X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48157
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moja historia. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich z elementami arteterapii

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich z elementami arteterapii
Temat: „Moja historia”
Cele ogólne:
- kształtowanie empatii i asertywności, właściwej samooceny
- poszukiwanie sposobów pokojowego rozwiązywania konfliktów
- uczenie szacunku i tolerancji dla cudzej odmienności.
- wywoływanie w uczniach chęci do zmiany lub korekty niewłaściwych postaw lub
zachowań

Metody pracy:
Czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania
Słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje
Oglądowe: obserwacja i pokaz

Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: dyfuzor, olejek eteryczny, tablice lub zdjęcia przedstawiające twarze wyrażające radość, smutek, złość i strach, płyta CD z nagraniami muzyki relaksacyjnej, magnetofon, gazety, klej, nożyczki, kartony

Przebieg zajęć
1. „Rozpoznajemy i nazywamy uczucia”- pokaz tablic z twarzami wyrażającymi: smutek, radość, złość, strach; dzieci rozpoznają i nazywają uczucia, jakie one przedstawiają; zwracamy uwagę dzieci na ułożenie brwi, ust, wyraz oczu poszczególnych twarzy.
2. „Pokaż co czujesz”- zabawa dramowa. Pantomimiczne wyrażanie uczuć przez poszczególne dzieci i próba rozpoznania danego uczucia przez rówieśników.
3. „Uczucia, na co dzień”- praca plastyczna. Dzielimy dzieci na cztery grupy i każdej przydzielamy losowo zdjęcie z twarzą wyrażającą poszczególne uczucia; zadaniem dzieci jest wyszukanie i wycięcie z kolorowych gazet, czasopism postaci pasujących do danego uczucia oraz stworzenie plakatu ilustrującego dane emocje.
4. Prezentacja prac. Wypowiedzi poszczególnych grup na temat swoich plakatów oraz
próba odpowiedzi na pytania:, „Co mogło się stać, że ta osoba przeżywa właśnie takie uczucia?” oraz „Kiedy ty czujesz się podobnie?”.
5. Opowiedzenie, przeczytanie przez nauczyciela historii o dziecku przezywanym przez rówieśników z powodu, np. noszenia okularów, posiadania piegów, rudych włosów itp. oraz analiza wysłuchanego tekstu pod kątem, co czuł bohater tej historii, jakie towarzyszyły mu emocje, co myślimy o postępowaniu jego kolegów
6. „Moja historia” – chętne dzieci opowiadają sytuacje z ich życia, w których im
dokuczano i relacjonują, jak się wtedy czuły.
7. „Iskierka”- trzymając się za ręce i słuchając uspokajającej muzyki, poprzez uścisk dłoni dzieci puszczają iskierkę życzliwości.
8. Na zakończenie zajęć dzieci kończą zdania:
• Podobało mi się.....
• Nie podobało mi się.....
• Czuję się.....

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.