X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48674
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć przyrodniczych - Wiosna na wsi. Co z tego wyrośnie?

Scenariusz zajęć
z zakresu organizacji zajęć przyrodniczych

Temat kompleksowy zajęć: „Wiosna na wsi”
Temat: „Co z tego wyrośnie ?”

Cele:
poznanie wybranych nasion i nazw roślin - kwiatów uprawianych w przydomowych ogródkach,
rozwijanie umiejętności obserwacyjnych podczas badania różnorodności nasion,
pogłębianie wiedzy o rozwoju roślin,
poznanie żonkila – kwiatka ozdobnego,
rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,
rozwijanie umiejętności słuchania i wypowiadania się,

Metody pracy:
słowna,
poglądowa: oglądanie nasion,
praktycznego działania: segregowanie nasion i wysiew,
burza mózgów,

Formy pracy:
praca z całą grupą, indywidualna,

Środki dydaktyczne:
nasiona kwiatów ozdobnych: słonecznik, nagietek, aster,
nasiona owsa,
duże tacki, lupa dla każdego dziecka,
obrazek żonkila,
karteczki z numerami od 1-5 na doniczki,
doniczki z żonkilem – 5 szt. (faza przed kwitnięciem),
pusta doniczka i naklejki do ewaluacji zajęć,
kubek z wodą czystą – 1 szt.
kubek z wodą i detergent (płyn do mycia naczyń) – 1 szt.
kubek lub torebka do przykrycia roślin – 2 szt.
piłka,

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przy piosence „Zróbmy kółka dwa”,
2. Przypomnienie zasad zachowania obowiązujących w grupie i krótkie wprowadzenie do tematu, - rozwiązanie zagadki:
Najchętniej w zielone gram
Rosnę sobie tu i tam
Mogę być trawą, drzewem, jeżyną ...
Krótko mówiąc jestem ......
3. Wspólne definiowanie pojęcia „rośliny”
„Rośliny to żywe organizmy, najczęściej przytwierdzone za pomocą korzeni do ziemi. Posiadają najczęściej zielone liście. Większość z nich kwitnie i wydaje nasiona.
oraz sformułowanie celów zajęć w sposób zrozumiały dla dzieci:
- poznacie różne rodzaje nasion oraz nazwy roślin które z nich wyrosną,
- będziecie wysiewać nasiona tych roślin,
- dowiecie się ciekawych rzeczy o żonkilu – kwiecie ogrodowym,
- założycie laboratorium obserwacji zakwitania żonkila w różnych warunkach,
4. „Kosz niespodzianka” - oglądanie przy stolikach przez lupę nasion każdego z osobna ( bez podania dzieciom ich nazwy): słonecznika, nagietka, astra. Opisywanie przez dzieci ich koloru, zapachu, kształtu, porównywanie wielkości nasion. Po obejrzeniu nasion za każdym razem odgadywanie - nazywanie roślin, które wyrosną z tych nasion. Nauczyciel wypowiada wolno nazwę po głoskach a dzieci w tym czasie wykonują przysiady, podskakują i wykonują obroty wokół własnej osi.
5. „Gdzie jest nasze nasionko?”- oddzielanie i segregowanie nasion poznanych roślin od nasion owsa.
6. Wysiew nasion do gleby i rozmowa na temat potrzeb rozwojowych roślin . Dzieci same wysuwają hipotezy: rośliny lubią światło, wodę. Pytania nauczyciela: Skąd wiecie ? Rozmawiacie z roślinami ? Jak rośliny mogą nas poinformować o tym co lubią ? Dzieci przy pomocy nauczyciela stawiają hipotezę, że rośliny swoim wyglądem informują nas o tym, jak się czują.
7. „Żonkil czy narcyz” - nauczyciel prezentuje dzieciom obrazek żonkila i krótko omawia wygląd kwiatka i nazewnictwo. Nauczyciel prezentuje dzieciom 5 doniczek rośliny - żonkila (przez kwitnięciem).
8. Założenie laboratorium obserwacji zakwitania żonkila w różnych warunkach.
Nauczyciel ustala wspólnie z dziećmi co może przyspieszyć kwitnięcie żonkila: woda (czysta), światło. Nauczyciel zachęca dzieci do sprawdzenia tej hipotezy, mówiąc iż każda z pięciu doniczek żonkila będzie przez kolejne 3 dni poddawana innym warunkom:
- doniczka nr 1 – roślina będzie podlewana czystą wodą i będzie miała dostęp światła,
- doniczka nr 2 – roślina będzie podlewana wodą z detergentem i będzie miała dostęp światła,
- doniczka nr 3 – roślina będzie podlewana czysta wodą, bez dostępu światła,
- doniczka nr 4 – roślina będzie podlewana wodą z detergentem, bez dostępu światła,
- doniczka nr 5 – roślina będzie miała dostęp światła ale nie będzie podlewana,
Dzieci wspólnie z nauczycielem zakładają laboratorium: numerują doniczki, podlewają lub zakrywają roślinom dostęp światła, omawiają kartę obserwacji. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, iż z uwagi na możliwość zadziałania na rośliny czynników niezależnych od nas np. deszcz, strącenie przez wiatr nakryć na rośliny, połamanie ich przez nieproszonych gości itp. doniczki po zakończeniu zajęć zostaną przeniesione do sali i ustawione na parapecie.
9. Podsumowanie: nauczyciel zadaje dzieciom pytania: co to są rośliny, jak nazywają się rośliny których nasiona dzisiaj wysialiśmy do ziemi, co będziemy badać przez najbliższe dni, w jaki sposób to będziemy robić ? Dzieci udzielają odpowiedzi.
10. Zabawa z piłką „Dokończ zdanie”. Dzieci stojąc w kole podają z rąk do rąk piłkę. Każde dziecko, które trzyma w ręku piłkę musi dokończyć zdanie rozpoczęte przez nauczyciela „Nasiona mogą być ..... „
11. Ewaluacja: dzieci poproszone są o wyrażenie swojej opinii o odbytych zajęciach przyklejając na dowolną doniczkę z żonkilem naklejkę. Jeśli ocena była negatywna dzieci przykleją naklejkę na pustą doniczkę. Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.