X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48137
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z przyrodą żyjemy w zgodzie - ekologiczne zabawy z ważką Wiolą

Scenariusz zajęcia z dominacją działalności umysłowej

Data: 23.04.2021r.
Prowadząca: Anna Nowicka
Grupa: II „Motylki”, 4-5-latki
Obserwator: xxxxxx
Cel obserwacji: Indywidualizacja zajęć dydaktyczno-wychowawczych umożliwiające dziecku samodzielne poszukiwanie rozwiązywania problemów oraz radzenie sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci.

Temat dnia: „Z przyrodą żyjemy w zgodzie” – ekologiczne zabawy z ważką Wiolą.

Cel ogólny:
- samodzielne poszukiwanie rozwiązania problemu oraz radzenie sobie z trudnymi zachowaniami.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi posegregować odpady do odpowiednich worków,
- zgodnie współdziała z kolegami podczas zabawy,
- podzieli nazwy obrazków na sylaby oraz wyróżni głoski w nagłosie,
- potrafi odróżnić sytuacje prawdziwe od fałszywych,
- ułoży nakrętki wg wzoru,
- zareaguje na przerwę podczas zabawy ruchowej,

Realizacja Podstawy Programowej:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych,
z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
7. szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników;
8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
11. dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach
11. wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość, ciężar, porównuje przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę;
12. klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
18. posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół.

Aktywność:
- słowna,
- umysłowa,
- ruchowa.

Metody:
- czynna (zadania stawiane dziecku),
- słowna (rozmowa),
- oglądowa (ilustracja, obserwacja, pokaz).

Formy:
- praca indywidualna,
- praca zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:
- maskotka ważki, krążki, odpadki, worki na śmieci, papierowe tace, nakrętki, wzory narysowane na kartce, tamburyno, obrazki, tablica interaktywna, płyta CD.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci i p. dyrektor przypomnienie zasad obowiązujących w trakcie trwania zajęć („Kodeks dobrego przedszkolaka”).

2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Posłużenie się maskotką - ważką Wiolą w celu zaproszenia dzieci do zabawy „Zielona Kraina” . Nauczyciel kieruje do dzieci słowa: „Dzień dobry dzieci jestem ważka „Wiola” zapraszam Was do wspólnej zabawy- jesteście gotowi, a więc zaczynamy”.

3. Zabawa dydaktyczna „Segregujemy odpady”. Segregowanie zgromadzonych odpadów do odpowiednich worków z podziałem na; plastik, papier, szkło, odpady organiczne po wcześniejszej rozmowie nt obrazka przedstawiającego zaśmiecony las (tablica interaktywna) – dom ważki.
Ważka przedstawia swój zaśmiecony dom - las i pyta dzieci: Jak mam rozwiązać ten problem? Co zrobić, aby w lesie było czysto? Co zrobić, aby ludzie w lesie – czyli w moim domu i domu innych zwierząt nie śmiecili? Jak należy się zachować u kogoś w domu?
A zobaczcie dzieci ktoś przyszedł do mnie w gości i zostawił po sobie taki wór, jak myślicie co w nim może być? Proszę, abyście mi powiedziały co możemy zrobić z zawartością tego worka? Dzieci szukają odpowiedzi na pytania: Gdzie i w jaki sposób należy posegregować śmieci?, W którym worku je umieścić?. Segregowanie przez dzieci zgromadzonych opakowań do odpowiednich worków; plastik-żółty, papier- niebieski, zielony –szkło, brązowy- odpadki organiczne (PI), uzasadnienie swojego wyboru (PII). Dzieci szukają samodzielnie rozwiązania problemu i umieszczają odpadki w odpowiednich workach.

4. Zabawa językowa: dzielenie nazw obrazków na sylaby (PI): las, worek, odpady, butelki, kosz (tablica interaktywna), określanie głoski w nagłosie (PII).

Dodatkowo: czytanie wyrazów: las, butelki, kosz, worek, odpady

5. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Ważki” - dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki naśladując fruwające ważki. Na przerwę w muzyce- każde dziecko „ważka” ma za zadanie wrzucenie do odpowiedniego worka jednego dowolnie wybranego śmiecia. Zabawę powtarzamy 3-4 razy.

6. „Prawda, czy fałsz” – potwierdzenie oraz zaprzeczenie wypowiedzi nauczyciela dotyczącego dbania o przyrodę- kiedy nauczyciel mówi prawdę wszystkie dzieci wstają i maszerują, kiedy powie nieprawdę dzieci pozostają na swoich miejscach i nie poruszają się:
- Nie należy łamać gałęzi drzew (Prawda),
- Można zrywać rośliny (Fałsz),
- Można zostawić kapiący kran (Fałsz),
- Śmieci można rozrzucić po lesie (Fałsz),
- Należy gasić światło wychodząc z pomieszczenia (Prawda),

7.Zabawa dydaktyczna „Nakrętki” – ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości wzrokowej- układanie wzoru z nakrętek wg instrukcji obrazkowej (PI) lub wzoru wymyślonego samodzielnie (PII).
Ważka Wiola mówi dzieciom, że niektóre odpady można wykorzystać po raz drugi i pyta dzieci, do czego można wykorzystać, np.: rolkę po papierze toaletowym, kubek po jogurcie, nakrętkę.
Ważka Wiola mówi do dzieci: Moi drodzy mam problem ktoś pomieszał moje karteczki z kolorowymi kołami-proszę, aby każdy z Was wybrał sobie jedną karteczkę i ułożył taki sam wzór na swojej tacy- tacki leżą z nakrętkami na środku sali posegregowane kolorystycznie (dzieci mogą podejść do tacy z nakrętkami ze wzorem w ręku lub z pamięci wybrać potrzebne nakrętki z tacy).

Dodatkowo: przeliczanie nakrętek dla dzieci chętnych, nazywanie kolorów (Rozalia)

8. Zakończenie zajęć- podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zabawach. Na koniec zajęć ważka Wiola mówi, że: mam taki problem: nie wiem, do czego jeszcze można wykorzystać te nakrętki - pokażcie mi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.