X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48002
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kodowanie na dywanie. Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich

Scenariusz zajęcia ,, Kodowanie na dywanie ‘’ Data 26.01.2021r
Prowadząca: Ewa Chludzińska

Temat zajęcia: Kolorowe figury
Wiek: 5 lat
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności kodowania i myślenia komputacyjnego
- kształtowanie logicznego myślenia
-rozwijanie spostrzegawczości
- aktywizowanie mózgu do działania
Cele szczegółowe (dziecko):
-poprawnie określa kierunki ,, w prawo ‘’ , ,, w lewo ‘’, ,,prosto’’
- wskazuje odpowiednią figurę geometryczną i jej kolor, kojarzy z zapisem graficznym – literą (próbuje odczytać zakodowany wyraz)
- odkrywa palce swojej dłoni według kodu kolorowych kół
- poprawnie dopasowuje klocek do swojego pola wg koloru
- skupia uwagę, zapamiętuje powtarzające się sekwencje i potrafi je kontynuować
- porusza się patyczkami po odpowiednich polach od dołu kartki
Metody: -poszukująca, podająca, praktycznego działania
Formy: - zbiorowa (praca z całą grupą, zespołowa)
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne: plansze z polami: (figury geometryczne, dłoń), klocki, żółta koperta, litery(O, L, A), płyta CD, patyczki, cukierki, szklanka z wodą, talerz

Przebieg zajęć: 1. Powitanie wszystkich dzieci piosenką ,, Dzień Dobry ‘’ Nauczycielka wita dzieci w taki sposób, aby czuły się powitane. Przedszkolaki ruchem improwizują tekst piosenki.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć Nauczycielka wyjaśnia, że dziś na zajęciach będziemy wykorzystywać do zabawy kolorowe figury (koło, kwadrat, trójkąt) oraz klocki.
3. ,, Magiczna koperta ‘’ – droga do celu po wyznaczonej trasie Dziecko ma do pokonania pewną drogę oznaczoną strzałkami aby dojść do określonego punktu (żółtej koperty). Nauczycielka wskazuje kierunek (prosto, w lewo, w prawo). Po dojściu do celu dziecko otwiera kopertę i wyjmuje jej zawartość.
4.,, Zaszyfrowane imię to.. ‘’ – odkodowywanie zaszyfrowanego słowa Dziecko za pomocą strzałek zegara odkodowuje zaszyfrowane słowo. Kolor figury pokazuje jaka litera została ukryta. Próba odczytania wyrazu: OLA
5. ,, Kolorowe palce ‘’ – układanie dłoni na planszy Zadaniem dziecka jest ułożenie dłoni na kartach tak, aby każdy palec dotykał jednego z kół odpowiednim palcem. Dziecko powinno kolejno odrywać palce według kodu kolorowych kół.
6. ,, Kolorowe klocki ‘’ – dopasowywanie klocków w odpowiednie pole Dziecko dopasowuje odpowiedni kolor klocka w jego pole wyznaczone na planszy
7. ,, Ile wyrzuciłeś oczek ? ‘’ – zabawa ruchowa z kostką do gry
8. ,, Kolorowe koła ‘’ – zapamiętywanie i odtwarzanie
Zadaniem dziecka jest zapamiętanie i odtworzenie w odpowiedniej kolejności kolorowych kół znajdujących się na tabliczkach z wzorami. Dziecko powinno mieć chwilę na zapamiętanie kolejności kół, po zasłonięciu tabliczką, odtwarza wzór z kart.
9. ,, Kolorowe tory ‘’ – poruszanie się patyczkiem po kolorowych torach
Dziecko porusza się dwoma patyczkami po torze od dołu kartki w jednym kolorze. Kolor toru podaje nauczyciel.
10. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci aktywnych oraz niespodzianka dla wszystkich dzieci wykonanie eksperymentu z cukierków pt. ,, Kolorowa Tęcza ‘’ Wokół rantu talerza dzieci układają cukierki w kształcie okręgu, tak aby na przemian leżały inne kolory, następnie wlewają powoli na środek talerza wodę i obserwują co się dzieje.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.