X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49227
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna na łące

Scenariusz zajęć otwartych dla dyrektora oraz zespołu szkolno-przedszkolnego. Zajęcia przeprowadzone w grupie dzieci 3, 4- letnich.

Cele główne:
- rozwijanie umiejętności mowy,
- rozwijanie umiejętności słuchania utworów literackich,
- rozwijanie umiejętności liczenia,
- rozwijanie zdolności manualnych,
- rozwijanie zdolności wokalnych,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej.
- rozwijanie umiejętności różnicowania wymagań edukacyjnych w trakcie zajęć.
Cele szczegółowe:
- dziecko posługuje się cyframi od 1 do 4 (i więcej),
- dziecko odpowiada na pytania,
- dziecko zna nazwy owadów i zwierząt, które można spotkać na wiosennej łące,
- dziecko potrafi nazwać kolory,
- dziecko zna pory roku i potrafi je wymienić,
-dziecko potrafi starannie wykonać pracę plastyczną,
- dziecko rozwija umiejętności: skupiania uwagi, koncentracji na wykonywanym zadaniu, doprowadzania zadania do końca.
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- praca w parach.
Metody:
Metody czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku,
Metody oglądowe:
- osobisty przykład nauczyciela;
Metody słowne:
- rozmowy,
- opowiadanie,
- objaśnienia i instrukcje.
Metody aktywizujące:
- burza mózgów
Pomoce:
koperty z imionami dzieci, liczmany, ilustracje: biedronki, pszczoły, motyla, żaby, wiosennej łąki; papier kolorowy, plastelina, pieczątki z uśmiechniętą buźką, płyta CD.
Przebieg zajęć:
ETAP WSTĘPNY
1. Przywitanie pani dyrektor, nauczycieli oraz dzieci.
Krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć. Wyjaśnienie dzieciom czego będą się dziś uczyć.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
2. Ćwiczenia warg i języka:
- „Liczymy ząbki”,
- „Pyszna czekolada”,
-„Balonik”.
3. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat: „Wiosenna łąka”.
4. Wiersz „Wiosna”
Przyszła do nas piękna wiosna,
wielką radość nam przyniosła.

Najpierw zawiał ciepły wietrzyk,
potem z chmurki mokry deszczyk,
zaświeciło jasne słonko,
zatrzymało się nad łąką.

A na łące jest zabawa,
Pąki kwiatów, świeża trawa.
Wszystko pachnie, błyszczy, świeci
Patrzcie dzieci, bocian leci!

Boćki tu się rozglądają,
Żaby szybko uciekają.
I owady są też tu,
Wszystko budzi się ze snu!

5. Rozmowa na temat wiersza:
-Jaka przyszła pora roku?
-Co rośnie na łące?
-Kto przyleciał na łąkę?
-Kto ucieka przed bocianem?
-Jakie mamy pory roku?
-Ile mamy pór roku?
6. Zabawa ruchowa „Pszczółki”. Dzieci spacerują. Nauczyciel układa szarfy, które są kwiatami. Na sygnał nauczyciela dzieci przyfruwają do szarf i siadają na kwiatka.
7. „Koło fortuny- jaka to cyferka?”. Ćwiczenia percepcji wzrokowo-słuchowej z wykorzystaniem narządzi TIK.
8. „Wiosenne zagadki”- dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela.
Przychodzi tuż po zimie, z pewnością znasz jej imię.
Kroczy dumnie wśród zieleni, za jej sprawą świat się zmieni!
(wiosna)
On, kiedy tylko budzi się słońce
z kwiatka na kwiatek lata po łące,
by wszystkich, którzy są w okolicy
barwą skrzydełek swoich zachwycić.
(motyl)
Ptaki już odleciały,
więc cieszą się od rana,
że całą długą zimę
nie będzie tutaj bociana.
(żaba)
Na czerwonym pancerzyku
czarnych kropek ma bez liku.
Po łące się błąka,
bo to jest ... .
(biedronka)
Czarno-biały fraczek
Buciki czerwone
Umykają żaby
Gdy idzie w ich stronę.
(bocian)
9. „Co słychać na wiosennej łące?” Dzieci rozpoznają swoje wizytówki na kopertach. Każde z nich podchodzi i odbiera kopertę. Wszystkie dzieci wysypują zawartość i wykonują polecenia nauczyciela:
-Każde dziecko opowiada, co znalazło w kopercie.
-Każde dziecko liczy ile ma elementów.
-Dzieci starsze przyporządkowują odpowiednią cyfrę do ilości elementów w zbiorze.
-Dzieci młodsze podają kolory elementów zbioru.
-Dzieci starsze odpowiadają na pytanie: Jaki element nie pasuje do zbioru?
10. Śpiewanie piosenki „Mała biedroneczka”, nagranie z płyty CD.
„Mała biedroneczka”
1. Mała Biedroneczka 7 kropek miała,
Na zielonej łące wesoło fruwała.
Złapał ją pajączek w swoją pajęczynę
uratuję Cię Biedronko, a ty mi coś przynieś.
Ref.: Biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba.
Biedroneczko leć do nieba.
2. Mała Biedroneczka 7 kropek miała,
Na zielonej łące wesoło fruwała.
Złapał ją wróbelek niesie tę kruszynę ;
uratuję Cię Biedronko, a ty mi coś przynieś.
Ref.: Biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba.
Biedroneczko leć do nieba.
3. Mała Biedroneczka 7 kropek miała,
Na zielonej łące wesoło fruwała.
Złapała ją żaba i po wodzie płynie
uratuję Cię Biedronko, a ty mi coś przynieś.
Ref.: Biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba.
Biedroneczko leć do nieba
11. Praca plastyczna „Motyl”.
Każde dziecko dostaje rysunek motyla. Dzieci młodsze wyklejają motylka papierem kolorowym, a starsze plasteliną.
ZAKOŃCZENIE/PODSUMOWANIE
12. Pozyskiwanie informacji zwrotnej od dzieci na temat przeprowadzonych zajęć.
13. Podziękowanie dzieciom za piękną pracę na zajęciach i rozdanie każdemu pieczątki z uśmiechniętą buźką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.