X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49548
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bajkowy obraz - na podstawie audiobajki "Muzyka z serca", zainspirowany obrazem "Kapela dziecięca" T. Makowskiego

Cel ogólne:
• upowszechnianie i udostępnianie literatury i sztuki wśród dzieci;
• promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.
Cel operacyjne:
• dz. zna wybrane dzieła i ich twórców;
• dz. dostrzega estetykę i piękno dzieł;
• dz. wykazuje postawę twórczą z jej nieodłącznymi atrybutami tj. kreatywnością, innowacyjnością;
• dz. rozumie i interpretuje pojęcia przy wykorzystaniu obrazów;
• dz. wyraża odczucia związane z odbiorem sztuki;
• dz. swobodnie wypowiada się wyrażając odczucia związane z odbiorem sztuki.

Metody: słowna –rozmowa, objaśnienia, rymowanka, wiersz, oglądowa – pokaz, obserwacja, uprzystępnianie sztuki, czynna – zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń.
Forma: zajęcie z cała grupą
Pomoce: treść rymowanki, audibajka „Muzyka z serca” , ilustracja obrazu „Kapela dziecięca”
T. Makowskiego, nagranie muzyki klasycznej, treść wiersza „Portret”, nagrania dźwięków instrumentów, ilustracje instrumentów, instrumenty.

Przebieg zajęcia
1. Powitanie rymowanką „Różne dźwięki są dokoła. Raz coś stuka, raz coś woła. Nasze uszy ich słuchają. Coraz lepiej świat poznają”.
2. Słuchanie audiobajki „Muzyka z serca” – zainspirowanego obrazem „Kapela dziecięca” T. Makowskiego.
3. Oglądanie zdjęć obrazu „Kapela dziecięca” T. Makowskiego.
4. Zabawa muzyczno – ruchowa ,,Malarskie pozy’’ - dziecko tańczy przy muzyce, a na przerwę przyjmuje pozę, którą chciałby zaprezentować przed malarzem.
5. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu i oglądanego obrazu poparta pytaniami:

• Lubisz słuchać muzyki? Jakie są Twoje ulubione piosenki?
• Znasz jakieś instrumenty muzyczne? Grałeś/łaś kiedyś na którymś z nich?
• Kiedy ostatnim razem czułeś/aś smutek i ktoś cię pocieszył?
• Kiedy ostatnim razem czułeś/aś szczęście? Z jakiego powodu?

6. Zagadki słuchowe „Co to za instrumenty?”. Zadaniem dzieci jest nazwać usłyszane instrumenty i wskazać instrument na ilustracji lub wskazać prawdziwy instrument.
7. ,,Portret’’ - ćwiczenie relaksacyjne. Dzieci w parach obrazują tekst wiersza masując plecy kolegi. Narysuję portret -rysujemy uśmiechniętą twarz szczęśliwego człowieka.
Ma głowę, wesołe oczy, pięknie się uśmiecha.
Lubi chodzić po górach - rysujemy góry,
pływa chętnie w jeziorze - pocieramy dłońmi o plecy.
Cieszy się kiedy statkiem- (rysujemy fale) w rejs wypłynąć może.
Maluje piękne obrazy -ruchy koliste całą powierzchnią dłoni,
słucha jak szumią drzewa - zbliżenie dłoni do ucha.
Pada deszcz, to się cieszy kap, kap, kap z deszczem śpiewa - dotykanie pleców opuszkami palców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.