X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49595
Przesłano:

Masa atomowa, masa cząsteczkowa - scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK – Magdalena Wiśniewska
1. Etap edukacyjny i klasa:
• szkoła podstawowa - klasa VII
2. Przedmiot:
• chemia
3. Temat zajęć:
Masa atomowa, masa cząsteczkowa
4. Czas trwania zajęć:
45 minut
5. Uzasadnienie zastosowania technologii:
Zastosowanie technologii TIK sprawi, że lekcja stanie się bardziej atrakcyjna dla uczniów, poprzez wykonywanie ciekawych ćwiczeń na monitorze interaktywnym. Ułatwi zrozumienie tematu i osiągnięcie celów lekcji oraz zwiększy samodzielność uczniów.
6. Cel ogólny zajęć:
Zapoznanie uczniów z pojęciami masy atomowej i cząsteczkowej.
7. Cele szczegółowe zajęć:
• definiuje pojęcia masa atomowa, masa cząsteczkowa
• odczytuje masy atomowe pierwiastków chemicznych z układu okresowego
• oblicza masę cząsteczkową pierwiastków i prostych związków chemicznych
• rozwiązuje zadania o różnym stopniu trudności.
8. Metody i formy pracy:
Metody:
1. podająca (wyjaśnienie, wykład informacyjny),
2. eksponująca (film),
3. metody programowane (z użyciem komputera),
4. praktyczne (pokaz, ćwiczenia przedmiotowe)
Formy:
1. praca indywidualna
2. praca zbiorowa
9. Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji wykorzystano:
• filmy ze strony pistacja.tv
• e-notatka z platformy zpe.gov.pl
• ćwiczenia praktyczne z platformy zpe.gov.pl
• ćwiczenia praktyczne z platformy wordwall.net oraz learningapps.org
• plansze IPP chemia - układ okresowy pierwiastków
• komputery z dostępem do Internetu
• monitor interaktywny
• ankieta ewaluacyjna
10. Wymagania w zakresie technologii:
Dowolne urządzenie multimedialne z dostępem do Internetu.
11. Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjne
Czas trwania: 5 min
1. Sprawdzenie listy obecności
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji
Wstęp
Czas trwania: 10 min
1. Zapoznanie uczniów z pojęciem masy atomowej i masy cząsteczkowej
2. Prezentacja filmu Masa atomowa i masa cząsteczkowa | Pi-stacja (pistacja.tv)
3. Dzięki uważnemu obejrzeniu filmu uczniowie dowiedzą się w jaki sposób odczytujemy masy atomowe pierwiastków i obliczamy masy cząsteczkowe związków chemicznych.
4. Zapisanie notatki – wykorzystanie e-notatki z platformy zpe.gov.pl
Część właściwa:
Ćwiczenia uczniowskie
Czas trwania: 10 min
1. Nauczyciel udostępnia uczniom planszę IPP Chemia z układem okresowym.
2. Nauczyciel udostępnia uczniom link do ćwiczeń na platformie Odczytaj z układu okresowego masy atomowe pierwiastków - Połącz w pary (wordwall.net) oraz Masa cząsteczkowa (learningapps.org)

Podsumowanie:
Wykorzystanie zdobytej wiedzy
Czas trwania: 10 min
1. Nauczyciel udostępnia uczniom link do platformy Obliczanie mas cząsteczkowych (zpe.gov.pl)
2. Uczniowie samodzielnie wykonują Polecenia 1 oraz Ćwiczenia 4 z udostępnionego uczniom linku do ćwiczeń.
3. Podczas wykonywania ćwiczeń uczniowie mogą w dalszym ciągu korzystać z układu okresowego pierwiastków
Praca domowa
Czas trwania: 5 min
Opis aktywności:
1. Nauczyciel poleca uczniom obejrzenie filmu Atom czy cząsteczka? Masa atomowa, masa cząsteczkowa. [szkoła podstawowa, gimnajzum] - YouTube oraz Obliczanie mas cząsteczkowych (zpe.gov.pl) wyjaśniającego omawiany temat.
2. Nauczyciel zleca wykonanie po trzy przykłady z zadania 1 i 2 z Podręcznika „Chemia Nowej Ery 7” na stronie 83.
Ewaluacji zajęć:
Czas trwania: 5 min
Ankieta ewaluacyjna po lekcji "Masa atomowa, masa cząsteczkowa"
Które etap lekcji podobał Ci się najbardziej.
• Filmy
• Układ okresowy pierwiastków
• Ćwiczenia z platformy zpe.gov.pl, wordwall.net oraz learningapps.org
Czy poradziłeś sobie z zadaniami, które wykonywałeś indywidualnie?
• Nie potrafiłem wykonać żadnego ćwiczenia.
• Z dużymi trudnościami
• Z małymi trudnościami
• Tak bardzo dobrze
W jakim stopniu temat jest dla Ciebie zrozumiały
• Niewiele zrozumiałem
• Z trudem zrozumiałem, potrzebuję więcej ćwiczeń
• Z łatwością zrozumiałem, ale potrzebuję więcej ćwiczeń
• Wszystko jest dla mnie zrozumiałe
Czy chciałbyś więcej takich lekcji?
TAK/NIE

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.