X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49339
Przesłano:

Z tworzywami sztucznymi na co dzień

Agnieszka Woźniakowska
Scenariusz lekcji techniki w kl V
Temat – „Z tworzywami sztucznymi na co dzień”.
Czas zajęć - 45 minut.
Cel główny:
• Zapoznanie się z rodzajami, właściwościami i zastosowaniem tworzyw sztucznych.
Cele operacyjne: uczeń:
• Określa co to jest tworzywo sztuczne;
• Podaje przykłady wykorzystania tworzyw sztucznych przez człowieka;
• Wskazuje przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych;
• Określa dlaczego tworzywa mają duże znaczenie w naszym życiu;
• Charakteryzuje tworzywa termoplastyczne, termoutwardzalne, chemoutwardzalne;
• Przyporządkowuje symbol tworzywa sztucznego do jego pełnej nazwy;
• Wymienia właściwości tworzyw sztucznych;
• Wskazuje sposoby zastępowania tworzyw sztucznych innymi materiałami;
• Potrafi dowieść, że tworzywa sztuczne wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne i zdrowie człowieka.

Metody:
• Pogadanka, dyskusja;
• Praca z tekstem;
• Burza mózgów;

Środki dydaktyczne i materiały:
• Podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla kl. 4-6 „Technika na co dzień”
• Filmy o tworzywach sztucznych: https://www.youtube.com/watch?v=kCN_i5mk7AM&list=PLNu9-YdZkNWUXRSGAB16nyigCS4-HmHij&index=3
https://www.youtube.com/watch?v=dpPTbEld6lg&index=4&list=PLNu9-YdZkNWUXRSGAB16nyigCS4-HmHij
https://www.youtube.com/watch?v=vxwopZHxH60
• Schemat - Rodzaje tworzyw sztucznych

Formy pracy:
• Praca indywidualna, zbiorowa;
• Praca w grupach.

Przebieg zajęć
I Faza wstępna
• Przywitanie;
• Podanie tematu zajęć.
II. Faza zasadnicza
• Nauczyciel tłumaczy uczniom: Jak powstają tworzywa sztuczne? Jakie podstawowe surowce są potrzebne do produkcji tworzyw oraz czym są tworzywa sztuczne?
• Projekcja filmów o tworzywach sztucznych;
• Chętna osoba odczytuje informacje w tekście na s. 132 – rodzaje tworzyw sztucznych;
• Uczniowie wklejają do zeszytu schemat przedstawiający rodzaje tworzyw sztucznych.(Załącznik nr 1).
• Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że wszystkie przedmioty z tworzywa sztucznego stają się odpadami. Kiedy plastik staje się odpadem, trzeba wiedzieć jakiego jest rodzaju, a więc czy jest bardzo szkodliwy.

Najczęściej używane rodzaje plastiku to:

• Polietylen[PE]-plastikowe torby, folia, butelki i opakowania wielorazowego użytku,
• Polistyren [PS] –kubki i zestawy piknikowe,
• Polichlorek winylu [PCW] –plastikowe butelki i wiadra,
• Polipropylen [PP] –opakowania do margaryny, pojemniki.

Najbardziej szkodliwe są produkty z PCV, ponieważ podczas ich spalania powstają toksyczne substancje - dioksyny. PS jest szkodliwy na etapie produkcji. PP i PE są szkodliwe, jeśli ich odpady są składowane, gdyż nie ulegają biodegradacji.

• Nauczyciel wspólnie z uczniami tworzy argumenty za i przeciw tworzywom sztucznym:
Argumenty za stosowaniem tworzyw sztucznych:
• Są lekkie, łatwo je przenosić i transportować;
• Są mocne i trwałe;
• Łatwo je barwić, mogą być bezbarwne lub kolorowe;
• Są odporne na wiele czynników, np. kwasy;
• Są wytrzymałe na zginanie, rozciąganie;
• Źle przewodzą ciepło i elektryczność;
• Niektóre tworzywa sztuczne ze względu na swoje właściwości są niezastąpione w gospodarce człowieka;
• Produkuje się już butelki z tworzyw sztucznych, które nadają się do wielokrotnego użycia, a także utylizacji.

Argumenty przeciwko stosowaniu tworzyw sztucznych:

• Do produkcji używa się między innymi węgla kamiennego i ropy naftowej, które należą do bogactw nieodnawialnych;
• Podczas spalania tworzyw sztucznych powstają groźne dla życia człowieka toksyny;
• Nie podlega biodegradacji;
• Recykling plastiku jest trudny i kosztowny, a poszczególne rodzaje plastiku muszą być przetwarzane oddzielnie;
• Pobyt w mieszkaniu, w którym meble, wykładziny, ozdoby są wykonane z tworzyw sztucznych może być niekorzystny dla zdrowia;
• Występujące w tworzywach sztucznych substancje pomocnicze są rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, dlatego mogą przedostawać się z opakowań do przechowywanych w nich artykułów spożywczych;
• Zabawki wykonane z tworzyw sztucznych są niebezpieczne dla zdrowia dzieci;
• Przy obróbce niektórych tworzyw sztucznych można się zatruć szkodliwymi substancjami;
• Przy produkcji tworzyw sztucznych robotnicy narażeni są na rakotwórcze działanie niektórych substancji.

• Burza mózgów –Jak ograniczyć produkcję i wykorzystywanie tworzyw sztucznych w życiu codziennym człowieka.

• Np.-kupować artykuły w szklanych lub papierowych opakowaniach;
• Kupować artykuły wielokrotnego użytku;
• Na zakupy wybierać się z koszykiem lub z torbą uszytą z materiału;
• Segregować śmieci;
• Recykling tworzyw sztucznych;
• Jeśli to możliwe wybierać przedmioty wykonane z naturalnych materiałów, itd.

III Część końcowa
• Omówienie wiadomości zapamiętanych z zajęć;
• Ocena aktywności i zaangażowania uczniów na lekcji;
• Uporządkowanie stanowiska pracy oraz pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.