X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48729
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bajka o jesiennym szalu - projektowanie ubrań dla Pani Jesieni inspirowane fragmentami wiersza E. Ostrowskiej. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć 4 latki
Temat: „Bajka o Jesiennym szalu” – projektowanie ubrań dla Pani Jesieni inspirowane fragmentami wiersza E. Ostrowskiej.

Obszary edukacyjne: w zakresie mowy i myślenia, matematycznej, plastycznej, ruchowo–muzycznej.

Cele ogólne:
- Utrwalanie liczebników w zakresie 3.
- Tworzenie zbiorów przedmiotów wg jednej lub więcej cech.
- Posługiwanie się liczebnikami głównymi 1,2,3. Określanie liczby elementów liczebnikiem.
- Porównywanie liczebności zbiorów i stosowanie określeń więcej, mniej, równo.

Cele operacyjne:
- Dziecko chętnie wypowiada się na dany temat. Wie dlaczego późną jesienią należy ubierać się ciepło.
- Porównuje listki uwzględniając ich charakterystyczne cechy: kolor, kształt.
- Tworzy zbiory listków o określonej liczbie elementów.
- Przelicza zbiory w zakresie 3. Posługuje się liczebnikami głównymi.
- Porównuje liczebność zbiorów przez przeliczanie elementów. Poprawnie stosuje określenia: więcej, mniej, równo.
- Rozpoznaje kolory liści jesiennych: żółty, czerwony, brązowy.
- Tworzy z liści kompozycje rytmiczne używając w/w kolory – układa z nich szal dla Pani Jesieni.
- Potrafi zaprojektować wzór na płaszcz Pani Jesieni tworząc kompozycje płaskie poprzez naklejanie różnych darów jesieni wykonanych z kolorowego papieru.
- Chętnie bierze udział w zabawach ruchowych.. Umiejętnie łączy ruch z muzyką, ma poczucie rytmu.
- Odczuwa radość z dobrze wykonanych zadań.

Metody:
- z grupy metod czynnych: zadań stawianych dzieciom do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka
- z grupy metod słownych: rozmowa, żywego słowa, instrukcja.
- z grupy metod percepcyjnych: obserwacja, pokaz, przykład.
- metoda ruchowej ekspresji twórczej R.Labana
- elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej do nauki matematyki

Formy:
- zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: sylweta Pani Jesieni i wiatru; listki w trzech kolorach: żółte, czerwone, brązowe; papierowe listki do zawieszenia dla każdego dziecka; 3 papierowe szale; wzór szala z listkami: narysowany płaszcz dla Pani Jesieni, różne dary jesieni wycięte z kolorowego papieru; klej, głośnik bluetooth, nagrania, tablica interaktywna, magiczny dywan.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia poprzez krótkie opowiadanie nauczycielki i recytację fragmentów wiersza E. Ostrowskiej „Bajka o Jesiennym szalu”. Słychać smutną melodię „Jesień” Vivaldiego
- Idzie dzisiaj do nas gość. Jak myślicie jest on wesoły czy smutny? (smutny ponieważ taka jest melodia). „Wchodzi” Pani Jesień – pokaz sylwety Jesieni i recytuje fragment wiersza E. Ostrowskiej „Bajka o jesiennym szalu”.

Chodzi Jesień zadumana
- Już mnie mrozy ziębią z rana.
Wkrótce przyjdą chłody, deszcze,
a tu płaszcza i szala nie mam jeszcze.
Wiem, co zrobię! –
Zaraz Jesień
nazbierała liści dziesięć
i z pomysłu swego rada
w długi rządek je układa.

- Pani Jesień układa z liści szal (rytmicznie kolor czerwony, żółty, brązowy).
- Nagle zrywa się wiatr i rozsypuje listki z szala Pani Jesieni po sali:

Jakąś psotę zrobić muszę.
Wiem!... Jesieni szal rozrzucę!
Szast, prast!
Lecą liście rozrzucone...
- Pani jesień prosi o pomoc dzieci aby pomogły zrobić jej szal.
- Rozmowa z dziećmi na temat sposobu ubierania się późną jesienią.

2. Pomagamy Pani Jesieni – segregowanie listków wg kolorów do trzech koszyczków na tablicy multimedialnej. Tworzenie zbiorów listków czerwonych, żółtych i brązowych. Przeliczanie listków i „podpisywanie” (układanie pod koszyczkiem kartonika z odpowiednią ilością kółeczek).
- Ile czerwonych listków ma Pani Jesień? (jeden)
- Ile żółtych listków ma Pani Jesień? (dwa)
- Ile brązowych listków ma Pani Jesień? (trzy)
Porównywanie liczebności zbiorów. Stosowanie pojęć: więcej, mniej, równo.
Wiał wiatr i oddaje resztę listków z szala Pani Jesieni
- dołożenie ich do koszyczków
- ponowne przeliczanie listków (wszystkiego jest po równo)
- zamiana kółek pod koszyczkami.

3. Zabawa ruchowa: „Taniec jesiennych liści”
Dzieci tworzą trzy kółka (według kolorów liści zawieszonych na szyi). Nauczyciel trzyma te same kolory liści. Gdy gra muzyka tańczy zespół, który wskazuje nauczyciel poprzez podniesienie koloru listka. Po chwili nauczyciel zmienia kolor listka – zmienia się tańczący zespół. Zabawę zmieniamy kilka razy.

4. Układamy szale dla Pani Jesieni – praca indywidualna na dywanie.
 - Dzieci układają szale dla pani Jesieni wg wzoru z zachowaniem rytmiczności liści
5. Układamy jesienne puzzle-dzieci próbują ułożyć rozsypane puzzle- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem tablicy multimedialnej
6.  Praca indywidualna przy stolikach – wykonywanie projektów płaszcza dla pani jesieni. Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi płaszczykami. Ich zadaniem jest ozdobić go różnymi darami jesiennymi wyciętymi z kolorowego papieru
7. Zabawa ruchowa „rozganiamy jesienne liście”- zabawa dydaktyczno-ruchowa z wykorzystaniem magicznego dywanu.
8. Ewaluacja
- podziękowanie za pomoc Pani Jesieni i ocena zajęć poprzez podniesienie ręki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.