X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47824
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Łakomczuch niedźwiedź

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 - letnich

Data: 22.11.2021r.
Prowadzący: Monika Kmiecik
Temat: Łakomczuch niedźwiedź
Nr obszarów z podstawy programowej: I5, II4, III5, III8, III9, IV1, IV2, IV5, IV14, IV15, IV 18.

Cele ogólne:
• wzbogacanie wiedzy na temat życia niedźwiedzi
• zapoznanie dzieci ze znakami >, <, =,
• doskonalenie techniki przeliczania
• utrwalenie rozróżniania strony lewej i prawej
• doskonalenie sprawności manualnej

Cele operacyjne (dziecko):
• zna podstawowe informacje dotyczące życia niedźwiedzia brunatnego
• ogląda z uwagą film i wypowiada się na jego temat
• rozwiązuje zagadkę
• potrafi wskazać pożywienie niedźwiedzia brunatnego
• rozróżnia stronę lewą i prawą
• potrafi przeliczyć zbiory i porównać ich liczebność
• zna i stosuje znaki >, <, =,
• bierze czynny udział w zabawach
• potrafi wykonać pracę techniką collage

Metody:
podające: film, pogadanka, opis
czynne: zabawa dydaktyczna, zadań stawianych do wykonania, zabawa muzyczno-ruchowa

Formy:
zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
sprzęt multimedialny (pendrive, ekran), zasoby multimedialne – film edukacyjny „Ciekawostki o niedźwiadkach. Zwierzęta dla dzieci”, plansze demonstracyjne przedstawiające niedźwiedzia i gawrę, ilustracje przedstawiające różne pokarmy, liczmany magnetyczne przedstawiające beczki z miodem oraz znaki „<, =, >”, rysunek niedźwiedzia, kredki, nożyczki, klej, kolorowe listki, katon, szary papier, naklejki ze smutną i wesołą miną.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie wszystkich dzieci
2. Rozwiązanie zagadki – podanie tematu zajęć.
Jest ogromny i brązowy,
chętnie miodek zjada.
Latem chodzi gdzieś po lesie,
zimą w sen zapada. (niedźwiedź)
3. Projekcja filmu edukacyjnego „Ciekawostki o niedźwiadkach. Zwierzęta dla dzieci”.
4. Rozmowa z dziećmi na temat warunków życia niedźwiedzia brunatnego w oparciu o film i plansze umieszczone na tablicy. Udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:
- Jak wygląda niedźwiedź (wielkość ciała, kolor sierści) ?
- W jakich rejonach mieszka?
- Czym żywi się niedźwiedź?
- Jak spędza zimę?
Uzupełnienie przez nauczyciela wypowiedzi dzieci o informacje takie jak:
- Masa ciała poszczególnych osobników waha się między 200 a 350 kg.
- Jest wspaniałym łowcą ryb. Z łatwością łapie je w potokach.
- Dobrze biega, pływa i wspina się po drzewach
- Ma doskonały węch i bardzo dobry słuch.
- Niedźwiedź brunatny jest chroniony na obszarze całej Polski.
- Gdy spotkasz niedźwiedzia spokojnie się oddal bez nagłych, gwałtownych ruchów.W żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do zwierzęcia.
5. Zabawa dydaktyczna „Co je niedźwiedź?”
Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające różne rodzaje pokarmów (nadrukiem do dołu, po jednej dla każdego dziecka). Dzieci kolejno losują ilustrację, prezentują grupie, omawiają jaki to rodzaj pokarmu i czy jest to pożywienie niedźwiedzia brunatnego. Właściwe ilustracje umieszczają na tablicy( nasiona, ślimak, dżdżownica, trawa, owoce leśne, małe gryzonie, ryba, miód, grzyby, jaja ptaków), pozostałe pozostają na dywanie (banan, mleko, kość, lody, cukierki).
6. „Ile miodu zje niedźwiedź?” – zabawa matematyczna.
- Nauczyciel umieszcza po prawej i po lewej stronie tablicy po 4 liczmany przedstawiające beczki z miodem. Między beczkami nauczyciel umieszcza znak równości, wyjaśniając, że znak = oznacza, że po prawej i po lewej stronie jest tyle samo elementów. Następnie chętne dzieci umieszczają na tablicy liczmany zgodnie z instrukcja nauczyciela np. po lewej stronie 3 beczki, po prawej stronie 3 beczki, pomiędzy nimi znak =.
- Nauczyciel umieszcza po po lewej stronie tablicy 5 liczmanów przedstawiających beczki z miodem, a po prawej stronie 3 liczmany. Dzieci przeliczają przeliczają elementy po lewej i po prawej stronie. Nauczyciel umieszcza znak > pomiędzy beczkami. Wyjaśnia, że znak > oznacza, że po stronie lewej jest więcej beczek niż po stronie prawej. Następnie chętne dzieci umieszczają na tablicy liczmany zgodnie z instrukcja nauczyciela np. po lewej stronie 4 beczki, po prawej stronie 2 beczki, pomiędzy nimi znak >.
- Nauczyciel umieszcza po po lewej stronie tablicy 3 liczmany przedstawiających beczki z miodem, a po prawej stronie 6 liczmanów. Dzieci przeliczają przeliczają elementy po lewej i po prawej stronie. Nauczyciel umieszcza znak < pomiędzy beczkami. Wyjaśnia, że znak < oznacza, że po stronie lewej jest mniej beczek niż po stronie prawej. Następnie chętne dzieci umieszczają na tablicy liczmany zgodnie z instrukcja nauczyciela np. po lewej stronie 4 beczki, po prawej stronie 7 beczek, ustalają gdzie jest mniej i wstawiają pomiędzy nimi znak <.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Stary niedźwiedź mocno śpi”
8. „Gawra niedźwiedzia brunatnego” – collage.
Podanie tematu pracy i wyjaśnienie sposobu jej wykonania, nadzorowanie pracy dzieci. Dzieci wykonują kolejno następujące czynności:
- kolorują brązowa kredką ilustrację śpiącego niedźwiedzia i wycinają ją nożyczkami,
- przyklejają wycięty element na środku kartki,
- przyklejają kolorowe, jesienne listki na dole kartki,
- wokół gawry przyklejają kamienie – zrobione ze zgniecionych kawałków szarego papieru.
9. Ewaluacja zajęć – dzieci przyklejają do tablicy naklejki ze smutną lub wesołą minką w zależności od tego czy podobały się im zajęcia czy też nie.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.