X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47986
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Joga dla dzieci 5-letnich "W lesie"

Scenariusz zajęć z Jogi dla dzieci 5- letnich

Temat: W lesie.

Cel ogólny:
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.
• Rozwijanie umiejętności panowania nad własnym ciałem.

Cele szczegółowe:
• Skupianie uwagi na dokładnym wykonaniu zadania.
• Budowanie wypowiedzi słownej w oparciu o pytania do wiersza.
• Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.
• Rozbudzanie kreatywności w formie pracy plastycznej.
• Poszerzanie wiedzy na temat technik radzenia sobie ze stresem.
• Nabywanie umiejętności prawidłowego zachowania się w lesie.

Metody:
• Grupa metod czynnych (metoda samodzielnych doświadczeń- assany)
• Grupa metod słownych ( wiersz)
• Grupa metod oglądowych ( obserwacje i pokaz)

Formy:
• Indywidualne
• Grupowe

Pomoce dydaktyczne: maty do jogi, muzyka relaksacyjna, karty ze zwierzętami, wiersz, tamburyn, tangramy, lina, artykuły plastyczne takie jak: nożyczki, klej, kolorowe kartki.

Przebieg zajęć:

1. Piosenka. Dzieci ustawiają się w kole i podają sobie ręce, wspólnie śpiewają piosenkę na powitanie.

Dzień dobry, dzień dobry, witam Was.
Chcę skakać, chcę tupać, bo już czas.

2. Jestem super. Zabawa wprowadzająca dzieci w dobry nastrój. Dzieci stoją w kole i wołają gasło: Je-stem, su-per. Podczas wołania robią przysiad i wyskakują w górę.

3.Wiersz. Nauczycielka prosi dzieci aby usiadły na swoich dywanikach w kole i posłuchały wiersza.

Helena Bechlerowa
Idźmy leśną ścieżką
Cicho, cichuteńko,
Może zobaczymy
Sarniątko z sarenką.
Może zobaczymy
Wiewióreczkę małą,
Jak wesoło skacze
z gałęzi na gałąź.
I niech nikt po lesie
Nie gwiżdże, nie woła –
Może usłyszymy
Pukanie dzięcioła.
A może zaśpiewa
Między gałązkami
Jakiś mały ptaszek,
Którego nie znamy.
I będzie nas witał
Wesoło piosenką.
Tylko idźmy lasem
Cicho, cichuteńko.

Pytania do wiersza:

- Jak należy iść przez las?
- Jakie zwierzęta można spoktać w lesie?
- Jak należy zachowywać się w lesie?
- Jakie zwierzątko potrafi skakać z gałęzi na gałąź?

4. Zabawa orientacyjno -porządkowa. Drzewa i ptaszki. Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy. Jedne dzieci są drzewami, inne ptaszkami. Dzieci-drzewa wykonują pozycję drzewa z Jogi ( stoją na dwóch nogach z rozłożonymi rękami w górze). Dzieci-ptaszki wykonują pozycje ptaka. ( pochylone w dół łaczą ręce za głową). Gdy muzyka gra, ptaszki latają na przerwę w muzyce dzieci kucają pod drzewem.
5. Marsz do lasu. Nauczycielka zaprasza dzieci na maty ułożone w kole i zaczyna wycieczkę do lasu. Dzieci w rytm tamburynu przeskakuja z maty na matę. Zabawa kończy się gdy dzieci wróca na swoją matę.
6. Assany. Nauczycielka wita dzieci w lesie, przypomina, że muszą być bardzo cicho aby nie przeszkadzać zwierzętom. Rozkłada karteczki ze zwierzetami na dywanie i prosi chętne dziecko aby odkryło kartkę i zaprezentowało zwierzatko które spotkało. Zwierzęta prezentują dzieci wg pozycji z jogii.
- Ptak ( dziecko pochylone do przodu łapie się za dłonie i przenosi je w kierunku podłogi)
- Orzeł ( dziecko stoi na jednej nodze, druga nogą oplata pierwszą oraz oplata swoje ręce łącząc je dłońmi)
- Pies ( dziecko z wysoko uniesioną pupą na prostych nogach patrzy na dywan)
- Kot ( dziecko na kolanach wygina grzbiet do góry i na dół)
- Motyl ( dziecko siedzi po turecku i łączy stopy, wachluje przy tym kolanami)
- Żółw (dziecko siedzi w pozycji motyla a pod kolanami wkłada ręce i łączy dłonie nad stopami)
7. Lina. Dzieci wracają z lasu do domu. Droga jednak robi się skomplikowana i trudna. Dzieci musza się czołgać pod liną a następnie przechodzić po niej tak aby nie dotknąć wody.
8.Pranayamy. Po powrocie dzieci siadają na brzegu lasy, na pięknej polance aby odpocząć. Nauczycielka puszcza relaksacyjną muzyke a dzieci robią wdechy i wydechy przez nos, zaczynając od lewej dziurki.
9. Praca plastyczna. Po skonczonej relaksacji dzieci siadają do stolika i układają tangramy tworzące różne zwierzęta. Następnie przyklejają wykonaną pracę na kartkę.

Opr. mgr Anna Cygler

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.