X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48011
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmonauta - zabawa matematyczna

Konspekt zajęcia w grupie dzieci 4-letnich

Temat: Kosmonauta – zabawa matematyczna.

Cele:
dziecko:
- zna podstawowe pojęcia takie jak: planety, układ słoneczny, skafander, UFO, orbita.
- potrafi wymienić kilka planet,
- wie, która z planet jest najmniejsza, a która największa.
- prawidłowo posługuje się liczebnikami porządkowymi,
- przelicza w zakresie 1 – 4,
- potrafi zgodnie współdziałać w zespołowych zadaniach.

Metody:
- słowna (opowiadanie, rozmowa),
- czynna (zadania do wykonania, samodzielnych doświadczeń),
- oglądowa (pokaz ilustracji).
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna (jednolita).
Pomoce: brystol, płyta CD z piosenką, plakat z Układem Słonecznym szablony rakiet i planet, pastele, kolorowe gwiazdki, niebieski materiał, żółte gwiazdki, kredki, mazaki, albumy, książki, czasopisma, pocztówki, postacie kosmonautów, liczbowe kartoniki.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
2. Piosenka powitalna z pokazywaniem w parach „Jesteś ty, jestem ja”.
3. Oglądanie książek i albumów, czasopism, pocztówek o tematyce związanej z kosmosem. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów takich jak: kosmos, planety, przestrzeń kosmiczna, UFO, pojazd kosmiczny, skafander... Oglądanie plakatu przedstawiającego Układ Słoneczny, słuchanie nazw poszczególnych planet, nazywanie ich, określenie, która z planet jest najmniejsza a która największa.
4. Zabawa dydaktyczna – „Wyprawa w kosmos”.
Analizowanie czy jest możliwe i w jaki sposób można polecieć w kosmos. Nauczyciel pokazuje dzieciom sylwetę rakiety. Ustalenie co będzie potrzebne i przydatne podczas takiej kosmicznej wyprawy. Naklejanie na sylwecie kosmonauty niezbędnych rzeczy do podjęcia takiej wyprawy (skafander, hełm, rękawice, plecak).
5. Zabawa ruchowa przy piosence pt. „Leć rakieto”. Rytmizowanie fragmentów piosenki (refrenu), z wykorzystaniem klaskania.
Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś Leci, leci już rakieta! Jaka czeka nas planeta? Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś. Leć, rakieto, leć do góry! Pierwszy wita nas Merkury.
6. Zabawa matematyczna – „Kosmonauta” – prawidłowe posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Nauczycielka przedstawia pięć sylwet kosmonautów w różnych kolorach.
• Kosmonauta idzie dróżką i przytupuje jedna nóżką,
• Klaszcze w ręce raz i dwa, podskakuje: hop sa sa.
• Już w rakiecie prosto siada, kiwa głowa na sąsiada,
• ster rakiety w ruch już wprawia.
• Choć to wcale nie zabawa i rakieta się unosi bo ją ładnie o to prosi.
• Jako pierwszy do rakiety wsiada kosmonauta niebieski. (Wyznaczone dziecko przypina koło rakiety konkretnego kosmonautę)
• Jako drugi wsiada zielony, a tuż za nim trzeci - czerwony kosmonauta.
• Jako czwarty wsiada kosmonauta ubrany w rękawiczki.
Po przypięciu kosmonautów dzieci ustalają jak wyglądał pierwszy a jak ostatni kosmonauta oraz przypinają kartoniki z konkretną ilością oczek od pierwszego do piątego kosmonauty.
7. Zabawa ruchowa – „Start Rakiety”
Nauczyciel odlicza start rakiety, dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym ręce do boku. Na odliczanie: 3, 2, 1, 0 i start dzieci prostują ręce i trzymają je przez krótka chwilkę wyprostowane i opuszczają je i odpoczywają. Zabawę można powtarzać kilka razy.
8. Praca indywidualna przy stolikach.
9. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.