X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48936
Przesłano:

Kraina pieniędzy. Wprowadzenie monet: 1zł, 2zł, 5zł. Scenariusz zajęć

Opracowanie: Barbara Ciołek
Nauczyciel Edukacji Wczesnoszkolnej

Szkoła Podstawowa nr 8 w Dąbrowie Górniczej

Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych klasa Ia

Temat zajęcia: Kraina pieniędzy. Wprowadzenie monet: 1zł., 2zł., 5zł.

Cele główne:
• budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka,
• wzbogacanie dziecięcego słownictwa o pojęcia związane z pieniędzmi i ich produkcją,
• kształcenie umiejętności posługiwania się pieniędzmi,
• rozwijanie umiejętności posługiwania się cyframi oznaczającymi nominały monet,
• wzbogacanie wiedzy na temat sposobów i celowości oszczędzania.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna historię monety (pieniędzy), wie skąd się biorą,
• zna walutę obowiązującą w Polsce,
• zna nominały poszczególnych monet,
• doskonali umiejętność liczenia na konkretach, przelicza, liczy w zakresie sobie dostępnym,
• słucha czytanego tekstu,
• czerpie radość z zabawy i zgodnie współpracuje w grupie,
• podporządkowuje się regułom zabaw.

Metody: czynna, słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń

Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa

Środki dydaktyczne:

Banknoty i monety, napisy BANKNOT, PIENIĄDZE, MONETA, AWERS , REWERS, obrazki., Laptop - filmy edukacyjne - https://youtu.be/dnpa8mNtGi4 - „Co to są pieniądze?” https://www.youtube.com/watch?v=pOwXevZ34rc - „Jak powstają pieniądze – mennica”, Karty pracy – zadania 1,2,3,4 , zagadki, Wiersz „Pieniążki”- I. Fabiszewskiej.
Kompetencje kluczowe:
• Porozumiewanie się w języku ojczystym,
• Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
• Umiejętność uczenia się,
• Inicjatywność i przedsiębiorczość.
Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie zajęć: Nauczyciel wita uczniów i na początku proponuje rozwiązanie zagadki:

Mogą być z metalu,
Błyszczą niby złoto.
Mogą być z papieru,
Wydasz je z ochotą...1 (pieniądze)

2. Nauczyciel przedstawia krótki filmik edukacyjny: https://youtu.be/dnpa8mNtGi4 - Co to są pieniądze? W każdym rzędzie ławek nauczyciel rozdaje monety i pokazuje banknoty.

Nauczyciel wyjaśnia:
Pieniądz – ogólnie akceptowany środek płatniczy służący do regulowania zobowiązań finansowych.
Dawniej, rolę środka płatniczego pełniły: pieprz, kamienie, muszelki, jedwab, zboże, bydło, tytoń. Jednak jako pieniądze – nie nadawały się, ponieważ były nietrwałe i niewygodne w użyciu. Potem do ich wyrobu używano metali. Miedź, srebro i złoto – stały się trzema najważniejszymi metalami, jakimi ludzie posługiwali się w celu wymiany handlowej. Pierwsze monety ze srebra i złota pochodzą z VII w. p.n.e. znalezione w okolicach Efezu.
Moneta – znak pieniężny wykonany z metalu, oznaczony symbolem władzy państwowej (np. godłem); w Polsce monety mają nominały: 1 zł, 2 zł, 5 zł oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy.
Banknot – pieniądz papierowy, odpowiednio określony co do wartości i daty emisji.
Euro – wspólna waluta europejska.
3. Nawiązując do filmiku i informacji przedstawionych przez nauczyciela, uczniowie przedstawiają swoje wiadomości na temat pieniędzy. Prowadzący zajęcia zadaje pytania pomocnicze:
● Po co ludzie wymyślili pieniądze?
● Do czego służą pieniądze?
● Jakimi pieniędzmi płacimy w naszym kraju?
● Jakich monet i banknotów używamy?

4. Nauczyciel proponuje obejrzeć filmik związany z produkcją monet.
Krótki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=pOwXevZ34rc pt. „Jak powstają pieniądze – mennica”
Rozmowa na temat filmu.
• Co to jest mennica?
• Kto pracuje w mennicy?
• Co robi grawer?
• Jakie są kolejne etapy powstawania monet?
• Co to są monety okolicznościowe?
• Z jakich okazji powstawały monety okolicznościowe?

Nauczyciel wyjaśnia:
Właśnie te metale od najdawniejszych czasów ludzie zaczęli formować w niejednolite formy o określonym ciężarze. Wyrabiali kwadraty, owale, a w końcu okrągłe pieniądze. Pierwszym metalowym pieniądzem była odlana sztaba miedzi z wizerunkiem krowy, ponieważ uważano, że źródłem bogactwa jest posiadanie bydła. Krajem, który pierwszy wprowadził papierowe pieniądze były Chiny.
Obecnie oprócz pieniędzy z metalu oraz pieniędzy papierowych posługujemy się pieniądzem plastikowym (karty bankomatowe, kredytowe) oraz pieniądzem elektronicznym (np.: przelewy on-line za pomocą Internetu i banku).

5. Uczniowie otrzymują wydrukowane ilustracje-szablony monet z zasobów multimedialnych. Wycinają szablony po zaznaczonych liniach i układają nominały od najmniejszego do największego. Posłużą im one do rozwiązywania zadań tekstowych, które otrzymują od nauczyciela (Karty pracy).
6. Rozwiązywanie zdań (karty pracy).
7. Chciałabym, żebyście rozwiązali zagadki:

I . Zagadka:
Papierowe pięćdziesiątki, dwudziestki i setki.
Metalowe dwójki, piątki
prosto z portmonetki. /pieniądze/

II. Zagadka:
Gdy pieniądze chcesz oszczędzać, Kasiu, Aniu, Janku to nie trzymaj ich w szufladzie tylko
w dobrym .......BANKU

III. Zagadka:
Zamontowany w ścianie automat,
a w nim pieniądze to – bankomat

IV. Zagadka
Metalowy pieniądz to..../ moneta/

8. Odgadliście zagadki i teraz przeczytam Wam teraz wierszyk - posłuchajcie uważnie i powiedzcie w jakim celu właśnie taki wiersz wybrałam?
Wiersz „Pieniążki”- I. Fabiszewskiej
Pieniążki kto ma,
ten zwiedza różne kraje,
a kto pieniążków nie ma,
ten z książek świat poznaje.
Pieniążki kto ma,
ten często coś kupuje,
a kto pieniążków nie ma,
ten pracy poszukuje.
Pieniążki kto ma,
ten w banku je lokuje
lub wkłada do skarbonki,
a potem je wyjmuje.
Pieniążki kto ma,
ten czasem smutny bywa,
bo przecież od pieniędzy
przyjaciół nie przybywa.

Rozmowa na temat wiersza
• Na jaki cel zostały wykorzystane pieniądze, o których jest mowa w wierszu?
• Co robi osoba, która nie ma pieniędzy?
• Po co wkładamy pieniądze do skarbonki?
• Gdzie trzymamy pieniądze?
• Do czego nie są nam potrzebne pieniądze?
• Skąd ludzie mają pieniądze? - zachęcanie dzieci do wypowiedzi, w jaki sposób dzieci planują w przyszłości zarabiać pieniądze.
• Dlaczego trzeba pracować?
• Jakie prace wykonują ludzie w celu zarobienia pieniędzy?

9. Podsumowanie zajęć:

• Omówienie kart pracy i działalności twórczej. (samoocena uczniów).Pytania
• Porządkowanie sali po zajęciach.
• Podsumowanie zajęć - przypomnienie celu zajęć, ocena prac uczniów i zachowania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.