X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49133
Przesłano:

Oddech dla Ziemi

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY IV -Szkoła polonijna

TEMAT: ODDECH DLA ZIEMI

CELE :

Po zakończonej lekcji uczeń:
- wie jakie zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek
- zna wpływ przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt I roślin
- rozumie znaczenie powietrza i wody dla życia
- rozumie co to jest ochrona środowiska
- wie jakie działania można podjąć na rzecz ochrony przyrody

CZAS TRWANIA: 45 MINUT

METODY:
- pogadanka
- burza mózgów
- praca w grupach
- praca indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- karty pracy
- ilustracje
- kartki z szarymi chmurkami
- biały blok rysunkowy A3
- papier kolorowy
- teksty źrodłowe
- nożyczki, kretki, pisaki, drewniane patyczki, kłębek wełny, memory

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. CZĘŚĆ ORGANIZACYJNA:
Przywitanie uczniów, sprawdzenie wiadomości i przedstawienie celów dzisiejszej lekcji
Uczniowie zapisują temat

TEMAT : ODDECH DLA ZIEMI

2. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

Burza mózgów. Nauczyciel rozdaje szare chmurki – na każdą ławkę po 2 i każda para uczniów zapisuje odpwoedź na pytanie: JAKIE ZNISZCZENIA W ŚRODOWSKU POWODUJE CZŁOWIEK?
Uczniowie prezentuja swoje odpwiedzi I zaczepiają na tablicy. (niebieska)
Nayczyciel prowadzi, krótką pogadanke.

Człowiek kształtuje otaczającą go przyrodę od początku swego istnienia na Ziemi. W miarę rozwoju człowieka oraz nowych technologii (komputerów, maszyn) działania wobec przyrody zmieniły i wciąż zmieniają się.Człowiek podporządkowuje sobie przyrodę nie zdając sobie sprawy, jakie to może mieć skutki.Stale pogłębia się degradacja środowiska, czyli następuje jego niszczenie (wzrost zanieczyszczeń, liczby ludności, terenów zabudowanych).Każdego dnia nasze życie powiązane jest ze środowiskiem. Zdrowie obecnego pokolenia i przyszłych pokoleń zależy od warunków zdrowotnych otoczenia, które my tworzymy, w których my żyjemy. Dlatego należy nauczyć się życia w zgodzie z przyrodą, przestrzegania jej praw. Powinno się podejmować działania na rzecz jej ochrony.

Nastepnie nauczyciel zaprasza uczniow do obejrzenia krotkiego filmiku:
Dlaczego plastik szkodzi ziemi?
https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/scenariusz/dlaczego-plastik-szkodzi-ziemi

Nauczyiel dzieli uczniów na grupy – 5 I rozdaje fragment tekstu z książki I pytania Zadaniem uczniów jest odpowiedzenie na pytanie na podstawie fragment. Uczniowie mogą korzystać ze słownika aby wytłumaczyć nie znane im słowa.

Pytania:
Gr. 1: co przynosi powietrze? Co to jest fotosynteza?
Gr 2. Co jest głownym źródłem tlenu?Co to jest fotosynteza?
Gr 3. Co to jest atmosfera?Przed czym chroni nas atmosfera?
Gr 4. Co to są areozole?Czy są bezpieczne? Dlaczego?
Gr 5. Co można robić, aby wytwarzać mniej zanieczyszczń?Czy jazda rowerem jest ekologiczna? Dlaczego?

Uczniowie prezentują wyniki sowjej pracy

3. CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
Pajęcza sieć.
Uczniowie siadają w kręgu.Nauczyciel trzyma w jedenj ręce klębek wełny a w drugiej ilustracje z kulą ziemską (polączona z klębkiem wełny kulą ziemską).
Zadaniem każdego ucznia jest zastanwoienie sie oraz podanie przykładu jak mozna pomóc ziemi?Co mozemy zrobic w zyciu codzinnym dla ochrony środowiska?
Powstaje pajecza sieć.
Propozycje odpowiedzi:
• _nie palenie śmieci,
• _rozmowy o problemie spalania śmieci z sąsiadami, znajomymi,
• _uświadamianie rodziny jak groźny jest to problem,
• _wymiana nieekologicznego, starego kotła do ogrzewania domu,
• _segregowanie odpadów do kolorowych pojemników,
• _używanie papierowych toreb na zakupy,
• _kupowanie artykułów w opakowaniach, które można poddać recyklingowi,
• _zakręcanie wody w kranie, gdy myjemy zęby,
• _kąpanie się pod prysznicem a nie w wannie,
• _zbieranie deszczówki,
• _używanie sprzętów energooszczędnych,
• _wyłączanie trybu czuwania w telewizorze i innych domowych urządzeniach,
• _gaszenie światła, gdy wychodzimy z pokoju,
• _korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej ,
• _segregowanie elektrośmieci,
• _zbieranie, wyrzucanie baterii do odpowiednich pojemników.

4. ZADANIE DOMOWE:
Nauczyciel rozdaje karty pracy z krzyżowkami do wklejenia do zeszytu i prosi by uczniowie wyjaśnili hasło.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.