X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49727
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy inspirowane wierszem H. Bechlerowej pt. "Nowy rok"

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Prowadzący: Kamila Klimczak
Data: 13.01.2023
Grupa: dzieci czteroletnie

Temat kompleksowy: Skok w Nowy Rok
Temat zajęć: Zabawy inspirowane wierszem H. Bechlerowej pt. „Nowy rok”

Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha z uwagą wiersza czytanego przez nauczyciela
- bierze udział w rozmowie na temat treści tego wiersza
- wymienia cztery pory roku
- wskazuje bieżącą porę roku
- poznaje prawidłowości z nią związane
- doświadcza uczucia zimna
- poznaje zapach i smak miętowy
- wykonuje zimowy obrazek korzystając z miętowej pasty do zębów

Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
- elementy „Porannego kręgu”

Formy:
- zbiorowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
Nośnik z nagraniem mp3 – powitanie, płyta CD z utworem do zabawy ruchowej oraz
z utworem pożegnalnym, wiersz, ilustracje parasoli, różnorodne ilustracje związane
z czterema porami roku, tektura, magnesy, herbata miętowa, jednorazowe naczynia
do picia, czekolada miętowa, pasta do zębów miętowa, lód, kartki, tamburyn.

Przebieg:
1. Powitanie z grupą wykorzystując piosenkę „Dzieńdoberek”.
2. Podanie celów zajęć.
3. Zapoznanie dzieci z wierszem H. Bechlerowej pt. „Nowy Rok” z jednoczesnym prezentowaniem czterech ilustracji parasoli.
4. Rozmowa na temat treści wiersza. Wyjaśnianie nieznanych pojęć.
5. Wyszukiwanie czterech pór roku w treści wiersza – nazywanie ich, podanie ich opisu na podstawie usłyszanego wiersza.
6. Zabawa ruchowa z muzyką pt. „Idziemy na spacerek”. Śpiewanie piosenki i poruszanie się w kole z wykonywaniem konkretnych czynności przy poszczególnych porach roku.
Wiosna – klekotanie bocianów ; Lato – pływanie w jeziorze;
Jesień – zbieranie liści ; Zima – lepienie bałwana.
7. Odnajdywanie w rozsypce ilustracji tych, związanych z poszczególną porą roku, dobieranie ich w zbiory, tworzenie mapy skojarzeń na tablicy.
8. Pociąg do krainy Pani Zimy – zabawa ruchowa – „Jedzie pociąg z daleka”.
Przejście po Sali ze śpiewem piosenki.
9. Rozmowa na temat cech właściwych dla pory roku, jaką jest zima.
10. Doświadczanie aspektów związanych z zimą – zabawa sensoryczna:
- dotykanie kostek lodu i określanie odczuć z nim związanych
- poznanie smaku i zapachu oraz chłodzących walorów miętowej pasty do zębów
- poznanie smaku i zapachu miętowej herbaty
- poznanie smaku i zapachu miętowej czekolady
11. Zabawa plastyczna „Zima” – malowanie palcami z wykorzystaniem miętowej pasty do zębów.
12. Ewaluacja. Odpowiedzi na pytania z wykorzystaniem poszczególnych gestów lub odpowiedzi werbalnej.
- Komu podobały się zajęcia? - Kto pracował najlepiej jak potrafi?
- Co najbardziej Ci się podobało? - Czego nowego się nauczyłeś?
- Kto ma dobry humor po zajęciach? - Kto polubił nowe smaki?
13. Zakończenie zajęć. Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Na pożegnanie” z jednoczesnym wykonywaniem poszczególnych gestów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.