X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48468
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z okazji Dnia Grzyba

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI DNIA GRZYBA
Data: 24.09.2021
Prowadzący: I. Świątek
Grupa wiekowa: 5- latki
Cel ogólny:
Poznanie nazw grzybów jadalnych i trujących i sposobów ich odróżniania.
Cele szczegółowe:
- Zapoznanie z budową grzyba,
- Poszerzanie wiedzy językowej poprzez tłumaczenie powiedzenia „rosnąć jak grzyby po deszczu”,
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat na podstawie własnych doświadczeń,
- Poznanie zasad bezpieczeństwa podczas zbierania grzybów,
- Nauka posługiwania się atlasem grzybów,
- Nabywanie umiejętności spontanicznych i kierowanych obserwacji przyrodniczych,
- kształcenie koncentracji uwagi, umiejętności szybkiego i właściwego reagowania na sygnał.
Metody: Aktywizujące – gry dydaktyczne i stolikowe,
Podające – rozmowa, pokaz, prezentacja,
Praktyczna – obserwacja.
Formy: zbiorowa, indywidualna, małych zespołów

Środki dydaktyczne: atlas, ser, drożdże, sprzęt sportowy, prezentacja, plastelina, kasztany, puzzle XXL, wyrazy do czytania globalnego, naturalny okaz grzyba,
Przebieg zajęć:
Część I
1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel mówi dzieciom zagadkę. Prezentacja „Co możemy zrobić z grzybów” – nazywanie potraw i sposobów ich przechowywania. Wąchanie sera pleśniowego i drożdży.
2. Zabawy ruchowe z użyciem sprzętu sportowego „Wyścigi krasnali”, „Gdy cichnie muzyka, grzybek do koszyka.”
3. Zabawa dydaktyczna „Grzybowe drużyny”. Uczniowie w małych zespołach otrzymują obrazek grzyba z puzzli XXL. Ich zadaniem jest ułożyć wszystkie elementy w całość. Rozmowa na temat budowy grzyba, dokładanie wyrazów – nazw części grzyba /globalne czytanie/ .
Część II
4. Wyjście na teren, kontynuowanie trzydniowej obserwacji grzyba. Oglądanie atlasu grzybów i uczy w jaki sposób z niego korzystać. Wspólne szukanie obserwowanego gatunku. Odczytanie ciekawostek na temat danego grzyba. Odwołanie się do doświadczeń dzieci w kwestii uczestnictwa w grzybobraniu.
5. Wykonanie grzybków z masy plastycznej przy użyciu plasteliny i kasztanów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.