X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48721
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W pracowni krawieckiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI CZTERO I PIĘCIOLETNICH
Opracowała: mgr Małgorzata Babińska
Dzień 18.05.2021 r.
TEMATYKA TYGODNIA: “Poznajemy różne zawody”
TEMAT ZAJĘĆ: “W pracowni krawieckiej”
CELE OGÓLNE:
 rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi,
 budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
 poznawanie atrybutów i pracy krawcowej,
 kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według różnych cech,
 kształtowanie umiejętności słuchania wiersza i wypowiadania się na jego temat,
 kształtowanie sprawności manualnej,
 kształtowanie umiejętności przestrzegania reguł obowiązujących podczas zabawy,
 wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych.

TREŚCI PROGRAMOWE:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne; (I.5)
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
- przedstawia swoje emocje i uczucia (II.4),
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (III.8),
- współdziała z dziećmi w zabawie (III.5).
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
- wyraża swoje rozumienie świata za pomocą impresji plastycznych (IV.1),
- odpowiada na pytania(IV.5),
- uważnie słucha (IV.6),
- klasyfikuje przedmioty wg: wielkości, koloru, kształtu, przeznaczenia (IV.12)
- wykonuje odejmowanie i dodawanie, liczy obiekty (IV.15),
- wskazuje zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśnia czym zajmuje się osoba wykonująca dany zawód (IV.20)

KOMPETENCJE KLUCZOWE:
 w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
 umiejętność uczenia się;
 inicjatywność i przedsiębiorczość;
 cyfrowe;
 matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych.
METODY:
 słowne: pogadanka, piosenka, wyjaśnienie;
 czynne(zadaniowe): zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia praktyczne; kierowanie aktywnością dzieci;
 oglądowe: pokaz, demonstracja.
FORMY:
• grupowa
• indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
kosz z akcesoriami krawieckimi (nici, guziki, naparstek, kreda, świeca, nożyce, metr krawiecki, ścinki materiałów), film edukacyjny „Krawcowa – wycieczki misia Kuleczki”, płyta z muzyką, np. Czajkowskiego, szarfy, pudełka z guzikami, podziurkowana tektura i sznurówka dla każdego dziecka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie. Dzieci siedzą w kole, każde kolejne dziecko przedstawia się, dzieląc na sylaby swoje imię. Wszystkie dzieci witają je słowami „Witaj .............(imię)”.
2. „Krawcowa – wycieczki misia Kuleczki” - pogadanka z dziećmi na temat pracy krawcowej w oparciu o obejrzany film edukacyjny.
3. „Tańcowała igła z nitką” - zabawa ruchowa. Dzieci podzielone na „igły” i „nitki”. Igły oznaczone szarfami. Wszystkie dzieci biegają w rytm muzyki. Kiedy muzyka milknie, igły tworzą obręcz z rąk, a nitki wchodzą w tę obręcz.
4. Klasyfikowanie przedmiotów. Dzieci stoją w rzędzie, odliczają od 1 do 4. Tym sposobem dzielą się na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje pudełeczko guzików o różnych kolorach, wielkościach, kształtach. Nauczyciel proponuje: Przyjrzyjcie się tym guzikom. Mamy tu guziki duże, małe, średnie, w różnych kolorach, z dwoma i czterema dziurkami. Pomyślcie, w jaki sposób można te guziki podzielić, posegregować. Dzieci segregują guziki, nauczyciel omawia z dziećmi utworzone przez nie zbiory.
5. „Zabawa w krawcową” - praca manualna. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku podziurkowaną tekturę i sznurówkę. Nauczyciel prezentuje, jak wykonać zadanie - przewleka sznurówkę przez dziurki (góra-dół, góra-dół).
Dzieci siadają do stolików i samodzielnie wykonują zadanie. Wzór prawidłowo przewleczonej sznurówki znajduje się na każdym stoliku. Nauczyciel nadzoruje pracę dzieci.
6. Wystawa prac. Uporządkowanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.