X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48973
Przesłano:

Śmiech to zdrowie

Klasa IIIc Data 23.11.2021r. Nauczyciel: Anna Iwan

Cele lekcji (nauczyciela):
1. Dziecko wyjaśnia pojęcie „śmiech”.
2. Dopasowuje wyrazy, które kojarzą się ze śmiechem.
3. Wysłucha opowiadania ze zrozumieniem .
4. Przeczyta pytania ze zrozumieniem.
5. Wysłucha z uwagą wypowiedzi innych.
6. Rozpozna opracowane części mowy.
7. Bierze aktywny udział w inscenizacji piosenki.
8. Zna zasady pracy w grupach oraz zespole i zgodnie współpracuje.
9. Wyjaśnia co się dzieje z ciałem podczas śmiechu.
10. Bierze udział w interaktywnej grze dydaktycznej „Jaki może być śmiech?”.
11. Bierze aktywny udział w zabawach ruchowych wykorzystując zdobytą wiedzę.
Cele sformułowane w języku ucznia:
1.Wyjaśniam pojęcie „śmiech”.
2. Dopasowuję wyrazy, które kojarzą mi się ze śmiechem.
3. Wysłucham opowiadania ze zrozumieniem.
4. Przeczytam pytania ze zrozumieniem.
5. Wysłucham z uwagą wypowiedzi innych.
6. Rozpoznam opracowane części mowy.
7. Biorę aktywny udział w inscenizacji piosenki.
8. Znam zasady pracy w grupach oraz zespole i zgodnie współpracuje.
9. Wyjaśniam co się dzieje z ciałem podczas śmiechu.
10. Biorę udział w interaktywnej grze dydaktycznej „Jaki może być śmiech?”
11. Biorę aktywny udział w zabawach ruchowych wykorzystując zdobytą wiedzę.
„Nacobezu” – „ na co będę zwracał uwagę”: Wiem jakie znaczenie dla zdrowia ma śmiech i potrafię wyodrębnić poznane części mowy.
Metody prowadzenia lekcji i aktywności uczniów:
- metoda słowna: pogadanka, objaśnienie
- metoda oglądowa: pokaz, demonstracja
- metody aktywizujące: praktycznego działania, swobodnej wypowiedzi, mapa pojęciowa, interaktywna gra edukacyjna, , metoda ekspresji ruchowej.
Forma sprawdzenia osiągnięcia celu:
Uczeń rozumie powiedzenie „śmiech to zdrowie”, wymienia poznane części mowy, bierze udział w interaktywnej grze dydaktycznej naśladując różne rodzaje śmiechu, wie co się dzieje z ciałem podczas śmiechu, bierze udział w zabawach ruchowych wykorzystując zdobytą wiedzę.
Kluczowe pytania do uczniów:
1. Co oznacza powiedzenie „Śmiech to zdrowie?”
2. Jakie znacie części mowy?
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu- nauczyciel odtwarza odgłos śmiechu.
2. Rozmowa kierowana pytaniami:
- Co słyszeliście przed chwilą?
- Kiedy i z czego najczęściej się śmiejemy?
- Czy lubimy przebywać z ludźmi, którzy są weseli?
- Czy w każdej sytuacji i w każdym miejscu można się śmiać?
- Czy ładnie się śmiać z innych?

3. Zabawa w skojarzenia
Na tablicy n-l zawiesza uśmiechniętą buzię. Zadaniem uczniów jest dopasowanie jak najwięcej wyrazów, które kojarzą im się z uśmiechem
4. Słuchanie opowiadania „Śmiech to zdrowie”. Uczniowie odpowiadają na pytania:
- Kto jest największym dowcipnisiem w klasie?
- Co mówiła o Kostku pani wychowawczyni?
- Co na temat śmiechu mówiła pani higienistka?
- Co na temat śmiechu mówiła pani wychowawczyni?
- Co postanowili napisać uczniowie?
- Co wychowawczyni przyniosła dla każdego ucznia?
5. Utrwalenie rzeczownika.
- Jak inaczej można nazwać „śmiech”?- uczniowie podają propozycje.
- Jakimi częściami mowy są te wyrazy? Na jakie pytania odpowiadają?
- Nauczyciel pisze rzeczowniki w tabeli, rubryka- rzeczownik
6. Utrwalenie pojęcia czasownik.
- Co to są czasowniki? Na jakie pytania odpowiadają?
- Utwórzcie czasowniki od podanych rzeczowników.
N-l pisze czasowniki w tabeli, rubryka- czasownik
7. Utrwalenie pojęcia -przymiotnik. Interaktywna gra dydaktyczna „Jaki może być śmiech?”. Odczytanie i wyjaśnienie poszczególnych nazw. Zadaniem uczniów jest próba naśladowania wylosowanego rodzaju śmiechu.
- Jakimi częściami mowy są podane wyrazy?
- Na jakie pytania odpowiadają przymiotniki?
- N-l pisze wyrazy w tabeli, rubryka- przymiotnik
8. Zabawa ruchowa do piosenki „Sto uśmiechów na minutę”
9. Utrwalenie pojęcia- przysłówek. Podział na grupy. Karta pracy (załącznik nr.1).
Tworzenie mapy pojęciowej „Jak można się śmiać?”. Praca w grupach.
- Jakimi częściami mowy są zapisane przez was wyrazy?
- Na jakie pytania odpowiadają przysłówki?
- N-l pisze wyrazy w tabeli, rubryka- przysłówek.
10. Utrwalenie pojęcia- liczebnik. Omówienie ilustracji, przedstawiającej śmiejącego się człowieka.
- Czy śmiech ogarnia tylko twarz?
- Co się dzieje z innymi partiami ciała?
Uczniowie odczytują informacje.
– Policzcie ile partii ciała uczestniczy w śmiechu?
- Jaką częścią mowy jest ten wyraz?
- Na jakie pytania odpowiada liczebnik?
- Gdybym zapytała: który z kolei, to jak odpowiedzielibyście?
Nauczyciel przypina wyraz do tabeli, rubryka- liczebnik
11. Zabawy ruchowe, utrwalające wiadomości z gramatyki.
- Zabawa ruchowa „Jaką jestem częścią mowy?”. Uczniowie losują kolorowe buźki, które symbolizują daną część mowy i siadają w kole. Gdy gra muzyka przekazują sobie poduszkę z uśmiechniętą buzią. Gdy zapadnie cisza dany uczeń ma za zadanie podanie wyrazu odpowiadającego wylosowanej części mowy.
- Uczniowie otrzymują kartki z wyrazami. Chodzą po klasie w rytm muzyki, zastanawiając się jaką częścią mowy jest ich wyraz. Gdy zapadnie cisza stają przy odpowiedniej planszy z nazwą części mowy. Następnie uczniowie wymieniają się kartkami i zabawa się powtarza.

Materiały i pomoce dydaktyczne: tablica interaktywna, karty pracy, rekwizyty: ilustracja przestawiająca karykaturę, poduszka z uśmiechniętą buzią, papierowe buźki, nagrania piosenek, kolorowe plansze z częściami mowy
Uwagi nauczyciela po zajęciach:
........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.