X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49203
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiosennej łące. Dwa scenariusze zajęć dydaktycznych

DATA: 30.05.2022 r.
PROWADZĄCA: Marta Wojtasińska
GRUPA: 3,4-latki
TEMAT BLOKU: „Na wiosennej łące”
TEMAT DNIA: „Co słychać na łące?”
TEMAT ZAJĘCIA 1: „Na majowej łące” – zabawy muzyczno – ruchowe. Taniec do muzyki poważnej „Cztery pory roku. Wiosna” Vivaldiego. Dostrzeganie zmian charakteru muzyki: dynamiki, tempa i wysokości dźwięku.

METODY:
• słowne: objaśnienie
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania
FORMA:
o zajęcia z całą grupą
CEL OGÓLNY: rozwijanie inteligencji muzycznej poprzez stwarzanie sytuacji edukacyjnych, sprzyjających wykorzystywaniu zabaw muzyczno-ruchowych, aktywizujących obie półkule mózgowe
CELE SZCZEGÓŁOWE:

 rozwijanie wyobraźni muzycznej,
 wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
 aktywizowanie obu półkul mózgowych podczas zabaw muzyczno-ruchowych, rozwijając tym samym zdolności motoryczne, słuchowe i werbalne,
 wzbogacenie dziecięcych przeżyć podczas słuchania muzyki, w tym muzyki poważnej,
 dostrzeganie zmian charakteru muzyki: dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyrażanie jej ruchem,
 reagowanie na sygnały,
 utrwalanie kolorów.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- sylwety motyli i kwiatów w różnych kolorach (żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski),
- nagranie z piosenką „Wiosna, urodziły się motyle” M. Kluza,
- nagrania z odgłosami łąki,
- nagranie z muzyką poważną „Cztery pory roku. Wiosna” Vivaldiego,
- magnetofon,
- obrazki przedstawiające: bociana, żabę, konika polnego, pszczołę, skowronka, muchę i komara,
- opaski z zawieszkami kwiatów, ptaków, słońca i deszczu,
- szarfy,
- chusty.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Iskierka przyjaźni” – zabawa integracyjna w kole.
2. „Narodziny motyli” – zabawa przy piosence „Wiosna, urodziły się motyle”. Dzieci siedzą na podłodze trzymając w rękach po dwie kolorowe chusty. Nauczycielka podchodzi do dzieci (motylków). Te, które dotknie wstają i zaczynają latać (3,4-latki). Podejmowanie próby śpiewania piosenki (4-latki):
„Wiosna, wiosna – urodziły się motyle.
Wiosna, wiosna – tęczą wita nas.
Wiosna, wiosna – przyleciało ptaków tyle.
Wiosna, wiosna – to słoneczny czas!” 3x
3. „Kolorowe motyle” – dzieci tańczą przy piosence. Na przerwę w muzyce – zatrzymują się. Nauczycielka pokazuje motyla np. koloru żółtego, a zadaniem dzieci jest odnalezienie kwiatka w takim samym kolorze.
4. „Odgłosy łąki” – zagadki słuchowe (bocian, konik polny, pszczoła, skowronek, żaba, mucha, komar). Dzieci słuchają nagrania odgłosów z łąki. Dla ułatwienia zadania na środku sali położone są obrazki przedstawiające wszystkie zwierzęta, które występują w nagraniu.
5. „Majowa łąka” – taniec do muzyki poważnej „Cztery pory roku” Vivaldiego. Dzieci dostają opaski z emblematami (kwiaty, ptaki, słońce, deszcz). Żabki stoją w kole, trzymając się szarfy i tańczą w rytm muzyki. W środku kucają kwiaty, ptaki, deszcz i słońce. Przy zmianie dynamiki muzyki – żabki kucają, a następnie „rosną” kwiaty, potem latają ptaki. Później „pada deszcz”, a na końcu „świeci słońce”. Reagowanie na zmianę dynamiki w muzyce.
6. Likwidacja zajęć – czynności porządkowe.

TEMAT ZAJĘCIA 2: „Wyprawa na łąkę” – rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela. Zapoznanie z różnymi możliwościami spędzania wolnego czasu na łące. Poznanie mieszkańców łąki. Ćwiczenia mowy i myślenia.

METODY:
• słowne: rozmowa, objaśnienie
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania.
FORMY:
o zajęcia z całą grupą
o praca indywidualna.

CEL OGÓLNY: zachęcanie do spędzania wolnego czasu na łonie natury oraz poszerzanie wiadomości na temat mieszkańców łąki

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 uważne słuchanie opowiadania,
 rozwijanie mowy i myślenia,
 rozwiązywanie zagadek obrazkowych z użyciem latarki,
 rozwijanie spostrzegawczości,
 rozwijanie koordynacji wzrokowo–ruchowej,
 wdrażanie do współdziałania w grupie,
 wdrażanie do słuchania poleceń nauczycielki.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- opowiadanie E. Stadtmuller „Smok łąkowy wielogłowy”,
- zagadki obrazkowe (mucha, pszczoła, mrówka, konik polny, świerszcz, motyl, biedronka, dżdżownica, ślimak, ważka, pająki),
- latarka,
- zawieszki (żabki, motylki, pszczółki),
- tamburyn,
- sylwety stawu z niebieskiego papieru,
- sylwety żabek,
- słomki,
- karty pracy dla 3 i 4 – latków,
- kredki,
- pieczątki ze zwierzątkami.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Smok łąkowy wielogłowy” – uważne słuchanie opowiadania Ewy Stadtmuller. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania:
- Gdzie wybrały się dzieci z panią?
- Co można robić podczas pobytu na łące?
- Jakie zwierzęta można spotkać na łące?
2. „Mieszkańcy łąki” – rozwiązywanie zagadek obrazkowych z wykorzystaniem latarki (mucha, pszczoła, mrówka, konik polny, świerszcz, motyl, biedronka, dżdżownica, ślimak, ważka, pająki). Podział wyrazów na sylaby.
3. „Na łące” – zabawa ruchowa. Dzieci dostają zawieszki (żabki, motylki lub pszczółki). Maszerują w rytm tamburyna. Na przerwę – stają. Nauczycielka pokazuje obrazek np. pszczółki, a dzieci, które mają tę zawieszkę wykonują odpowiednie ruchy (pszczółki zbierają nektar, motylki latają, a żabki skaczą).
4. „Żabki do stawu” – ćwiczenia oddechowe. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Na środku każdego stolika znajduje się staw wycięty z niebieskiego papieru przyklejony taśmą. Każde z dzieci otrzymuje sylwetę żabki i stara się ją przenieść do stawu za pomocą słomki.
5. „Na zielonej łące” – łączenie owadów i pająków z ich cieniami (karta pracy) – 3l; „Motylek” – łączenie kropek i kolorowanie skrzydeł motyla (karta pracy) – 4l.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć – pieczątki ze zwierzątkami dla dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.