Pierwsza dostaje opaski z gruszkami, druga z jabłkami. Dz. podskakują obunóż, naśladują spadające owoce z drzew, na umówiony sygnał wskakują do właściwego koszyka tj. gromadzą się w miejscu oznaczonym kartonem z emblematem kosza z jabłkiem lub gruszką.
2. Degustacja owoców. W nagrodę za wspólną zabawę dzieci siadają do stolików, na których ustawione są talerze z owocami i je jedzą. Podczas spożywania owoców na podstawie smaku podają ich nazwę. Nauczycielka ponownie zwraca uwagę na wartości zdrowotne owoców i konieczność ich spożywania przez dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.