X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48304
Przesłano:

Wpływ rodzaju wiązania na właściwości związku chemicznego. Konspekt lekcji chemii w kl. 7

Konspekt lekcji chemii w kl.7

Temat: Wpływ rodzaju wiązania na właściwości związku chemicznego.

Cel ogólny:
- uczeń wskazuje różnice pomiędzy związkami jonowymi a kowalencyjnym

Cele szczegółowe:
uczeń:
- porównuje właściwości związków kowalencyjnych i jonowych,
- bada ich stan skupienia, rozpuszczalność w wodzie, temperaturę topnienia i wrzenia,
- określa przewodnictwo elektryczności przez związki jonowe i kowalencyjne.

Metody pracy:
-pogadanka,
- laboratoryjna,
- pokaz,
- praca z kartą pracy,
- gra dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:
- podręcznik do chemii,
- karta pracy,
- projektor multimedialny,
- szkło laboratoryjne, źródło prądu (bateria), przewody elektryczne, żarówka, odczynniki ( sól, cukier)

Przebieg lekcji :
Faza wstępna:
1. Powitanie, sprawdzenie listy obecności.
2. Gra dydaktyczna mająca na celu przypomnienie wiadomości o związkach jonowych i kowalencyjnych.
(https://wordwall.net/pl/resource/8483917/przyroda/wi%c4%85zania)
Faza zasadnicza:
3. Prezentacja multimedialna – porównanie różnic elektroujemności w związkach kowalencyjnych i jonowych, porównanie temperatur topnienia i wrzenia związków jonowych i kowalencyjnych.
4. Wyjaśnienie pojęcia „jony to magnesy chemiczne” za pomocą inscenizacji.
5. Badanie przewodnictwa elektrycznego związków kowalencyjnych i jonowych – doświadczenie 1.
Materiały: przewody elektryczne, elektrody grafitowe, żarówka, bateria, 2 zlewki, woda, cukier, sól
6. Wykonanie karty pracy nr 1.
Wpływ rodzaju wiązania na właściwości związku chemicznego
Badanie zjawiska przewodzenia prądu elektrycznego przez cukier i sól rozpuszczone w wodzie.
Zweryfikuj prawdziwość hipotezy: Związki kowalencyjne i jonowe rozpuszczone w wodzie przewodzą prąd elektryczny.
Uzupełnij schemat doświadczenia chemicznego, a następnie pokoloruj na żółto schemat żarówki, która zaświeciła się podczas badania roztworu substancji przewodzącej prąd elektryczny.
Sformułuj wniosek.
Wniosek: . Zaproponowana hipoteza była / nie była prawdziwa, ponieważ ........................................
Faza podsumowująca:
7. Uzupełnienie tabeli z podobieństwami i różnicami pomiędzy związkami jonowymi kowalencyjnymi.

Jaki mają stan skupienia w warunkach normalnych?

Jaką mają temperaturę wrzenia i topnienia?

Czy rozpuszczają się w wodzie?

Czy przewodzą prąd elektryczny?

8. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.