X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47993
Przesłano:

Zabawy i ćwiczenia kształtujące małą motorykę. Scenariusz zajęć - wczesne wspomaganie rozwoju

Scenariusz zajęć indywidualnych

Rodzaj zajęcia: Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.

Prowadząca: mgr Ewelina Chełminiak

Zajęcia indywidualne

Wiek dziecka: 8 lat

Temat zajęć: Zabawy i ćwiczenia kształtujące małą motorykę.

Cel główny:
• usprawnianie rozwoju ruchowego.

Cele ogólne:
• kształtowanie i kontrolowanie ruchów,
• ćwiczenia dłoni i palców,
• ćwiczenie motoryki małej i dużej,
• usprawnianie procesów poznawczych - rozwijanie koordynacji – wzrokowo ruchowej,
• kształtowanie zdolności psychomotorycznych,
• stymulacja słuchowa,
• doskonalenie percepcji wzrokowej,
• rozwijanie umiejętności współpracy z terapeutom.

Cele szczegółowe:
• wycina po śladzie, według własnego pomysłu oraz po linii,
• rysuje po śladzie, uzupełnia brakujące elementy ołówkiem,
• nawiązuje pozytywny kontakt z terapeutą,
• jest zainteresowane i zaangażowane w różne formy ćwiczeń

Formy pracy: indywidualna

Metody nauczania zabaw paluszkowych W. Szumana, oglądowo – praktyczna, praktycznego działania.

Środki dydaktyczne:
• butelka z grochem,
• nożyczki,
• kartka papieru,
• klej,
• figury geometryczne płaskie,
• obrazek z czterema elementami: chmurka, domek, samochód, pasek trawy,
• materac,
• skakanka.

Przebieg zajęć:
Powitanie: nawiązanie z dzieckiem kontaktu, piosenka na powitanie, zabawa ,,Przywitanie paluszków’’.
1. Wykonywanie ćwiczeń percepcji wzrokowo-ruchowej:
• uwrażliwianie rąk różnymi fakturkami,
• przesypywanie grochu do butelki,
• gra ,,Pamięć’’,
• darcie papieru – ruch naprzemienny rąk.
2. Wycinanie po śladzie według własnego pomysłu, po lini.
3. Rysowanie po śladzie z głowy – uzupełnianie brakujących elementów ołówkiem.
4. Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo – ruchową:
• porządkowanie figur według koloru, wyszukiwanie wszystkich figur zielonych, żółtych, czerwonych, niebieskich
• porządkowanie figur według kształtów: kółek, trójkątów, prostokątów
• nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy (najpierw według kształtu kółko do kółka, kwadrat do kwadratu. W następnej kolejności według kształtu i koloru, czyli zielony kwadrat na jego odpowiednik na planszy, żółty trójkąt na jego odpowiednik na planszy.
5. „Ułóż obrazek” dziecko otrzymuje obrazek z czterema elementami (chmurka, samochód, domek, pasek trawy) oraz same sylwety wycięte przez nauczyciela. Układa obrazek według wzoru i przykleja wszystkie elementy we właściwych miejscach.
6. Ćwiczenie równowagi po ułożeniu obrazka dziecko przechodzi po skakance na materac.
7. Masażyk relaksacyjny „Pajączek”.

Wspinał się pajączek po rynnie.
Spadł wielki deszczyk i zmył pajączka.
Zaświeciło słoneczko,
wysuszyło pajączka, rynnę i ...
Wspinał się pajączek po rynnie...
(Kroczymy palcami po plecach dziecka, od dołu ku górze,
przykładamy do nich obie dłonie i szybko przesuwamy je w dół,
masujemy plecy ruchem okrężnym, aż poczujemy ciepło,

8. Porządkowanie miejsca zabaw.
9. Zakończenie zajęć.
10. Pożegnanie z dzieckiem.

Opracowała:
Ewelina Chełminiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.