X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48155
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy razem. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich z elementami arteterapii

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 - letnich z elementami arteterapii
Temat: „Jesteśmy razem”
Cele ogólne:
- zwiększanie samoświadomości
- budowanie poczucia przynależności
- dostrzeganie radosnych momentów w życiu
- czerpanie przyjemności z bycia w grupie

Metody pracy:
Czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania
Słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje
Oglądowe: obserwacja i pokaz

Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: świeca zapachowa lub dyfuzor z olejkiem eterycznym, płyta CD z muzyką relaksacyjną,

Przebieg zajęć
Zapalenie pachnącej świecy lub włączenie dyfuzora z olejkiem eterycznym.
1. „Nasza lista skarbów” – powitanie.
Osoba prowadząca pokazuje listę skarbów do znalezienia. Zaczyna czytać, a grupa (lub każdy indywidualnie) po kolei odnajduje rzeczy np. coś miękkiego, coś wielkiego, coś zwykłego, coś kłującego, coś podobnego do mnie, coś czego się nie spodziewam...
2. „Skrzydła wyobraźni” – wizualizacja.
Dzieci leżą na dywanie. W tle gra muzyka relaksacyjna. Nauczycielka prosi, aby dzieci zamknęły oczy i posłuchały swojego oddechu. Mogą się też skupić na biciu swojego serca. Mogą sobie wyobrazić
3. „Węzeł gordyjski”.
Dzieci ustawiają się w kole. Na znak prowadzącego wyciągają ręce do przodu, zamykają oczy i wchodzą powoli środka, aż każdy dojdzie do momentu, kiedy na swej drodze spotka inne dłonie. Wtedy wszyscy łapią się za dłonie, ale tak, aby jedna ręka była związana z jedną ręką innego dziecka. Kiedy wszystkie dłonie się spotkają, grupa otwiera oczy i rozwiązuje powstały węzeł.
4. „Skrzydła” – wykonanie wspólnie ogromnych skrzydeł.
Najpierw odbywa się „Burza mózgów” – dzieci wymyślają w jakie wzory pomalują przygotowany szablon skrzydeł. Rysują ołówkiem wcześniej ustalone wzory i malują je farbami kolejno w małych grupach farbami plakatowymi.
5. Sesja zdjęciowa z wykorzystaniem „murala” ze skrzydłami.
Każde dziecko ustawia się przy skrzydłach i ma robione zdjęcie.
Nauczyciel wywołuje zdjęcia i wręcza dzieciom na pamiątkę.
6. Rozmowa z dziećmi:
Co czujecie patrząc na skrzydła?
Jaką mają dla was wartość?
Jak się z tym czujecie?
Co zrobimy ze skrzydłami?
Co będą czuły inne dzieci patrząc na wasze skrzydła?
7. Zabawa integracyjna „Przyjacielski krąg”.
Dzieci wspólnie z nauczycielem wypowiadają słowa rymowanki i naśladują wykonywane przez niego gesty:
Stoimy ramię przy ramieniu (stoją w kręgu, trzymają się za ręce)
możemy być wielcy w oka mgnieniu, (unoszą się na palcach, unoszą ręce w górę)
możemy być także mali, (puszczają ręce, kucają)
ale nigdy nie będziemy sami. (przekazują uścisk dziecku stojącemu po prawej stronie)
8. Wystawienie skrzydeł do przedszkolnej szatni, żeby mogły z nich korzystać wszystkie chętne dzieci z innych grup.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.