X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47892
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gramy w zielone. Scenariusz zajęć

Anna Dobrzyńska – nauczyciel ZSP 1 – MP 2 w Częstochowie
Scenariusz zajęć
15. 03. 2022
„Gramy w zielone”
Cel ogólny:
- wdrażanie dzieci do nabywania i poszerzania kompetencji cyfrowych i posługiwanie się
nimi na co dzień;
- Rozwijanie wśród dzieci podczas zajęć, świadomości ekologicznej związanej z
segregacją odpadów, zapobieganiu smogowi oraz oszczędzaniu energii, wody;
- pogłębianie wiedzy na temat zwiastunów wiosny;
- zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu;
- wykorzystywanie narzędzi multimedialnych podczas zabawy;
- przeliczanie.

Cele szczegółowe:
- Dziecko prawidłowo przyporządkowuje odpady;
- Dziecko wie i potrafi wytłumaczyć, czym jest recykling
- Zna sposoby oszczędzania wody i energii;
- aktywnie spędza czas wolny;
- wymienia i rozpoznaje zwiastuny wiosny;
- przelicza elementy na kostce do gry;
- jest kreatywne;
- korzysta z narzędzi multimedialnych;
- Dziecko wie, jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające
w gospodarstwie domowym;
- Dziecko rozumie potrzebę dbania o środowisko;
- rozwija zdolności manualne

Metody nauczania:
- aktywizująco-twórcza
- zabawa ruchowa
- rozmowa kierowana
-czynne

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa

Środki dydaktyczne
- samodzielnie zrobiona plansza do gry
- sylwety o tematyce wiosennej i ekologicznej
- klej
- pastele
- laptop
- szary papier
- lup
- klej do slimów
- brokat
- płyn do prania

Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym ( 1)
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo techniczne (3)
Kompetencje informatyczne (4)
Umiejętność uczenia się (5)
Inicjatywność i przedsiębiorczość (7)

Podstawa programowa
IV1 - wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim
otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu,
gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji
i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
IV12 - klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa
przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy
własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło,
kwadrat, trójkąt, prostokąt)
IV11 - wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy,
zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej
przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość, ciężar, porównuje
przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę
IV9 - komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty
werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego
dziecka, grupy
IV19 - podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek,
zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi,
korzystanie z nowoczesnej technologii itd.
II11 - dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji
estetycznej.
IV5 - odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność
zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe,
recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
IV9 - czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki
znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie.
IV18 – posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz,
burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew,
zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku
przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół.
IV19- podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek,
zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi,
korzystanie z nowoczesnej technologii itd.

Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci.
2. Pokazanie dzieciom planszy ekogry, którą trzeba uzupełnić o brakujące pola (sylwety elementów o treści ekologicznej, wiosennej).
3. Wymyślanie przez dzieci zadań, które trzeba wykonać wchodząc na dane pole.
4. Używanie zamiast tradycyjnej kostki do gry 0 kostki wirtualnej.
5. Wymyślanie nazwy gry.
6. Tworzenie przez dzieci wiosennych slimów.
7. Spacer wokół przedszkola z lornetkami, lupami , szukanie zwiastunów wiosny oraz sprawdzanie czystości terenu wokół przedszkola.
Załączniki do ekogry

Legenda Ekogry

Wujek zapalił papierosa, wciągnij dym magicznym odkurzaczem i nakłoń go do rzucenia palenia
Jedziesz do przedszkola samochodem chociaż masz blisko, samochód zanieczyścił powietrze spalinami – cofasz się o 2 pola do tyłu
Twój sąsiad pali w piecu odpadkami, przekonaj go, żeby używał ekologicznego opału, a pojedziesz dalej przesuwając się o 3 pola na przód
Podczas spaceru mijasz fabrykę, kominy dymią – wciągasz magicznym odkurzaczem dym aby pójść dalej
Namów bliskich, aby na wycieczkę za miasto jechać autobusem zamiast waszym autem. W ten sposób emisja spalin będzie mniejsza, a Ty będziesz mógł rzucić kostką jeszcze raz
Posegreguj śmieci, a pójdziesz 2 pola dalej

Kiedy myłeś zęby, nie zakręciłeś kranu. Cofasz się o 2 pola.
Jeśli chcesz pójść dalej, przestań używać plastikowych torebek i zamień je na płócienną torbę wielokrotnego użytku
Idź na spacer na nogach, nie jedź autem, a dojdziesz do mety już teraz

To wiosenne pączki – zamień się teraz w wiosenny listek – pokaż, jak on się rozwija, kiedy świeci na niego słońce i pada deszcz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.