X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49438
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta tuż, tuż... Scenariusz zajęć otwartych w grupie 5-latków

Temat: „Święta tuż, tuż...”
Cele ogólne:
- Integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela.
- Pogłębianie więzi rodzinnych w wyniku wspólnej pracy podczas wykonywania stroików świątecznych.
- Poznawanie przez dzieci zwyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem
-prawidłowo reaguje na polecenia i sygnały
-skupia uwagę na słuchanym opowiadaniu
-potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat
-zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia
- potrafi liczyć w zakresie 9
-rozwiązuje proste zadania z treścią
-współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań
- poprawnie nazywa kolory
- wspólnie z rodzicem wykonuje stroik świąteczny
Metody pracy:
-praktyczne
-słowne
-oglądowe
Formy pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:
1.Powitanie rodziców
W świątecznym nastroju,
Z uśmiechem radości.
Witamy w przedszkolu,
Przybyłych dziś gości.
2. Zabawa ilustracyjno-ruchowa ze śpiewem „Uśmiechnij się”
(Na melodię zabawy „Taniec pingwina”)
O jak przyjemnie i jak wesoło (ręce na biodrach, wysuwamy do przodu na zmianę nogi)
Bawić się razem w świąteczny czas. (wysuwamy do przodu na zmianę nogi)
Chwyćmy swe ręce, podskoczmy w kole (chwytamy się za ręce)
Do przodu ( podskok w przód), do tyłu (podskok do tyłu)
i raz dwa, trzy ( podskakujemy 3 razy w miejscu )
( zabawę powtarzamy kilka razy)
3. Zobaczcie, pod choinką są prezenty. Kto policzy ile ich jest?
Poproszę teraz dziecko aby podało mi prezent nr 1.
4. Prezent nr 1 – Kartki świąteczne
W tym prezencie są kartki z waszymi imionami, czy chcecie je otrzymać? Poproszę dwoje dzieci, które pomogą mi je rozdać.
Obejrzyjcie swoje kartki i powiedzcie, jakie to są kartki?
Co one przedstawiają?
A co jeszcze jest na nich? (życzenia świąteczne)
Kiedy takie kartki się wysyła?
Jakie zbliżają się święta?
Jakie znacie zwyczaje związane z tymi świętami?
ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, prezenty pod choinką, Wigilia i tradycyjne potrawy, wysyłanie kart świątecznych...
LUB
Prezent nr 1 Opowiadanie A.Galicy „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”
Rozmowa na temat opowiadania
-Jakie postacie wystąpiły w opowiadaniu? (wróble, kot, aniołek)
-Co trzymał aniołek w rękach?
- Dlaczego aniołek dzwonił dzwoneczkiem?
- Komu są potrzebne święta?
- Znacie jeszcze inne tradycje Świąt Bożego Narodzenia?
5. Prezent nr 2
Dzieci i rodzice otrzymują paski bibułek w różnych kolorach. Określają jej kolory. Poruszają się na dywanie w rytmie muzyki „Pada śnieg”, podczas przerwy w grze dzieci i rodzice układają przed sobą bombki w różnym kształcie. Na koniec dzieci łączą się w grupy i układają jedna dużą bombkę w tym samym kolorze.
6. Prezent nr 3
Nauczyciel wiesza na tablicy szablon choinki i bombek o różnej wielkości ( 2 małe, 3 średnie i 4 duże) Dz. układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:
- Czym różnią się bombki?
-Ile jest wszystkich bombek?
-Ile jest najmniejszych bombek?
-Ile jest średnich bombek?
-Ile jest najmniejszych bombek?
Rozwiązanie zadania matematycznego:
Marcin zawiesił na choince 2 małe bombki, 2średnie, 3 duże. Ile jest wszystkich bombek na choince?
Odp. Na choince wisi 7 bombek.
Nauczyciel układa zadanie.
( dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.)
7. Prezent nr 4.
Prezentacja i pokaz sposobu wykonania świątecznej choinki z płatków higienicznych. Wspólne ozdabianie rodziców i dzieci wg własnego pomysłu.
8. Ewaluacja zajęć
Co robiliśmy dziś na zajęciach? Wszyscy ładnie pracowaliście. Ciekawa jestem czy podobało się wam zajęcie. Dam wam po 1 bombce. Komu zajęcie się podobało powiesi bombkę na choince a komu się nie podobało powiesi pod choinką.

9. Prezent spod choinki z cyfrą 5
Zobaczcie został ostatni prezent. Na pewno jesteście ciekawi co w nim jest. Który jest on z kolei?
10. Rozdanie dzieciom upominków, złożenie życzeń, pożegnanie.

A. Galica „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”
Ciemnej nocy, gdy z chmury sypał gęsty śnieg, na gałęziach choinki siedziały zmarznięte wróble. Tymczasem z nieba na ziemię wędrował Aniołek.
W jednej ręce niósł złoty dzwoneczek, a w drugiej małą latarenkę.
– Hop, hop – przeskakiwał Aniołek ze śniegowego płatka na płatek i podzwaniał dzwonkiem, aż doszedł do ziemi i usiadł na płocie. A koło płotu przechadzał się szarobury Kocur.
– Co tu robisz? I czemu tak głośno dzwonisz? – spytał.
– Nie wiesz? Przypominam wszystkim, że niedługo Boże Narodzenie
– odpowiedział Aniołek. I zawołał anielskim głosikiem:
– Święta, nadchodzą święta!
– A po co komu te święta? – mruknął Kot. – Komu są potrzebne?
– Jak to? – zadziwił się Aniołek. – Wszyscy o nich pamiętają, bo wszystkim są potrzebne! – i znów zadzwonił złotym dzwonkiem.
– Wszystkim? To znaczy komu? – dopytywał się Kocur.
Aniołek, słuchając Kota, śmiał się tak, że aż spadł z płotu. Otrzepując skrzydła, mówił:
– Święta potrzebne są choinkom, żeby mogły przystroić się w kolorowe ozdoby, potrzebne są też gwiazdom, żeby mogły urosnąć na czubkach choinek.
– Miau... i jeszcze komu?
– Mamie – mówił Aniołek do kociego ucha. – By założyła piękną sukienkę, i tacie, który pokaże, jaki jest silny, gdy przyniesie największą choinkę.
– I komu jeszcze? – pytał Kot.
– I dzieciom, by pod choinką znalazły kolorowe prezenty.
– I jeszcze komu? – pomrukiwał Kot. – Powiedz, po co są te święta?
– Po to – szepnął Aniołek – by wszyscy mogli spróbować, jak smakuje biały opłatek.
– A czy święta potrzebne są kotom?
– Ach, kotom... – westchnął Aniołek. – Potrzebne są, by mogły dzieciom na dobranoc mruczeć kolędy.
Śnieg przestał sypać, mrugały gwiazdki, Aniołek śpiewał kolędę, a Kot pomrukiwał:
– Już wiem, komu potrzebne jest Boże Narodzenie. Wszystkim, nawet kotom.
– Ćwir, ćwir – dziwiły się wróbelki. – Jeśli wszystkim, to i nam, ćwir, ćwir.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.