X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47870
Przesłano:

Emocje są wśród nas

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy 5 szkoły podstawowej.

Temat: Emocje są wśród nas.

CELE LEKCJI:
- Uczeń potrafi rozpoznać podstawowe emocje, uczucia.
- Uczeń wyraża swoje emocje i rozróżnia jakich emocji doświadczają inni.
- Uczeń rozumie, że emocje są wywoływane przez różne sytuacje.
- Uczeń rozumie, jak rozpoznanie emocji wpływa na relacje z innymi ludźmi.
- Uczeń szuka własnych sposobów na odreagowanie negatywnych emocji.
- Zna sposoby radzenia sobie z emocjami.

Metody pracy: pogadanka, dyskusja, zadania praktyczne, rozmowa kierowana
Formy pracy: indywidualna, z całą klasą
Środki dydaktyczne: film, piosenka, balony

PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA WPROWADZAJĄCA:
- Sprawy organizacyjno – porządkowe. Sprawdzenie listy obecności.
- Zapisanie nowego tematu lekcji.

FAZA WŁAŚCIWA:
- Uczniowie oglądają film „ Witajcie emocje” https://www.youtube.com/watch?v=-5uu3wXe1_U&t=192s
-Odpowiadają na pytania nauczyciela – Co to są emocje? Gdzie są? Skąd się biorą?
- Na tablicy zapisujemy emocje z filmu
- Próbujemy nazwać emocje w języku angielskim
- Dopisujemy wszystkie emocje jakie przyjdą uczniom do głowy
- Dokonujemy podziału na emocje pozytywne i negatywne, można to zrobić w postaci tabelki na tablicy
- Podział uczniów na 3 grupy, każda grupa ma otrzymuje inną emocję i jej zadaniem będzie napisać jak się zachowują czując:
Grupa 1 – Radość
Grupa 2- Smutek
Grupa 3- Strach
- Odczytanie efektów
- Zabawa z balonikami, uczniowie stają w kółku, łapią się za ręce i próbują przez minutę nie dopuścić do upuszczenia jednego balonika. Po upływie minuty niezależnie od efektu ćwiczenia nauczyciel mówi uczniom, że teraz przez minutę nie mogą im spaść trzy balony. W trakcie ćwiczenia nie rozmawiamy z uczniami o emocjach dopiero później.
- Omówienie pojawiających się emocji w przypadku obu ćwiczeń, zapytanie uczniów kiedy emocje były większe – próbujemy nakierować uczniów, że im trudniejsza sytuacja tym większe emocje, pytamy czy mieli cały czas wpływ na to co się działo z balonem – nakierowanie na fakt, że nie zawsze wszystko od nas zależy. Po nazwaniu emocji, które pojawiły się w ćwiczeniu omówienie jak można sobie radzić z nimi.

FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Pytania do uczniów:
- Czy emocje są złe?
- Czy warto „ chować w sobie emocje”?
- Piosenka o emocjach.
https://www.youtube.com/watch?v=kRJFN6V7TB4

PRACA DOMOWA:
Obserwuj emocje swoje i kolegów i staraj się je nazywać, to pomoże Ci zrozumieć swoje i ich zachowanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.