X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48922
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiosennej łące. Zajęcia otwarte, 5 latki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
W GRUPIE „ŻABKI”

TEMAT „Na wiosennej łące”

PROWADZĄCA: mgr N. Horoszczak- Bethke
HOSPITACJA DYREKTORA
OBSERWACJA KOLEŻEŃSKA NAUCZYCIELI

CELE OGÓLNE
• Oswajanie dzieci z pokonywaniem tremy i stresu podczas występu
• Utrwalanie zasad obowiązujących w przedszkolu
• Usystematyzowanie wiadomości dotyczących wiosny
• Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch przy muzyce oraz ruch na świeżym powietrzu
• Stwarzanie możliwości do integracji rodziców ze środowiskiem przedszkolnym
• Stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas występu oraz zajęć, zachęcenie rodziców do wspólnej zabawy z dzieckiem
• Wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju
• Rozwijanie sprawności narządów mowy (warg, języka)
• Doskonalenie sprawności manualnych

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• występuje przed rodzicami- recytuje swoją rolę, śpiewa poznane piosenki, tańczy
• rozumie i stosuje znane zasady
• zna oznaki wiosny i wypowiada się na ich temat
• dzieli wyrazy na sylaby
• rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela
• bierze czynny udział w zabawach ruchowych, w tańcach, zajęciach plastycznych
• wykonuje ćwiczenia logopedyczne wspólnie z rodzicem i pozostałymi dziećmi
• czerpie radość z zadań wykonywanych z dziećmi i rodzicami
• rozwija sprawność motoryki małej wykonując pracę plastyczną z dziećmi i rodzicami
• sadzi sadzonki roślin

METODY:
• słowna: występ dzieci, rozmowa, objaśnienia, instrukcje
• czynna: zadania stawiane do wykonania, aktywne działanie dzieci i dorosłych
• oglądowa- pokaz ilustracji, obserwacja

FORMY:
• grupowa, indywidualna, zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• komputer, nagrania piosenek, wydruki głosek- A, O, E, I, Y, U, ilustracje wiosenne- bociana, biedronki, motyla, pszczół, wiosennych kwiatów, wydruk wiersza, koce, kolorowe pufy, folia pakowa, sadzonki roślin, farby, pędzle, rękawiczki jednorazowe

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA- WPROWADZENIE

Ustalenie z dziećmi obowiązujących zasad:
• Gdy jedna osoba mówi- reszta słucha
• Jesteśmy dla siebie mili
• Słuchamy się nawzajem
• Zwracamy się do dorosłych „Proszę Pani, proszę Pana”

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA (W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM)

1. Wprowadzenie do tematu wierszem. Rozmowa z dziećmi oparta na tekście- usystematyzowanie wiedzy na temat wiosny. Odpowiedzi dzieci na pytania nauczyciela do tekstu.
„Wyprawa pewnej biedronki” Magdalena Wójcik

„W ciepły długi dzień majowy, gdy nad łąką słońce grzało,
pewna śliczna biedroneczka wyruszyła w podróż małą.
Nic nikomu nie mówiła tylko plecak wzięła spory
i do pszczoły się udała, chciała różne znać kolory.
Pszczółka słońce pokazała, paski żółte swe na grzbiecie...
„Nie ma żadnych wątpliwości, wszystko żółte jest na świecie”.
Biedroneczka się zdziwiła: „Czy ta pszczoła rację miała?
Mój kubraczek jest czerwony. Prawdę znać bym wreszcie chciała”.
Poszła dalej, myśląc sobie, co jej powie pasikonik.
To artysta, wszędzie bywa. On powoli zdjął melonik.
Spojrzał w lewo, spojrzał w prawo, w lustrze się dokładnie przejrzał,
„Moja droga, wszędzie zieleń!”. Dla pewności liść obejrzał.
Wtem spotkała czarną mrówkę, w pracy dziś od rana była.
„Kolor? Czarny oczywiście!” I się wcale z tym nie kryła.
„Każdy mówi co innego”. Biedroneczka posmutniała,
przystanęła pod listeczkiem, sił już dalej iść nie miała.
Gdy zawrócić właśnie chciała, mucha nagle się zjawiła.
Okulary wielkie zdjęła, jasno sprawę postawiła.
„W kółko latam po tej łące, więc posłuchaj mnie biedronko.
Świat jest przecież kolorowy, trzeba widzieć trawę, słonko...
Fiołki, chabry, kopiec kreta, polne maki, błękit nieba.
Zapamiętaj, przyjaciółko, wszystko to dostrzegać trzeba”.
• O kim był wiersz?
• Co zrobiła biedronka?
• Jakie kolory biedronka spotkała podczas swojej wędrówki?
• Jaką mamy porę roku?
• Podzielcie wyraz „wiosna” na sylaby, jaką głoską zaczyna się wyraz „wiosna”
• Jakie znacie oznaki wiosny?
• Podzielcie wyrazy: bocian, krokus, tulipan, zielony, żółty, trawa, liście, pogoda na sylaby (dodatkowo- liczenie sylab w każdym wyrazie).
• Jakimi głoskami zaczynają się te wyrazy?

2. Zabawa z rodzicami w kole „Jeż”.
Do środka drogą losowania wybieramy jedną osobę- dziecko lub rodzica. Zabawa rozpoczyna się słowami „W środku koła stoi jeż, co on robi to my też. Co robisz jeżyku? „- wszyscy zgromadzeni w kole wykonują zadanie – ćwiczenie pokazane przez osobę w środku. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie

3. Zabawa ruchowa w kole „Biedroneczka” – jedna osoba jest w środku koła – biedronka i udaje, że śpi. Pozostali idą w kole i wypowiadają tekst rymowanki. Biedronka budzi się i ła-pie jedną osobę. Złapana osoba jest biedronką. (można wybrać kilka osób- kilka biedronek)

„Biedroneczka śpi na łące,
świeci na nią mocne słońce.
My chodzimy tutaj w koło,
uśmiechamy się wesoło.
Kogo dotknie biedroneczka,
wbiega szybko do kółeczka”.

4. Zabawa ruchowa tunel.
Rodzice stają za sobą „gęsiego”- rozstawiając szeroko nogi. Dzieci przechodzą pod tunelem na czworaka.

5. Ćwiczenia z zakresu profilaktyki logopedycznej- dzieci uczą rodziców
• Ćwiczenia warg („okienko”, buziaki)
• Ćwiczenia języka (układanie języka w „magicznym miejscu”, układanie języka w „trąbkę”, mycie podniebienia, liczenie zębów)
• Ćwiczenia samogłosek „O” „A” „I”, „E”, „U”, „Y”- zwrócenie uwagi na prawidłowe ułożenie warg podczas wymawiania głosek.

6. Zabawa muzyczno- ruchowa “podłoga to lawa”
Na trawie ułożone są koce, okrągłe materacyki- wyspy. W trakcie grania dowolnej muzyki dzieci wykonują polecenia na ziemi- podłodze – tańczą, ruszają rękami, chodzą na czworaka, unoszą się na palcach na hasło „podłoga to lawa” odliczają od 5 w dół i szybko biegną na wyspę by się nie „spalić”. Zabawę powtarzamy kilka razy.

7. Wiosenna łąka- malowanie na temat „wiosenna łąka” farbami na folii rozwiniętej między drzewami.

8. Wspólne sadzenie roślin w ogrodzie przedszkola: truskawek, pomidorów, mięty. Losowanie sadzonek celem uniknięcia nieporozumień.

ZAKOŃCZENIE ZAJEĆ:
1. Podsumowanie zajęć.
Wszyscy stoją w kole. Nauczyciel rozpoczyna zabawę trzymając w rękach piłkę mówi „Po-dobało mi się dziś... „, „Było dla mnie trudne...”. Następnie rzuca piłkę dalej i to samo robią rodzice i dzieci kończąc zdania: „Podobało mi się ...” oraz „Było dla mnie trudne ...”

Podziękowanie dzieciom, rodzicom, dyrektorowi oraz nauczycielom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.