X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48008
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z figurami - zabawa dydaktyczna

Konspekt zajęcia w grupie dzieci 5-letnich

Temat: Zabawy z figurami – zabawa dydaktyczna.

Cele:
dziecko:
- wie, jak wygląda: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
- potrafi rozróżnić kształty różnych figur geometrycznych za pomocą zmysłu dotyku,
- potrafi objąć wzrokiem zbiory liczbowe w zakresie 1 – 4,
- przelicza elementy zbioru i określa jego liczbę,
- potrafi sklasyfikować przedmioty wg jednej cechy,
- potrafi zgodnie uczestniczyć w grze i przestrzegać jej reguł.

Metody:
- słowna: rozmowa,
- oglądowa: pokaz,
- czynna: zadania stawiane do wykonania.

Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna jednolita.

Pomoce: ilustracje przedstawiające figury geometryczne różnej wielkości, klocki geometryczne, pudełko, chusteczka do zawiązywania oczu, figury geometryczne, koszyczki, plansza do gry dla każdego dziecka z kartami,

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.

2. Piosenka powitalna z pokazywaniem w parach „Jesteś ty, jestem ja”.

3. Uważne słuchanie wiersza M. Platy „Pajacyk”. Pokaz nauczycielki układania pajacyka na tablicy. Przypomnienie nazw figur geometrycznych.
PAJACYK
Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?

Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.

Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.

Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są krąglutkie jak groszek.

Nogi pajaca – prostokąciki,
Na nich z kwadratów małe buciki.

Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk , co skacze jak piłka.

Rozmowa na temat podstawowych cech przedstawionych figur geometrycznych: koła, kwadratu, prostokąta i trójkąta połączona z oglądaniem ich na tablicy. Przypomnienie cech wszystkich figur geometrycznych. Wyszukiwanie na tablicy figur, które:
• nie są trójkątami
• nie są kołami i kwadratami
• nie są prostokątami i kwadratami

4. Czarodziejskie pudełko – zabawa.
Nauczycielka zawiązuje kolejno dzieciom oczy. Każde dziecko losuje klocek z pudełka. Zabawa polega na rozpoznaniu przez dziecko figury geometrycznej za pomocą zmysłu dotyku, koncentrując się na omówionych cechach danej figury.

5. Zabawa ruchowa „Figurki”.
Grupowanie figur według jednej cechy: kształtu. Dzieci losują z koszyka figury geometryczne. Podskakują w rytm tamburyna, a na dany sygnał grupują się w miejscach oznaczonych symbolem figury, którą wylosowały (wrzucają figurę do koszyczka, w którym znajduje się taka sama figura jak ich). Zabawę można powtórzyć kilka razy.
lub
„Koło parzy”. Figury są położone na dywanie. Dzieci spacerują swobodnie po sali. Na hasło „koło parzy” starają się stanąć przy figurze, która nie jest kołem. Powtórzenie zabawy ze zmianą figury.

6. Dopasuj figury – zabawa dydaktyczna.
Każde dziecko otrzymuje dużą kartę do gry (A4) oraz po trzy potasowane kartoniki. Na karcie z jednej strony znajdują się trzy konfiguracje różnych figur w liczbie od 1 do 4, druga kolumna jest pusta. Dzieci sprawdzają, które kartoniki pasują liczbą i rodzajem do obrazków na dużej kartce. Resztę przesuwają do innych dzieci. Celem jest przykrycie wszystkich pustych pól odpowiednimi kartonikami. (grę można powtórzyć kilka razy zamieniając karty między dziećmi. Jest to modyfikacja „Piotrusia” z figurami).

7. Zabawa ruchowa „Taniec figur”.
Każde dziecko dostaje naklejkę z konkretną figurą geometryczną i przykleja ją do bluzki. Nauczycielka włącza wesołą muzykę zapraszającą do tańca. Gdy gra muzyka dzieci tańczą według polecenia nauczycielki: Tańczymy wg. kolorów figur, tańczymy wg. kształtów figur, tańczy koło z trójkątem itp.

8. Praca indywidualna przy stolikach.

9. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.