X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48680
Przesłano:

Od kałuży do oceanu. Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Temat bloku : W Krainie Tysiąca Jezior.
Temat dnia : Od kałuży do oceanu.

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- wzbogacenie wiedzy na temat wód słonych i słodkich, znaczenia wody na świecie,
- rozbudzanie ciekawości poznawczej poprzez wykonywanie eksperymentów z wodą,
- rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji w atlasie geograficznym,
- pobudzanie kreatywności uczniów, odkrywanie przyjemności z tworzenia pracy plastycznej, utrwalenie pisowni wyrazów z „ch” i „h”,
- kształtowanie sprawności rozwiązywania zadań tekstowych na obliczanie objętości płynów.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Wypowiada się na temat wód słonych i słodkich, znaczenia wody;
- Poszerzanie wiadomości o zbiornikach wodnych i ich znaczeniu;
- Współpracuje w grupie, tworzy plansze na podstawie samodzielnie wyszukanych informacji na temat wód słonych na danym kontynencie;
- Wykonuje eksperymenty z wodą;
- Tworzy pracę plastyczną;
- Zna zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h”;
- Zna pojęcia: litr, pół litra, ćwierć litra, półtora litra;
- Rozwiązuje zadania tekstowe na obliczanie objętości płynów.

Metody:
- słowne : praca z tekstem, rozmowa,
- oglądowe: pokaz, obserwacja,
- działania praktyczne,

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
- zespołowa

Środki dydaktyczne: atlas geograficzny, duże arkusze papieru, słoik litrowy, jajko, sól, bibuła, plastelina, bibuła, butelka litrowa, lejek, kubki.

Przebieg zajęć:
1.„Szyfr” – wprowadzenie do tematu zajęć: Morza i Oceany.
2.„Ile jest wody na świecie?” – oglądanie filmiku, wzbogacenie wiedzy na temat ilości i znaczenia wody na świecie.
3.Czytanie ze zrozumieniem informacji o wodach słonych i słodkich w tekście „Od kałuży do oceanu”. Próba odpowiedzi na pytanie: „Czy kałuża jest zbiornikiem wodnym?” P. s. 31-32.
4.„Dlaczego łatwiej pływać w morzu?” - eksperyment z wodą .
Do przezroczystego naczynia nalewamy wodę do mniej więcej połowy jego wysokości. Do naczynia z wodą delikatnie wkładamy jajko. Uczniowie opisują co się stało z jajkiem. Jajko opadło na dół naczynia, zatonęło. Pomagając sobie łyżką wyjmujemy jajko z wody. Następnie wsypujemy 10-15 łyżek soli i dobrze mieszamy.
Po wymieszaniu wody z solą znowu wkładamy do niej jajko i obserwujemy, co się z nim dzieje. Taka bardzo słona woda nazywa się solanką, a jajko pływa na jej powierzchni. Znowu wyjmujemy jajko i bardzo delikatnie (najlepiej po ściance) dolej wody do pełna. Chodzi o to, żeby ta nowa, niesolona woda, nie zmieszała się ze słoną wodą z dna.
Teraz ostrożnie wkładamy jajko do wody – uważając, żeby nie zamieszać płynu w szklance, bo na dole jest słona woda, a na górze słodka – choć nie widzimy różnicy, to jajko powinno ją nam pokazać.
Co się dzieje z jajkiem? Czy dopłynęło na dno? Jajko powinno zostać mniej więcej w połowie szklanki – na powierzchni słonej wody.
Normalnie jajka toną, gdy włożymy je do wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. Na końcu jajko pływa w środku wysokości szklanki, bo woda ma mniejszą gęstość niż solanka, więc zalega grubą warstwą na jej wierzchu. Jajko ma gęstość większą niż woda, lecz mniejszą niż solanka. Tonie przez warstwę wody, ale osiada na górze solanki. To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.

5.„Morza i Oceany świata” – wyszukiwanie informacji w atlasie geograficznym, praca w grupach. Uczniowie mają przypisany do grupy kontynent, wyszukują w atlasie geograficznym nazwy mórz i oceanów znajdujących się wokół/ na danym kontynencie. Prezentacja pracy grupowej.

6.Zapis w zeszycie – wspólne redagowanie notatki z lekcji.

Oceany i morza zajmują na Ziemi dwa razy więcej miejsca niż wszystkie lądy. Oceany: Spokojny (Pacyfik), Atlantycki (Atlantyk), Indyjski.
Morze to część oceanu miejscami oddzielona od niego przez kontynenty lub wyspy. Na świecie jest 71 mórz. Największe jest Morze Arktyczne, a za najmniejsze uważa się Morze Marmara. Morze, nad którym leży Polska to Morze Bałtyckie.

7.„Tratwa” - zabawa ruchowa
Prowadzący kładzie duży karton na podłodze i wyjaśnia, że przedstawia on tratwę ratunkową. Dzieci mają zmieścić się na niej stojąc przynajmniej jedną nogą na tratwie przez kilka sekund. Mogą trzymać się wzajemnie aby zmieściło się jak najwięcej osób.

8.„Ocean w słoiku” – praca plastyczna – oklejanie plasteliną zewnętrznej strony słoika (fauna i flora oceanu), wypełnianie go zabarwioną na niebiesko wodą.
9.„Kalambury” – gra na utrwalenie pisowni wyrazów z „ch” i „h”.
Wybrany uczeń rysuje na tablicy lub pokazuje dowolny wyraz z „ch” i „h” wskazując kategorię hasła: np. rzeczownik, ch.
10.Wykonanie ćwiczeń ze str. 26 - utrwalenie pisowni wyrazów z „ch” i „h”.
11.„Ile to litr?” – powtórzenie jednostek objętości płynów: litr, pół litra, ćwierć litra, półtora litra. Przelewanie wody z butelki litrowej do kubków.
12.Rozwiązywanie zadań tekstowych na obliczanie objętości płynów. – P. s. 120.
13.Podsumowanie lekcji – quiz (wordwall). Samoocena uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.