X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49546
Przesłano:

Spotkanie z odkrywcą Marią Skłodowską-Curie. Konspekt zajęć otwartych z okazji Dnia Patrona Szkoły

Scenariusz zajęć otwartych z okazji Dnia Patrona Szkoły- Marii Skłodowskiej- Curie
Koordynator: nauczyciel chemii
Prowadzący: wybrani uczniowie z klasy 7 i 8
Temat: Spotkanie z odkrywcą... Marią Skłodowską- Curie.
Cele zajęć:
• Rozwijanie zainteresowań uczniów dziedziną chemii
• Propagowanie zdobywania wiedzy i umiejętności poprzez eksperymentowanie
• Zachęcanie do poszukiwania informacji z różnych źródeł
• Doskonalenie umiejętności pracy w grupie
• Kształtowanie umiejętności publicznego wypowiadania się
• Integracja społeczności szkolnej poprzez rozwój tradycji szkoły
Metody pracy:
• Pokaz doświadczeń chemicznych- ćwiczenia praktyczne
• Wyjaśnienie, omówienie
• Pogadanka (elementy)
Formy pracy: praca w parach, zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zaproszenie dzieci z klas młodszych na pokazy chemiczne, przedstawienie prowadzących uczniów
2. Przedstawienie najważniejszych zasad z regulaminu pracowni chemicznej
3. Prezentacja doświadczeń
A.”Węże Faraona”- dwóch uczniów (jeden omawia a drugi wykonuje doświadczenie)
Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebujemy:
popiół, cukier kryształ, proszek do pieczenia, alkohol , strzykawkę, łuczywo, zapałki, płytkę ceramiczną (lub innego naczynia na popiół)
Przebieg doświadczenia:
Cukier i proszek do pieczenia mieszamy w proporcjach ok. 1 do10.
 Do naczynia z popiołem przenosimy mieszaninę cukru i proszku (umieszczamy ją w zagłębieniach)
 Popiół wokół mieszaniny nasączamy alkoholem
 Zapalamy pary alkoholu
 Węże rosną pod wpływem ciepła wydzielanego podczas spalania etanolu. Wydzielający się gaz- dwutlenek węgla odpowiada za właściwości spulchniające proszku do pieczenia. Powstający w takcie reakcji węgiel zostaje „nadmuchany” przez wydzielający się dwutlenek węgla i powstaje czarny wąż.

B. Gaszenie świeczki dwutlenkiem węgla- kolejni uczniowie z kl. 7-8
 Czy dwutlenek węgla jest palny czy nie? Sprawdźmy to wykonując doświadczenie.
Do jego przeprowadzenia potrzebujemy: większego naczynia szklanego np. miski, zlewki/ szklanki, sody, octu, świeczki i zapałek.
Przebieg doświadczenia:
 Do naczynia wsypujemy sodę(1-2 opakowania) i dolewamy octu (około ½ butelki). Zachodzi reakcja chemiczna. Soda reaguje z octem, w wyniku czego powstaje między innymi woda i dwutlenek węgla.
 Spróbujmy teraz zgasić świeczkę za pomocą dwutlenku węgla
 Zlewką „nabieramy” dwutlenek węgla i „wylewamy” jej zawartość na palącą się świeczkę.
 Obserwujemy, że świeczka zgasła. Dlaczego tak się stało?
 W zlewce znalazł się dwutlenek węgla- CO2, bo jest on cięższy od powietrza i można go było nabrać.
 Aby świeczka się paliła potrzebny jest dostęp tlenu. Gdy dwutlenek węgla „wylał” się na płomień- świeczka zgasła.
 Wniosek: Dwutlenek węgla jest gazem niepalnym i cięższym od powietrza
C.”Kolorowa niespodzianka”- następna para uczniów z kl. 7-8
Do doświadczenia potrzebne będą:
Woda, ocet, oranż metylowy, 2szklane naczynia np. szklanki

Przebieg doświadczenia:
 Wlewamy do 2 naczyń dwie ciecze bezbarwne- do jednej wodę, do drugiej ocet. Do każdej dodajemy kilka kropli innej substancji o barwie pomarańczowej (oranż metylowy)
 Jak myślicie? Na jaki kolor zabarwią się dwie bezbarwne ciecze?? Zobaczmy.
 W pierwszym naczyniu substancja zabarwiła się na kolor jasnożółty. W drugim zaś... .. Uwaga?! Czary mary, hokus pokus!! Kolor jest.... Różowy!!! Skąd się wziął?
 Została tu użyta pewna substancja, która jest wskaźnikiem i barwi się na określony kolor pod wpływem odpowiednich substancji.
 Jakie substancje trzeba zmieszać aby powstał zupełnie inny kolor niż był na początku...? Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć na zajęciach chemii.
4. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.