X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49567
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe Misie

Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat tygodniowy: Przygotowania do zimy
Temat zajęć: „Kolorowe misie”
Termin: 24.11.2022r.
Grupa: IX (5-latki)
Miejsce: sala grupy Skrzaty
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak
Cel ogólny:
- Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, skupienia się na wykonywanych czynnościach;
- Doskonalenie orientacji przestrzennej;
- Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 6.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
- podaje przedmiot zgodnie z poleceniem;
- określa położenie przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
- przelicza w zakresie 6;
- szereguje według wielkości (dotyczy dziecka ze SPE);
- uczestniczy w zabawie opartej na muzyce klasycznej;
- tworzy improwizację do wysłuchanej muzyki;
Metody pracy:
- czynne (zadania stawiane do wykonania, kierowania aktywnością);
- oglądowe (pokaz);
- słowne (rozmowa, opowiadanie);
- metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej;
- metoda aktywnego słuchania wg Batti Strauss;
Formy: z całą grupą, indywidualna (zróżnicowana);
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
I.5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
IV.7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
IV.14) określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
IV.15) przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
Pomoce dydaktyczne: pluszowe misie, frotki, klocki, koperty z kartonikami przedstawiającymi misie, misie różnej wielkości, kolorowe pompony, nagranie Gavotte F.J. Gossec, magnetofon, muzyka relaksacyjna, sylweta misia dla każdego dziecka.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Panie Misiu” – zabawa integracyjna na powitanie. Dzieci ustawiają się w kole, śpiący miś krąży po kole (z rąk do rąk), a dzieci śpiewają piosenkę Panie Misiu. Po zakończeniu piosenki – osoba, która w danej chwili trzyma misia w ręku, wita się za pomocą tego misia z innymi osobami:
Panie Misiu, Panie Misiu
Pora wstać, pora wstać.
Czas na powitanie, czas na powitanie,
Kończ już spać, kończ już spać.
2. „Parada misiów” – prezentacja przez dzieci swoich misiów.
3. „Gdzie jest miód” - zabawa matematyczna. Dzieci siedzą w szeregu. Stawiają przed sobą misia (miś ma założoną frotkę na lewą łapkę). Następnie kładą klocek (miód) w różnych miejscach: przed misiem, za misiem, z jego prawej strony, z jego lewej strony. Za każdym razem dzieci określają, gdzie leży klocek względem misia.
4. „Podaj misia” - dzieci stoją w kole i przekazują sobie misia, zgodnie z poleceniami nauczyciela. Miś jest bardzo ciężki, leciutki, miś zmarzł (trzeba go utulić), miś spaceruje (podajemy go sobie niziutko).
5. „Liczymy misie” - dzieci dostają koperty. W każdej jest komplet kartoników z misiami, od 1 do 6. Zadaniem dzieci jest uporządkowanie kartoników od najmniejszej liczby misiów do największej. Ważne, aby dzieci układały od lewej strony do prawej (dla dziecka ze SPE szeregowanie 3 misiów według wielkości).
6. „Kolorowe misie” – zabawa ruchowa. Dzieci dostają pompony z bibuły (pędzle). Następnie zamieniają się w malarzy i kolorują farbami misie, przy akompaniamencie utworu pt. Gavotte F.J. Gossec, improwizując ruchem treść piosenki.
7. „Leniwe misie” – zabawa relaksacyjna. Nauczyciel zamienia dzieci w misie, które mają pełne brzuszki. Jesteście leniwe, ociężałe, wasze łapy nie chcą się poruszać. Na obiad wygrzebałyście larwy i owady. Każdy miś kładzie się na dywanie, zwija w kulkę, żeby było mu ciepło i miło. Ziewamy, zamykamy oczy, zasypiamy.
8. Podsumowanie zajęć – pochwała dzieci za pracę.

9. Ewaluacja – dzieci otrzymują sylwetę misia. Jeśli zajęcia podobały się - rysują uśmiechniętą buźkę, jeśli nie podobały się - smutną buźkę.

10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.