X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48092
Przesłano:

Konspekt zajęć warsztatowych "Wiosna na łące"

KONSPEKT ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH
„WIOSNA NA ŁĄCE”

Prowadzące: 2-3 animatorów (wychowawca/nauczyciel, logopeda, terapeuta)
Data: kwiecień/maj
Uczestnicy: przedszkole/uczniowie klas I-III
Miejsce: duża sala/klasa
Czas trwania zajęć: 2 x 45 min
Cele ogólne:
• stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka,
• czerpanie radości z zabaw integracyjnych,
• integrowanie grupy przez uczestnictwo w zabawach,
• rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem/terapeutą

Cele szczegółowe:
• usprawnianie motoryki małej, dużej; koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• doskonalenie koncentracji uwagi,
• doskonalenie percepcji wzrokowej,
• rozwijanie komunikacji.
• wykonywanie zadań zgodnie z pokazem i instrukcją słowną,
• zgodne współdziałanie w grupie,
• stymulacja wielozmysłowa.
• rozwijanie inwencji plastyczno-technicznej poprzez malowanie oburącz,
• usprawnianie artykulatorów.
• doskonalenie umiejętności kategoryzacji i sekwencji,

Metody pracy:
• słowna
• oglądowa
• praktycznego działania

Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne: plakietki z kropelkami deszczu, piosenka „Pada deszcz”, chusta Klanzy, gazeta, piłka plażowa, papierowe talerzyki, chrupki, klej, papier, dziurkacze, farby do malowania dłońmi, sprzęt muzyczny, płyty z nagraniami, upominki – naklejki 3D.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczestników warsztatów.
2. Zaproszenie do zabawy. Uczestnicy zabawy idą na „łąkę” ścieżką wyznaczoną przez zielone listki naklejone na podłodze (stopy stawiamy wyłącznie na listkach).
Prosimy, aby wszyscy, którzy przejdą ścieżkę zajęli miejsce na obrzeżach chusty (chusta Klanzy). Animator wita uczestników i rozdaje etykiety z imionami w kształcie kropelek wody, uczestnicy wykonują gesty powitania, np.: - witamy Jasia - oklaski!
- witamy Kasię – machanie prawą ręką!
3. Wprowadzenie w tematykę zajęć, zabawa z fragmentem piosenki „Pada deszcz” (https://miastodzieci.pl/piosenki/pada-deszcz/) i towarzysząca jej rozmowa kierowana Animatorzy rozstawili parasole na sali. Wspólnie śpiewanie fragmentu piosenki, spacer po sali:
„Pada deszcz, pada deszcz,
pada deszcz na dworze.
Taki mokry, że już bardziej
mokry być nie może.
Pada deszcz, pada deszcz,
pada deszcz na dworze.
Stuka, puka, stuka, puka,
straszy kogo może.”
W tym momencie dzieci chowają się pod parasole, na które animatorzy „chlapią wodą” np. ze spryskiwaczy.

4. Zabawy integracyjne

 Jakie to dźwięki? – zabawa słuchowa. Zadaniem uczestników jest odgadnięcie, nazwanie lub wskazanie etykiety z wizerunkiem obiektu lub zwierzątka, którego głos usłyszy z taśmy /rechot, kumkanie żabki, klekot bociana, padający deszczyk/.

 Zabawa muzyczna „Deszczyk”. Uczestnicy zabawy siedzą na chuście Klanzy, animatorzy rozdają arkusze gazety i zachęcają dzieci do naśladowania odgłosów przyrody (deszcz, wiatr, grzmot) – delikatne stukanie w gazetę, szybsze, wolniejsze, „falowanie” gazetą, darcie gazety, gwałtowne jej zgniatanie, itp.

 „Na łące” - sekwencje
Animatorzy rozrzucili na chuście Klanzy motylki, żabki i biedronki (wycięte z kartonu dziurkaczami). Dzieci, starając się zachować ciszę, żeby nie spłoszyć zwierzątek, zbierają je, następnie ich zadaniem jest dokończenie szlaczków według wzoru – rozpoczęte sekwencje (np. żabka, dwa motylki, żabka...). Szlaczki rozpoczęte są na długim arkuszu papieru z rolki.

 Zabawa ruchowa „Bocian i żabki”. Uczestnicy chodzą po okręgu w rytm cichej muzyki, trzymając chustę. Na hasło „bocian” lub uniesioną plakietkę z wizerunkiem bociana, muzyka milknie, a uczestnicy – żabki podrzucają chustę i chowają się pod nią. Po kilkukrotnym powtórzeniu, żabki siadają na brzegu chusty, następują swobodne improwizacje – żabki skaczą, kumkają, rerają, bociany chodzą wysoko podnosząc nogi, machają skrzydłami, klekocą/ indywidualnie lub zbiorowo/.
 „Karmimy żabki” – zabawa artykulacyjna
Dzieci/żabki otrzymują talerzyki papierowe z chrupkami (muszki), ich zadaniem jest „złapanie” chrupka językiem, zjedzenie. Następnie oblizujemy usta, cmokamy.

5. Praca plastyczna – „motyle” malowane oburącz:
Uczestnicy otrzymują duże kartki, farby do malowania dłońmi i malują oburącz/ symetrycznie kolorowe motyle. Wyeksponowanie prac.

6. Podsumowanie zajęć.
 „Piłka w kole”
Dzieci siedzą w kole (na chuście Klanzy) podają sobie piłkę, turlając ją wymieniają głośno imię dziecka do którego ją wysyłają.

 rozdanie drobnych upominków – naklejki 3D z motylkami.

7. Pożegnanie uczestników.

* czas trwania zabaw, tempo, głośność dostosowane są do możliwości i wydolność dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.