X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48288
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dlaczego trzeba dbać o czystość wody - scenariusz zajęcia

Temat zajęcia: Dlaczego trzeba dbać o czystość wody? – zabawa badawcza.

Grupa wiekowa: 5-6 latki

Czas realizacji: 30 minut

Miejsce realizacji: sala przedszkolna

Podstawa programowa: II/10 , IV/2, IV/4, IV/18

Cel: - dz. uzasadni, dlaczego rozlany olej w wodzie jest szkodliwy dla zwierząt wodnych

Metody: - oparta na słowie ( rozmowa, objaśnienia, instrukcja),
- oparta na pokazie ( ilustracje)
- oparta na działaniu ( zadania stawiane do wykonania)

Formy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: naczynie z wodą, olej, ptasie pióra, , rozsypanka literowa, łyżka
do mieszania, ilustracje

Literatura: 1. „ Edukacja ekologiczna w przedszkolu” - T. Parczewska
2. „ Mały badacz przyrody” – E. Węgrzyn- Kamela

Przebieg zajęcia:

1. Nauczycielka pokazuje dzieciom małą paczuszkę, która będzie potrzebna do dzisiejszej zabawy:

- Co może być w tej paczce? – próby odgadnięcia zawartości przez dzieci.

2. Rozpakowanie paczki i oglądanie jej zawartości ( ptasie pióra):

- Do czego będą nam potrzebne pióra? Co można z nimi zrobić?

3. Układanie wyrazów z rozsypani literowej według zasady od najmniejszej do największej liczby kropek:

- „ Za chwilę dowiecie się, co jeszcze będzie potrzebne nam do dzisiejszej zabawy?”

Chętne dzieci ustalają kolejność liter i odczytują powstałe wyrazy: RYBY, KRAN, STAW.

- Co wspólnego łączy te wyrazy, które powstały nam z rozsypanki literowej? ( WODA)
- Czy znacie zwierzęta, które maja pióra i żyją w wodzie?

Dzieci oglądają ilustracje i nazywają ptaki.

4. Wypowiedzi dzieci na temat, jaka jest woda w stawie, w rzece, w morzu, w jeziorze
( zanieczyszczona).

- „ Za chwilę sami będziecie mogli zobaczyć, w jaki sposób zanieczyszczona woda
Szkodzi zwierzętom żyjącym w wodzie”.

5. Dzieci sprawdzają, jak olej w wodzie wpływa na ptasie pióra:

- do naczynia z wodą wlewają olej i obserwują powierzchnię wody ( co się dzieje
z olejem, dlaczego utrzymuje się na powierzchni wody)

- wkładają pióra do wody, po której pływa olej ( jak wygląda pióro wyjęte z wody,
co się stanie z ptakiem).

6. Wypowiedzi dzieci na temat: co by było gdyby wszystkie rzeki, morza, jeziora były
zanieczyszczone?

7. Na kartkach w kształcie kropel wody dzieci rysują to, do czego jest potrzebna woda. Kto poda więcej przykładów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.