X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49274
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Lody w rożku - zajęcia z zakresu działalności plastycznej. Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w obecności opiekuna stażu

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W OBECNOŚCI OPIEKUNA STAŻU
Opracowała : mgr Iwona Racławska
Grupa wiekowa: DZIECI 4-5 LETNIE, KROPELKI
Termin realizacji : 27.06.2022
Krąg tematyczny: Wakacje tuż-tuż
Temat zajęcia : „Lody w rożku”– zajęcia z zakresu działalności plastycznej.
Cele ogólne:
- wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń (PP1);
- tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek
w poczuciu bezpieczeństwa (PP2);

- wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych (PP3);
- zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń (PP4);
- wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie (PP6);
- tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących
do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo (PP7);

- tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka : plastyki (PP9);

Cele operacyjne (dziecko) :
- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym naśladowczych (PP I/5);
- wykonuje czynności, takie jak: trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas klejenia klejem i używania pipety (PP I/7);
- panuje nad nieprzyjemną emocją podczas czekania na swoją kolej (PP II/8);
- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;
- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;
- wyraża swoje rozumienie świata poprzez impresje plastyczne (PP IV/1);
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu
za pomocą języka mówionego (PP IV/2);

- odpowiada na pytania, rozwiązuje zagadki (PP IV/5);
- eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; porusza się przy muzyce i do muzyki (PP IV/7);
- wyraża swoją ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń (PP IV/11);
-podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. korzystanie z nowoczesnej technologii (PP IV/19);

Metody : słowna (objaśnienia i instrukcje), oglądowa (obserwacja i pokaz), czynna (samodzielnych doświadczeń)
Formy: grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne : wzór gotowej pracy plastycznej, farby, płatki kosmetyczne, pipetki, klej, folia bąbelkowa, odtwarzacz CD, płyta CD, sylwety czterech rożków wycięte z bristolu, cztery koła wycięte z papieru (kremowe, białe, czerwone, brązowe), tamburyn, tekst zagadki (źródło: Internet).

PRZEBIEG:
1. „Piosenka na powitanie” – śpiewanie piosenki „Przywitamy się wesoło”.
Dzieci maszerują za sobą po kole, naśladują ruchy wskazane przez nauczyciela.
2. Wysłuchanie zagadki słownej o lodach jako wprowadzenie do tematu zajęć
W kubeczku czy na patyku,
wszyscy je lubimy.
Miło latem na języku,
poczuć małą porcję zimy. (lody)
Po rozwiązaniu zagadki nauczycielka odsłania sylwety czterech rożków. Zadaje pytania dzieciom: Jaki smak lodów jest ich ulubionym? Prosi, aby wybrane dzieci umieściły
na tablicy smaki czterech podstawowych lodów (waniliowy, czekoladowy, śmietankowy
i truskawkowy). Kolor gałki lodów odpowiada smakom: kremowy- waniliowy,
brązowy- czekoladowy, biały- śmietankowy, czerwony- truskawkowy.
Uwaga: Przypomnienie dzieciom o zgłaszaniu się do odpowiedzi i cierpliwym czekaniu
na swoją kolej.
3. „Lody w rożku” – zabawa ruchowa, orientacyjno- porządkowa. Nauczycielka dzieli dzieci na cztery zespoły. Każde z dzieci otrzymuje wycięte z papieru koło (kremowe, brązowe, białe lub czerwone). Sylwety lodów (różków) zostają umieszone w czterech kątach sali. Dzieci maszerują przy dźwięku tamburynu i reagują na hasło- zmiana rytmu odtwarzanej na instrumencie - udają się do odpowiedniego rożka z kolorem koła mu przypisanym (gałka lodu)
Uwaga: Zabawa jest powtarzana przy uwzględnieniu zmiany koloru kół między dziećmi.

4. „Lody” w rożku – wykonanie pracy plastycznej. Pokaz gotowej pracy plastycznej. Nauczycielka pokazuje i objaśnia sposób wykonania pracy Zadaniem dzieci
jest pofarbowanie płatków kosmetycznych przy pomocy pipety kolorową farbą
i przyklejenie ich do szablonu kartki oraz odbicie folii bąbelkowej na rożku.
Dzieci 4letnie przyklejają płatki do gotowego szablonu rożka.
Natomiast dzieci 5 letnie wycinają szablon rożka .

Uwagi : Prace plastyczną dzieci wykonują w małym zespole. Pozostałe dzieci, mogą budować kawiarenkę lub lodziarnię z klocków o różnej wielkości na dywanie i przy stoliku.

5. Podsumowanie zajęć , podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach; wręczenie naklejek z motywami wakacyjnymi. Omówienie i wystawa prac na gazetce grupowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.