X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48711
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna "Słuchanie i malowanie muzyki Chopina". Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5-letnich

Temat: Zabawa dydaktyczna „Słuchanie i malowanie muzyki Chopina”.

Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności słuchania muzyki poważnej;
- stwarzanie możliwości wyrażania muzyki w formie plastycznej;
- rozszerzanie wiadomości na temat faktów z życia i twórczości Fryderyka Chopina.

Cele szczegółowe:
- wprowadzenie pojęć: kompozytor, nokturn;
- utrwalenie nazw instrumentów;
- rozwijanie koncentracji, wyobraźni twórczej oraz spostrzegawczości.

Metody: słowne, czynne, oglądowe.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje różnych instrumentów muzycznych, nagranie dźwięków instrumentów muzycznych, slajdy dotyczące życia F. Chopina, projektor, laptop, nagranie utworu Nokturn b-moll, farby plakatowe.

Przebieg:
1. Powitanie: Nauczycielka wita dzieci: „Witam wszystkich, którzy lubią śpiewać, tańczyć i słuchać muzyki”.
2. Zabawa „Komu do pracy potrzebne są te przedmioty?” Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczycielka przedstawia ilustracje różnych przedmiotów potrzebnych do pracy malarzowi, pisarzowi, kucharzowi i muzykowi. Następnie zadaje dzieciom pytanie: Jak myślicie, które przedmioty pasują do siebie? Kto ich używa? Jaki zawód wykonuje?
3. Ćwiczenia słuchowe „Jaki to instrument muzyczny?” Nauczycielka odtwarza z płyty CD dźwięki instrumentów. Zadanie postawione dzieciom polega na odgadnięciu nazwy usłyszanego instrumentu i wskazaniu odpowiedniego obrazka.
4. Zabawa ruchowa „Muzyk gra na...” Dzieci biegają przy akompaniamencie muzyki. Na przerwę zatrzymują się i naśladują grę na instrumencie wskazanym przez nauczyciela na obrazku.
5. Słuchanie wiersza Czesława Janczarskiego „Żelazowa Wola”.
6. Rozmowa na temat wiersza”
- Czy ktoś odgadnie o jakiej postaci jest mowa w wierszu?
- Kim był Fryderyk Chopin?
- Jak nazywano Fryderyka, kiedy był małym chłopcem?
- Jak nazywa się osoba, która wymyśla muzykę i piosenki?
- Kto wyjaśni słowo „kompozytor”?
- Skąd Fryderyk brał pomysły do pisania muzyki?
7. Pokaz slajdów i rozmowa dotycząca osoby Fryderyka Chopina. Nauczycielka prezentuje slajdy: portret Chopina, dworek z Żelazowej Woli, zapis nutowy utworu Chopina, fortepian, pomnik kompozytora w warszawskich Łazienkach.
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że Fryderyk Chopin napisał bardzo dużo dzieł muzycznych: mazurki, polonezy, etiudy oraz nokturny.
8. Słuchanie utworu Fryderyka Chopina nokturn b – moll. Nauczycielka wyjaśnia pojęcie nokturn.
9. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania: Jaki nastrój wywołał w was ten utwór? Kto z was spróbuje powiedzieć, z czym wam kojarzy się ten utwór? Co sobie wyobrażaliście słuchając go?
10. Improwizacja plastyczna do wysłuchanego utworu F. Chopina. Nauczycielka zaprasza dzieci do namalowania tego, co sobie dzieci wyobrażały słuchając utworu. Praca przy stolikach.
11. Zakończenie zajęć i podziękowanie za udział:
- O czym dziś rozmawialiśmy?
- O jakiej ważnej postaci mówiliśmy?
- Zachęcam was do słuchania takiej muzyki w domu razem z rodzicami.
Dziękuję za udział w zajęciach.
12. Ewaluacja zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.