X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49488
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ubieramy choinkę - scenariusz z wykorzystaniem technologii informatyczno-komunikacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5-6 LETNICH
Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII
INFORMATYCZNO-KOMUNIKACYJNYCH

Temat zajęcia: „Ubieramy choinkę”
Przygotowała: mgr Katarzyna Stanieczko
Grupa: 5-6 latki

Cel główny:
- Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych
- Doskonalenie umiejętności matematycznych

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Rozróżnia i nazywa ozdoby choinkowe,
- Uważnie ogląda prezentację multimedialną
- Dodaje i odejmuje w zakresie 6
- Potrafi porównać bombki pod względem koloru i wielkości
- Rozwiązuje zadania z treścią
- Korzysta z aplikacji interaktywnych z pomocą nauczyciela
- Doskonali koordynację wzorkowo-słuchowo-ruchową
- Prawidłowo reaguje na sygnał dźwiękowy
- Aktywnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej

Metody:
- Czynne (samodzielna działalność, narzędzia TIK)
- Oglądowe (obserwacja, prezentacja)
- Słowne (rozmowa, wiersz)
Formy pracy:
- Zbiorowa
- Indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD, magnetofon, , tablica interaktywna, laptop, głośnik, prezentacja multimedialna, tablet, szablony choinek, kolorowe bombki żółte i czerwone, szablony bombek do zabawy muzyczno-ruchowej,
Literatura: wiersz „Choinka” - Małgorzaty Platy

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wstęp:

1. „Świecą gwiazdki”– zabawa na powitanie - ilustrowanie ruchem treści wiersza.
Świecą gwiazdki na niebie (podnosimy wysoko ręce- naśladując „przykręcanie żarówek”)
Pięknie mrugają do siebie (dłońmi naśladujemy efekt mrugania)
Śnieżek pada, pada, pada (placami naśladujemy opadający śnieg)
A ja witam mojego sąsiada (ściskamy dłoń sąsiada z prawej i lewej strony)
I w pięknym kole już siadam (dzieci tworzą duże koło i siadają trzymając się za ręce)

Część główna:

2. Wysłuchanie wiersza pod tytułem „Choinka”. (w tle słychać zimową melodię)
Wprowadzenie do tematu zajęć.

„Choinka”- Małgorzata Plata

Zielone drzewko stoi w środku lasu,
Gubi trochę igieł od czasu do czasu.
Śnieżek na nią pada – zima idzie lasem,
A drzewko się cieszy: „Wigilia już za pasem!”.
Nie czuje się samotne, nie skarży się nikomu,
Bo niedługo ktoś je weźmie do swojego domu.
Tam drzewko z radością będzie witane
I w różne błyskotki zostanie ubrane:
Migoczące lampki mama mu założy,
A tata na czubek złotą gwiazdę włoży.
Dzieci zrobią łańcuchy, drzewko nim obwieszą,
I kolorowe bombki na gałązkach powieszą
Na ozdobione drzewko z dumą patrzy nasza rodzinka:
„Ach, jaka piękna jest nasza...(choinka)!”

Rozmowa kierowana na temat treści wiersza.
- O kim mowa jest w wierszu?
- W co zostanie ubrana choinka? (przeliczamy wymienione ozdoby)
- Dlaczego ubieramy choinkę?” – dzieci podają propozycje odpowiedzi na postawione pytanie.

3. Oglądanie prezentacji multimedialnej – oglądanie ozdób choinkowych, które wieszamy na choince, nazywanie ich.
Porównywanie bombek, układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie.

4. Zabawa matematyczna „Ubieramy choinkę” – z wykorzystaniem czytnika do kodów QR.

(Każde dziecko otrzymuje szablon choinki i kolorowe bombki w dwóch kolorach –
żółte mniejsze i czerwone większe. Nauczyciel czyta historyjkę matematyczną a dzieci układają na choince odpowiednią ilość bombek.
Aby sprawdzić wyniki zabawy trzeba rozszyfrować dany kod QR za pomocą aplikacji. Kody wiszą na choince w sali)

• Mama razem z dziećmi stroiła choinkę na święta. Zawiesiła na niej 3 małe bombki w kolorze żółtym i 3 duże w kolorze czerwonym. Ile razem bombek wisi teraz na choince? (6)
(dzieci układają bombki na swoich choinkach, podają wynik. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które za pomocą czytnika kodów QR sprawdza czy wynik się zgadza. )

• 2 małe bombki spadły na ziemie i się zbiły. Ile małych bombek zostało na choince? (1)
(dzieci podają wynik i sprawdzają kod)

• Przyszedł tata i powiesił jeszcze na choinkę 2 duże bombki. Ile czerwonych bombek wisiało teraz na choince? (5)
(dzieci podają wynik i sprawdzają kod)

5. Zabawa muzyczno- ruchowa „Bombki”

Na podłodze leżą szablony bombek oraz kredki. Dzieci w rytmie świątecznej melodii poruszają się po sali. Kiedy muzyka milknie przykucają przy wybranej bombce i rysują na niej dowolne wzory. Kiedy usłyszą muzykę, odkładają kredki i ponownie spacerują po sali. Za każdym razem kiedy muzyka milknie przykucają przy innej bombce. Zabawa trwa do momentu aż bombki zostaną ozdobione.

6. „Świąteczny wieniec” – zabawa matematyczna - na tablicy multimedialnej przy użyciu aplikacji dzieci dekorują świąteczny wieniec zgodnie z poleceniami nauczyciela.
https://view.genial.ly/5f91b6d295086f0d61be1b28/presentation-wianuszkowa-mandala

7. „Świąteczne memory” – wykorzystanie aplikacji learning apps.
Świąteczne memory (learningapps.org)

Zakończenie:

8. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Zabawa na pożegnanie „Ubieramy choinkę” – ilustrowanie muzyki poprzez ruch rękami.

Choineczkę wystroimy.... Fa la la la itd.
Pięknie bombki zawiesimy .... Fa la la la itd.
Wkoło łańcuch zaplatamy.... Fa la la la itd.
I światełka zapalamy ... Fa la la la itd.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.