X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49354
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ecie - pecie, co z tym śmieciem? Scenariusz zajęć

Temat : Ecie – pecie, co z tym śmieciem?
Cele dydaktyczno – wychowawcze:
• Kształtowanie zachowań proekologicznych.
• Uwrażliwianie na potrzeby przyrody.
• Rozwijanie umiejętności słuchania utworu literackiego i wypowiadania się na jego temat.
• Rozwijanie mowy i koncentracji uwagi.
• Rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej.
Cele operacyjne:
• wie, jak należy dbać o środowisko przyrodnicze;
• potrafi segregować odpady;
• rozumie potrzebę ochrony środowiska.
Metody pracy (wg klasyfikacji W. Okonia):
• podające (opowiadanie, objaśnienia)
• problemowe (rozmowa, zabawy dydaktyczne)
• eksponujące ( wystawa prac)
• praktyczne (wykonanie pracy plastycznej)
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne:
• odpadki ( gazety, butelki plastikowe, butelki szklane, słoiki itp.),
• bajka pt. „Dobre rady na złe odpady – czyli ekologiczny Czerwony Kapturek,
• ilustracje,
• kolorowe pojemniki na śmieci (kartony),
• obręcze w trzech kolorach (żółta, niebieska, zielona),
• ·kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie.

Piosenka „Na powitanie” –Witam Was bo już czas”
http://www.youtube.com/watch?v=4euUI_1owOA

Wszyscy są, witam was zaczynamy bo jest czas
Jestem Ja, Jesteś Ty
Raz, dwa, trzy

2. „Głoska A na wycieczce” – ćwiczenia fonacyjne.
Nauczyciel opowiada dzieciom, że głoska A wybrała się na wycieczkę. Początkowo jechała autokarem po szosie, co można odzwierciedlić wypowiadając ją płynnie i długo: aaaaaa. Potem podróżniczka wysiadła z samochodu i maszerowała. Ten fragment odzwierciedla rytmiczna wymowa: a a a a a a a. Głoska dociera do brzegu rzeki, gdzie czeka na nią łódka. Ukazując płynięcie łódką należy wypowiadać samogłoskę płynnie: aaaaaa. Po pewnym czasie łódka przybija do brzegu, głoska przesiada się na konika i jedzie – najpierw powoli: a a a a a a (w rytm marszu, długie przerwy), potem konik biegnie szybko: a a a a a a . Dojeżdża do wysokiej góry, A wsiada do samolotu, który przenosi ją nad wysokim szczytem, dzieci znów wypowiadają płynnie: aaaaaa. U podnóża góry czeka na nią samochód osobowy, który przewozi ją do domu.

3. Słuchanie bajki pt. „Dobre rady na złe odpady – czyli ekologiczny Czerwony Kapturek” i rozmowa z dziećmi na temat segregacji śmieci.
https://www.youtube.com/watch?v=N8bW0duOI9E

4. Sprzątanie sali.
http://przedszkole4.olesnica.pl/zlobek/sprz%C4%85tanie-%C5%9Bwiata-20092013
http://www.przedszkole22.eu/sprzatanie-swiata-2/
Nauczycielka zaprasza dzieci do sprzątania sali, w której porozrzucane są śmieci (gazety, butelki, puszki). Sama chodzi wśród dzieci trzymając duży worek, do którego dzieci wrzucają śmieci. Po skończonej pracy chwali dzieci, za piękne posprzątanie, ale przypomina o potrzebie segregacji zebranych śmieci.

5. Segregowanie śmieci.
https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY
http://www.youtube.com/watch?v=fTcKwQ4Jd6Q
Nauczycielka stawia przed dziećmi pojemniki do segregowania śmieci. Uświadamia im, jakie odpadki należy wrzucać do konkretnego pojemnika: pojemnik niebieski – papier, pojemnik żółty – plastik, metal, pojemnik zielony – szkło. Każde dziecko wyjmuje jedną rzecz z worka i wrzuca do odpowiedniego pojemnika.

6. Zabawy przy muzyce, rytmika dla dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=MMlx_1ja9XI
http://www.youtube.com/watch?v=yiUKQMqVnic

7. Kto się ładnie zachowuje?

https://www.google.pl/search?q=segregacja+śmieci+przez+dzieci+zdjęcia&client=opera&hs=83U&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=HJVrVNS0B8XmyQPByoHYBQ&ved=0CCEQsAQ&biw=1366&bih=660
przedszkole38.krakow.pl/publikacja/793/segregacja-smieci-tygryski-17042012?photo0=9#

Oglądanie ilustracji, na których dzieci sprzątają odpadki, i na których bałaganią. Ocena zachowania dzieci przedstawionych na ilustracji. Segregacja śmieci w praktyce.

8. Praca plastyczna.
http://www.edziecko.pl/edziecko/1,105020,10221686,Zabawki_wlasnej_roboty.html
Nauczycielka zachęca dzieci do stworzenia z odpadków dowolnej kompozycji, według własnych pomysłów. Dzieci przyklejają do kartki wybrane przez siebie przedmioty (kawałki gazety, nakrętki), ozdabiają obrazek kredkami. Oglądają powstałe prace. Swobodnie wypowiadają się na ich temat.
9. Podsumowanie zajęcia, podziękowanie dzieciom za aktywną pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.