X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49514
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiem, co czuję ja i wiem, co czujesz ty! – zabawy integracyjne z wykorzystaniem elementów dramy

Scenariusz zajęć edukacyjnych z okazji Dnia Empatii

Temat: ,,Wiem, co czuję ja i wiem, co czujesz Ty!’’ – zabawy integracyjne z wykorzystaniem elementów ,,dramy’’.

Prowadząca: Magdalena Mielech
Grupa dzieci: 4-5 latki
Treści z podstawy programowej:
I5, I7, II1, II2, II4, II6, II9, III2, III4, IV2, IV5, IV8
Kompetencje kluczowe rozwijane podczas zajęć:
- w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- w zakresie wielojęzyczności,
- osobiste, społeczne oraz w zakresie umiejętności uczenia się,
- w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Cel ogólny:
- rozwijanie wrażliwości emocjonalnej i empatii dzieci.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa emocje na obrazkach i na twarzy człowieka,
- uczestniczy we wspólnych zabawach muzyczno – ruchowych,
- wczuwa się w emocje innych osób,
- rozumie proste słowa w języku angielskim (kolory) i reaguje na nie.

Metody:
- Metody czynne: metoda kierowania aktywnością, zadań stawianych dziecku;
- Metody oglądowe: obserwacja i pokaz, udostępnianie sztuki: utwory muzyczne;
- Metody słowne: objaśnienia, instrukcje.

Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa

Środki dydaktyczne:
Płyta CD ,,Muzyczno – ruchowe zabawy grupowe’’, wiatrak matematyczny, obrazki z emotikonami, szarfy, obrazki z sytuacjami dnia codziennego, pluszowe buźki, kartki z wyciętą głową człowieka, ,,magiczne pudełko’’, ,,pudełko złości’’, gazety, kredki, podkładki, zawieszki dla dyżurnych.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie piosenką ,,Grupa się wita’’ (z płyty ,,Muzyczno - ruchowe zabawy grupowe''; sł. i muz. Agnieszka Kownacka)

2.,,Magiczne pudełko pełne emocji’’ – wprowadzenie do tematu
Nauczyciel mówi dzieciom, że ukrył w sali magiczne pudełko, z którego się dowiedzą, o czym będziemy rozmawiać na zajęciach. Przedszkolaki szukają pudełka i przynoszą je na środek sali. Dzieci wyciągają po kolei pluszowe buźki przedstawiające różne emocje. Każde z dzieci wskazuje na odpowiednią buźkę przedstawiającą ich nastrój i emocje w tym dniu.

3.,,Wiatrak emocji’’ – zabawa dramowa z wykorzystaniem wiatraka matematycznego
Dziecko wchodzi do środka wiatraka i zamienia się w ,,wiatraczek emocji’’. Dzieci trzymają szarfy, poruszają wiatrakiem wspólnie w górę i w dół, wypowiadając zaklęcie:

Wiatraczku, wiatraczku
Pokaż miny swe.
My w mig odgadniemy emocje twe!

Dziecko, które jest wiatrakiem pokazuje swoje emocje, a reszta dzieci odgaduje, jakie to są emocje.

4.,,Wesoły – green, zły – red’’ – zabawa językowa z wiatrakiem matematycznym
Nauczyciel wypowiada hasło ,,green’’, a przedszkolaki łapią tylko szarfy zielone i pokazują, jak wygląda ich miny, gdy są szczęśliwe. Na hasło ,,red’’ - ,,czerwony’’ dzieci chwytają tylko czerwone szarfy wiatraka i pokazują, jak wyglądają, gdy są źli.

5.,,Rady na złość’’ – zabawa z gazetami pomagająca w oswojeniu trudnych emocji

Przed przystąpieniem do zabawy każde dziecko otrzymuje arkusz gazety. Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym. W trakcie wierszyka recytowanego przez nauczyciela zgniatają gazety w kulki, starając się ,,zapakować’’ tam trudne emocje. Na koniec celują kulkami z gazet do ,,pudełka złości’’ tym samym ,,wyrzucając’’ te emocje.

Mam w ręce gazetę i zgniatam ją śmiało.
Ugniatam ją mocno, mam siły niemało!
I złości, i smutki do niej pakuję,
Bo wcale ich tutaj nie potrzebuję!

6.,,Dwóm tańczyć się zachciało’’ – zabawa muzyczno – ruchowa (autor tekstu piosenki nieznany)
Dwóm tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało
Lecz tańczyć nie umiało, fari fari fara
Kłócili się ze sobą, ze sobą, ze sobą,
Ja nie chcę tańczyć z tobą, fari, fari, fara
Poszukam se innego, innego, innego,
Do tańca zdolniejszego, fari, fari, fara.

7.,,Co czuje ta osoba?’’ – przyporządkowywanie emocji do obrazków
Nauczyciel rozkłada obrazki przedstawiające sytuacje z życia codziennego, np. kłócących się ludzi, bijące się dzieci, przytulające się dzieci, chorą osobę, bezdomnego psa. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie buziek wyrażających emocje do danej ilustracji. Następnie nauczyciel rozmawia z dziećmi i zadaje pytania, np. ,,Jak myślicie, jak czuje się to dziecko w tej sytuacji?’’, ,,Jak byście się czuli, gdybyście byli bezpańskim psem?

8.,,Zamieniamy się w lustra’’ – zabawa dramowa w parach w lustra
Dzieci dostają szarfy w dwóch kolorach, np. czerwone i zielone. Dzieci, które mają szarfy zielone są lustrami i pokazują buzią i gestami różne emocje. Przedszkolaki, które wylosowały szarfy czerwone są ich odbiciem lustrzanym i mają za zadanie odegrać te same emocje.

9.Ewaluacja zajęć - ,,Narysuj swoje uczucia’’
Na koniec zajęć dzieci na przygotowanych kartkach z głową człowieka rysują odpowiednią buzię wyrażającą, czy podobały im się zajęcia, czy nie.
Nauczyciel zawiesza prace dzieci na tablicy magnetycznej, a następnie wspólnie z dziećmi ogląda prace i omawia je.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.