X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49591
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy Polakami. Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków

Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków

Krąg tematyczny: Nasza ojczyzna.

Temat zajęć: Jesteśmy Polakami.

Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia przynależności do narodu i kraju,
- zapoznanie się z legendą dotyczącą powstania państwa Polskiego,
- zapoznanie się z symbolami narodowymi: godło, flaga, hymn,
- doskonalenie orientacji na mapie Polski i Europy.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poznaje „Legendę o Lechu” i potrafi wymienić pierwszą stolicę Polski,
- potrafi wyjaśnić, jak (wg legendy) orzeł stał się symbolem państwowym,
- rozpoznaje słowa hymnu,
- podejmuje próbę śpiewania hymnu,
- wskazuje Polskę na mapie Europy,
- potrafi wyjaśnić pojęcie: granica państwa,
- odnajduje kształt Polski wśród konturów innych państw,
- układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
- podejmuje próbę samodzielnego napisania wyrazu: Polska,
- czyta w zakresie poznanych liter,
- zgodnie współpracuje w grupie.

Metody pracy:
- obserwacja,
- pokaz,
- rozmowa,
- działanie praktyczne,
- zabawa.

Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- grupowa.

Środki dydaktyczne: plansze z ilustracjami do „Legendy o Lechu”, plansze z ilustracjami godła i flagi, plansza z hymnem państwowym, mapa Europy, mapa Polski (części do złożenia), karta pracy – kontury państw europejskich, wyrazy do układania zdań (rozsypanka wyrazowa).

Przebieg zajęć

1. Powitanie.
2. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem kawałków krepy.
3. Ćwiczenia artykulacyjne: „Ucieka co sił”.
4. Podanie tematu zajęć.
5. Złożenie z puzzli mapy Polski i zawieszenie jej na tablicy.
6. Wysłuchanie „Legendy o Lechu” (prezentacja ilustracji). Ustalenie, jak wg legendy powstało państwo polskie, pierwsza stolica Polski – Gniezno i dlaczego orzeł jest w godle Polski.
7. Próby odpowiedzi na pytanie: Co to jest Polska? Skąd wiemy, gdzie zaczyna się inny kraj? Jak nazywają się ludzie mieszkający w Polsce?
8. Prezentacja planszy z hymnem: jedno z dzieci odczytuje treść hymnu, dzieci odgadują, co to jest za tekst: hymn państwowy. Hymn jako symbol państwowy.
Wysłuchanie przez dzieci hymnu.
9. Polska wśród innych krajów Europy – wskazanie Polski na mapie Europy.
10. Wykonanie zadania na karcie pracy: odnalezienie i pokolorowanie Polski, Ułożenie napisu „Polska” z rozsypanki literowej i samodzielne napisanie liter w kratkach.
11. Praca w grupach: układanie zdań – podpisów do godła, hymnu, flagi i mapy Polski. Zdania:
- To jest symbol państwowy: flaga Polski.
- Godło Polski to biały orzeł w koronie.
- Orkiestra gra hymn narodowy.
- To jest kolorowa mapa Polski.
Każda grupa umieszcza ułożone zdania przy odpowiedniej planszy. Najpierw każda grupa odczytuje swoje zdanie, potem cała grupa czyta wspólnie.
12. Tekst do czytania na tablicy: Olek ma atlas z flagami. Ta flaga to symbol Polski. Flaga Polski ma dwa kolory: biały i czerwony. W sali wisi godło Polski. To biały orzeł. Muzyk gra hymn Polski na fortepianie.
13. Zabawy z chustą animacyjną:
- Dzieci na hasło nauczyciela (np. Rosja – żółty, Słowacja – zielony) starają się utrzymać piłkę na odpowiednim polu. Na hasło „Polska” – piłka wpada do otworu’
- Prognoza pogody: dzieci poruszają chustą zgodnie z podanym hasłem: burza, lekki wiaterek, sztorm, cisza na morzu,
- Zabawa „Wulkan”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.