X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49340
Przesłano:

Scenariusz lekcji fletu - doskonalenie artykulacji staccato i legato

SCENARIUSZ PRZEBIEGU LEKCJI FLETU
(UCZEŃ KLASY III/II ST.)

CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut

TEMAT: Doskonalenie artykulacji staccato i legato na przykładzie gamy B-dur, wybranych ćwiczeń Reicherta oraz Etiudy 14 ze zbioru 25 etiud romantycznych op. 66 E. Kohlera.

CELE LEKCJI:
1. Doskonalenie artykulacji staccato i legato.
2. Rozwijanie techniki oddechowej i zadęcia.
3. Wyrabianie motoryki palców.
4. Rozwijanie poczucia rytmu i pulsu.
5. Kształtowanie wrażliwości muzycznej.
6. Nabycie umiejętności ćwiczenia nad poszczególnymi problemami.
7. Nauka wewnętrznej dyscypliny i cierpliwości.
8. Rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy w domu.

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Powitanie ucznia, przygotowanie instrumentu, nut, pulpitu.
2. Wykonanie gamy B-dur oraz innych elementów wynikających z programu nauczania klasy II/II st. (dot. programu przesłuchania technicznego) w tempie szybkim artykulacją legato:
- praca nad techniką oddechową i zadęcia,
- zwrócenie uwagi na jakość dźwięku,
- kontrola prowadzenia strumienia powietrza (prędkość i kierunek),
- rozwijanie świadomości własnego ciała (rozluźnienie gardła i krtani, praca przepony),
- wyrabianie motoryki palców,
- utrzymanie stałego pulsu.

3. Realizacja wybranych ćwiczeń Reicherta w tempie szybkim artykulacją staccato:
- praca nad techniką oddechową i zadęcia,
- zwrócenie uwagi na prawidłową pracę języka,
- rozwijanie świadomości własnego ciała (rozluźnienie gardła i krtani, praca przepony),
- utrzymanie stałego pulsu.

4. Wykonanie przez ucznia Etiudy 14 ze zbioru 25 etiud romantycznych op. 66 E. Kohlera:
- praca nad techniką oddechową i zadęcia,
- doskonalenie artykulacji staccato (zwrócenie uwagi na prawidłową pracę języka),
- realizacja zmian dynamicznych, agogicznych i ekspresyjnych (akcenty) w etiudzie,
- kształtowane frazy muzycznej.

5. Zakończenie lekcji (zbiorcze omówienie problemów wymagających ćwiczenia i przygotowania ze strony ucznia, pożegnanie).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.