X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47845
Przesłano:
Dział: Logopedia

Utrwalenie głoski [cz] w wyrazie

Temat zajęć: Potrafię powiedzieć kaczka.
Cel główny: Utrwalenie głoski [cz] w wyrazie
Cele szczegółowe:
1. dziecko pracuje nad usprawnianiem motoryki narządów artykulacyjnych
2. dziecko utrwala prawidłową wymogę głoski [cz] w wyrazie
3. dziecko doskonali percepcję słuchową
4. dziecko doskonali słuch fonemowy
5. dziecko wzbogaca słownictwo bierne i czynne
Pomoce dydaktyczne: lusterko, słomki, gry planszowe, komputer
Metody pracy: usprawniania narządów artykulacyjnych
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Czas realizacji: 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
• dziecko unosi wąski język za górne zęby
• dziecko kieruje język w kąciki ust
• dziecko kląska jak konik
• dziecko liczy górne zęby dotykając je językiem od wewnętrznej strony
• dziecko oblizuje górne zęby językiem po wewnętrznej stronie
• dziecko cofa język w głąb jamy ustnej zaczynając od górnych zębów, podniebienie twarde aż do podniebienia miękkiego
• dziecko nadyma policzki i przebija palcem raz prawy a raz lewy policzek wypuszczając powietrze
• dziecko parska jak konik
• dziecko wysuwa wargi jak przy wymowie głoski [u], nauczyciel kładzie dziecku słomkę nad górną wargą, dziecko próbuje jak najdłużej utrzymać słomkę

2. Ćwiczenia ortofoniczne – zagadki słuchowe. Nauczyciel włącza dzieciom odgłosy różnych zwierząt, uczniowie mają za zadanie rozpoznać dany dźwięk i prawidłowo go wymówić: szczeniak, kaczka, czapla, pszczoła, szczur.

3. Utrwalenie głoski [cz] w wyrazie, za pomocą gry planszowej „kółko i krzyżyk”. Gra przeznaczona jest dwóch osób. Uczniowie otrzymują po kilka pionków w dwóch różnych kolorach, np. czerwonym i niebieskim. Zadaniem uczniów jest ustawienie trzech pionków jednego koloru w linii pionowej, poziomej lub na skok oraz prawidłowo wymówić wyraz z głoską [cz].

4. Ćwiczenia słuchu fonemowego – nauczyciel włącza na komputerze quiz własnego autorstwa i prosi dziecko o rozwiązanie:

https://learningapps.org/watch?v=p8vyoxpqa21
5. Zakończenie zajęć. Nauczyciel podsumowuje zajęcie, chwali dziecko za pracę i sukcesy, wręcza nagrodę, np. pieczątkę motywacyjną lub naklejkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.