X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49641
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Układ Słoneczny

Temat dnia: „ Układ Słoneczny”.
Cele główne:
• poznawanie wyglądu i nazw planet Układu Słonecznego
• rozwijanie umiejętności matematycznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• powtarza nazwy obiektów wchodzących w skład Układu Słonecznego
• liczy na palcach z pomocą Nauczyciela
Metody:
• oglądowa,
• słowna,
• czynna,
• zadaniowa,
• Dziecięca matematyka E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
Formy pracy:
• grupowa,
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• wiersz B. Szelągowskiej „Nasza Ziemia i planety
• tablica demonstracyjna „Układ Słoneczny”
• karta pracy- rakieta
• latarka
• gwiazdki

Przebieg zajęć:

1. „ Świecące gwiazdki”- zabawa wprowadzająca
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel wyłącza światło. Wcześniej przypina w Sali w dowolnych miejscach gwiazdki. Włącza latarkę i kieruje jej światło na jedną z gwiazdek. Dzieci podążają wzrokiem za świecącymi gwiazdkami. Liczą i mówią, ile gwiazdek zobaczyły.

2. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Nasza Ziemia i planety”
Nauczyciel czyta wiersz i pokazuje kolejno na tablicy „ Układ Słoneczny” Słońce, planety.

3. Rozmowa na temat planet.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania :
• Jakie planety krążą wokół Słońca? Wskazane dzieci pokazują daną planetę na tablicy. Nauczyciel omawia jej wygląd.
• Która planeta jest najmniejsza?
• Która planeta jest największa?
• Na jakiej planecie My mieszkamy?

4. Zapoznanie z wyglądem Układu Słonecznego – praca z tablicą demonstracyjną.
Nauczyciel informuje dzieci, że wszystkie planety występujące w wierszu wchodzą w skład Układu Słonecznego. Następnie prosi wybrane dziecko aby na tablicy wskazało Słońce. P wskazaniu Nauczyciel opowiada dzieciom, że wokół Słońca krążą planety i omawia każdą z nich. Na koniec pyta dzieci:
Następnie mówi: Wokół Słońca krążą planety i zadaje pytania:
• ile planet krąży wokół Słońca?- dzieci liczą
• pokaż na tablicy czerwoną planetę i przypomnij jak się ona nazywa
• poszukaj i wskaż planetę Ziemia i powiedz jakiego jest koloru i dlaczego?
• Jak się nazywa ta postać ?– wskazuje na astronautę

5. „Krążące planety”- zabawa ruchowa
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy- planety: Merkury, Wenus, Ziemia. Wybiera jedno dziecko, które stoi w środku koła i pełni rolę Słońca. Następnie Nauczyciel wypowiada nazwy planet. Dzieci, które zostały wyznaczone na daną planetę zaczynają krążyć wokół Słońca. Zabawę powtarzamy kilka razy.

6. „Rakieta”- praca plastyczna
Dzieci otrzymują kartę pracy z narysowaną rakietą. Kolorują obrazek zgodnie z poleceniem Nauczyciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.