X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47946
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój dom

KONSPEKT ZAJĘĆ

TEMAT TYGODNIOWY: Mamy Różne Domy
Temat dzienny : Mój dom
Data: 22.02.2022 r.
Grupa: Jeżyki (dzieci 5 i 6-letnie)
Prowadząca: Joanna Kiedrowska
CELE OGÓLNE:
- usprawnianie procesów poznawczych,
- kształtowanie umiejętności słuchania i obserwowania,
- poszerzenie wiadomości na temat rodzajów domów i pomieszczeń w nich występujących,
- odwzorowywanie układu elementów,
- utrwalanie nazw figur geometrycznych i kolorów,
- doskonalenie percepcji wzrokowej,
- usprawnianie motoryki małej

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i pamięci wzrokowej,
- zachęcanie do współdziałania z innym dziećmi,
- wyrabianie umiejętności reagowania na polecenia,
- rozwijanie słownictwa czynnego,
- stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci,
- wzbogacanie słownika dzieci o nazwy rodzajów domów i pomieszczeń,
- utrwalanie określeń: wysoki, niski, wyższy, najwyższy, najniższy,
- przeliczanie elementów ,tworzenie określonych zbiorów,
- nazywanie figur geometrycznych i tworzenie z nich domów,
- układanie puzzli

FORMY PRACY:
- indywidualna
- grupowa
METODY PRACY:
- słowna – rozmowa, objaśnienia
- oglądowe – obserwacja, pokaz
- czynna – praktycznego działania, zadań stawianych do wykonania

POMOCE DYDAKTYCZNE: płyta Cd z piosenkami, ilustracja różnych rodzajów domu, ilustracje z domami różnych wielkości, plansza przedstawiająca pomieszczenia w domu, figury geometryczne z papieru, klej, kartka papieru, puzzle (przedstawiające dom), karta pracy, piasek kinetyczny, foremki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie dzieci i zaśpiewanie piosenki „Wszyscy są...”.
2. Zaznaczenie obecności, dnia tygodnia i pogody.
3. Zabawy paluszkowe.
4. Wprowadzenie do tematu zajęć, rozwiązanie zagadki:

„Kto odgadnie, co to jest?
Mieszka tam mama, tata i pies.
Mieszkasz tam ty i brat twój też,
to miejsce dla ciebie ważne jest.” (dom)
5. Co to jest dom? – burza mózgów – aktywizowanie myślenia; całościowe postrzeganie wyrazu ,,dom”. Podział wyrazu na sylaby i głoski.
6. „Mamy różne domy” – wypowiedzi dzieci na podstawie obserwacji oraz ilustracji. Zapoznanie z nazwami różnych domów: blok, wieżowiec, domy szeregowe, bliźniak, dom jednorodzinny.
7. Jak jest zbudowany dom? – obejrzenie krótkiego filmiku, a następnie usystematyzowanie wiedzy w oparciu o ilustrację.
8. Zabawa matematyczna, przeliczanie w dostępnym dla dzieci zakresie; układanie elementów zgodnie ze wskazaną cyfrą. Tworzenie zbiorów.
9. Gimnastyka
10. Układanie z figur geometrycznych (płaskich) domu według wzoru i przyklejanie figur na kartce.
11. Ułożenie obrazka rozciętego na kilka części ( przedstawiającego dom) i przyklejenie go na kolorowej kartce.
12. Wykonanie karty pracy- ćwiczenia grafomotoryczne.
13. Podziękowanie dzieciom za wspólną pracę i rozdanie „nagród” i zabawy z piaskiem kinetycznym, tworzenie domów i zamków z piasku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.