X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49441
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Uczymy się bawiąc - wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka z autyzmem. Scenariusz zajęć

Uczymy się bawiąc- wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka z autyzmem
Cele główne:
1. Rozwijanie wyobraźni i możliwości sensorycznych dziecka.
2. Aktywizowanie i wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.
Cele operacyjne:
1. Dziecko potrafi działać sekwencyjnie poprzez działania wg określonego planu ( schematu).
2. Dziecko rozumie i potrafi wykonać zaplanowane zadania.
Czas trwania zajęć: 90 minut
Cele rewalidacyjne:
1. Doskonalenie percepcji słuchowej.
- Dziecko potrafi reagować na sygnały dźwiękowe,
- różnicować i naśladować odgłosy,
- słuchać ze zrozumieniem instrukcji słownej nauczyciela.
2. Usprawnienie koordynacji wzrokowo- słuchowej.
- Dziecko potrafi wrzucać przedmioty do wyznaczonego pojemnika,
- dobierać obrazki w pary,
- posegregować przedmioty do odpowiednich pojemników,
- wodzić za poruszającym się przedmiotem.
3. Usprawnianie samoobsługi.
- Dziecko potrafi samodzielnie korzystać z łazienki,
- samodzielnie umyć ręce,
- zdjąć i założyć samodzielnie skarpety o buty,
- porządkować po sobie miejsce pracy i zabawy.
4. Usprawnianie umiejętności manualnych.
- Dziecko maluje farbami za pomocą rąk.
5. Usprawnianie ruchowe
- dziecko potrafi naśladować proste ruchy,
- utrzymać równowagę,
- samodzielnie przejść po różnych fakturach,
- turlać się po materacu,
- trafiać piłką do celu.
6. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.
- Dziecko potrafi ułożyć obrazek zgodnie z chronologią.
7. Doskonalenie spostrzegawczości.
- Dziecko potrafi rozpoznać kolory i posegregować według koloru,
- dobrać takie same elementy.
8. Kształtowanie umiejętności decydowania ( podejmowania decyzji).
- Dziecko potrafi dokonywać wyboru.
Metody pracy :
słowne, praktycznego działania, aktywizujące, korygujące, elementy metod integracji sensorycznej
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: woreczki w różnych kolorach, pojemniki w kolorach takich jak woreczki, piłka, kosz, mała piłeczki, nagranie z odgłosem zwierząt, materace, platformy z różnymi fakturami, obrazki z różnymi przedmiotami, obrazki przedstawiające poszczególne czynności podczas mycia rąk, farby do malowania dłońmi, papier pakowy.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie ucznia, stworzenie przyjaznej i miłej atmosfery.
2. Przygotowanie dziecka do pracy, skorzystanie z łazienki, zdjęcie obuwia i skarpet ( dziecko wykonuje te czynności samodzielnie).
3. Zabawa "Piłka parzy". Dziecko wspólnie z terapeutą podają sobie piłkę z ręki do ręki. Na hasło "piłka parzy", należy piłkę odrzucić, tak by nie mieć jej w dłoniach.
4. Segregowanie woreczków w różnych kolorach do odpowiednich pojemników ( w kolorach woreczków). Utrwalanie nazw kolorów i segregowanie taki sam kolor do takiego samego koloru.
5. Celowanie piłeczkami do kosza postawionego w niewielkiej odległości od dziecka. Można kosz przestawiać dalej, jeżeli dziecko nie ma trudności z wcelowaniem.
6. Wodzenie za poruszającym się przedmiotem.
7. Ćwiczenia w naśladowaniu- zrób to co ja....
8. Ćwiczenia słuchowe- rozróżnianie i naśladowanie głosu psa, kota, krowy....
9. Turlanie się po materacach.
10. Ćwiczenia odczulające rąk i nóg- dotykanie dłońmi różnych faktur, chodzenie gołymi stopami po torze zbudowanym z platform o różnych fakturach.
11. Rozpoznawanie obrazka zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela.
12. Ułożenie obrazków zgodnie z kolejnością chronologiczną- (obrazki przedstawiają kolejność wykonywanych czynności podczas mycia rak).
13. Ćwiczenia wzrokowo- ruchowe polegające na dobieraniu obrazków w pary.
14. Siłowanie w parach- dziecko wraz z nauczycielem siedzą naprzeciwko siebie, ręce podparte o podłogę i przepychają się stopami.
15. Malowanie farbami za pomocą rąk na dużym arkuszu papieru.
16. Mycie rąk.
17. Ubieranie skarpet i butów.
18. Zakończenie zajęć, porządkowanie miejsca pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.