X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48282
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta z wiejskiego podwórka. Scenariusz zajęć w grupie 5 latków

Temat: Zwierzęta z wiejskiego podwórka
Cele:
- usystematyzowanie dziecięcej wiedzy o wsi i o zwierzętach żyjących w gospodarstwie wiejskim,
- wzbogacanie słownika czynnego dzieci,
- wspieranie dzieci w podejmowaniu prób globalnego czytania,
- rozwijanie słuchu fonematycznego poprzez analizę głoskową,
- doskonalenie umiejętności skupiania uwagi.

Metody: czynne, słowne, oglądowe.
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- odtwarzacz CD, nagrania:, „Odgłosy zwierząt”, „Taniec kurcząt w skorupkach” (M. Musorgski „Obrazki z wystawy”)
- opowiadanie z Książki pt. „Na wsi” (Nowa Era 5 latki),
- ilustracje: stajnia, obora, kurnik, chlewnia, , rysunki przedstawiające zwierzęta z wiejskiego podwórka (kura, koń, świnia, krowa), podpisy do ilustracji,
- zagadki słowne,
- chustki, piórko.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie: „Wszyscy są, witam was...”.
2. „Zwierzęta małe i duże" - wprowadzenie do tematu zajęć: rytmizacja tekstu z jednoczesnym wyklaskiwaniem, uderzaniem dłońmi o kolana, wystukiwaniem palcami o podłogę z różnym natężeniem głosu (cicho, umiarkowanie, głośno).
Wychodzą na podwórze
Zwierzęta małe, duże.
3. „Jakie zwierzęta wyszły na podwórze?" - zagadki słuchowe, rozpoznawanie odgłosów zwierząt.
Nauczyciel włącza odgłosy zwierząt z płyty Cd. Dzieci podają nazwę zwierzęcia, następnie nauczyciel prosi, aby dzieci naśladowały dane zwierzę. Ustalenie, że takie odgłosy można usłyszeć na wiejskim podwórku.
4. Słuchanie opowiadania pt. „Na wsi”
a) Rozmowa kierowana odnośnie treści utworu. Przykładowe pytania:
- Z kim oprócz Jagódki Kajtek pojechał na wieś?
- Jakie zwierzęta Kajtek widział na wsi?
- Gdzie mieszkały te zwierzęta?
- Jakie maszyny rolnicze znajdowały się w jednym z pomieszczeń gospodarczych?
5. „Taniec kurcząt w skorupkach” - zabawa muzyczno - ruchowa.
6. „Czyj to dom?”- umieszczenie na tablicy ilustracji przedstawiających oborę, stajnię, kurnik, chlewnię, a zwierząt z wiejskiego podwórka, przyporządkowanie zwierząt do odpowiednich pomieszczeń, umieszczenie pod ilustracjami odpowiednich podpisów.
7. „W gospodarstwie wiejskim” - zagadki tekstowe podsumowujące wiedzę dzieci, analiza głoskowa słów będących rozwiązaniem zagadek.
Krowa
Duża i łaciata, na zielonej łące.
Mlekiem nam dziękuje, za trawę i słońce.
( Dobre ma zwyczaje - ludziom mleko daje?)
Koń
Szybko biega, rży i parska, na śniadanie owsa garstka.
Potem w stajni grzecznie stoi, czeka, aż go ktoś napoi.
Ty odważnie podejdź doń. Bo to jest po prostu... .
Kaczka
Lubię pływać w stawie każdy z was mnie zna.
Wśród wrzasków domowych ptaków słychać moje: kwa, kwa.
Kot
Zagdaka to będzie nie długa, wlazł sobie na płotek i mruga.
(Tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy
i dlatego bardzo boją się go myszy)
Pies
Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka,
dobrym ludziom chętnie służy na złych warczy, szczeka.
Kura
Chodzi po podwórku, o ziarenka prosi.
Siaduje na grzędzie, pyszne jajka znosi.
7. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.