X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47807
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bawimy się z pingwinkami - zabawy dydaktyczne

„Bawimy się z pingwinkami” – zabawy dydaktyczne utrwalające zdobytą wiedzę na temat zwierzątka. Integrowanie grupy w toku zabaw – realizacja programu profilaktyczno-wychowawczego przedszkola; zadanie: Mały człowiek szanuje innych ludzi, Przyjaciel przyrody.

Cele ogólne:
• wspieranie aktywności dziecka w poznawczym obszarze jego rozwoju;
• budowanie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych w grupie rówieśniczej;
• rozwijanie ekspresji ruchowej.

Cele operacyjne (dziecko...):
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, (...), (PP I.5);
• wykonuje czynności, takie jak: (...) trzymanie przedmiotów jedną ręką
i oburącz, (...) używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia (..), (PP I.7);
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (P II, 7);
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją (...) (P II, 8)
• szanuje emocje swoje i innych osób, (P II, 2)
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe; (PP III.8);
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; (...),(PP III.9)
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim
w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, (...), (P IV, 2)
• odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola (...), (P IV, 5);
• (...) porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku (...), (P IV, 7)
• klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, (...), (P IV, 12);
• określa kierunki i ustala położenie przedmiotów (...), (P IV, 14);
• posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, (...), (P IV, 18);
• podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. (...), korzystanie
z nowoczesnej technologii itd.; (P IV, 19);

Formy: grupowa, indywidualna.
Metody: metoda słowna – opowiadania, zagadki, rozmowy rozwijające procesy poznawcze i poszerzające zasób wiadomości dziecka; metoda żywego słowa – czytanie i słuchanie literatury dziecięcej; metoda ćwiczeń – zabawy ruchowe, metoda zadań stawianych dziecku do wykonania – układanie, manipulowanie, metoda samodzielnych doświadczeń – oparta na inicjatywie własnej dziecka
w czasie zabaw.

Środki dydaktyczne: tekst wiersza (własnego autorstwa), ilustracja pingwina (a2) pocięta na pionowe pasy (4), sylwety, odtwarzacz, płyta CD „Koszałki Opałki Pana Miłosza”, opaski do zabawy, komputer, projektor, tablica, obrazki pingwinów oraz ilustracje związane z krainą zwierzątka i z krajami o ciepłym klimacie, obręcze, rymowanka „Taniec pingwina” – źródło Internet.

Przebieg:

1. Nauczycielka wita się z dziećmi wierszem:

Pojedziemy do krainy,
tam, gdzie żyją pingwiny.
Tam, gdzie mróz nosy zatyka,
gdzie lodowa gra muzyka.
Pojedziemy tam sami,
pobawimy się z pingwinami.

2. Nauczycielka informuje dzieci, że brakuje tu kogoś, kto będzie obserwował ich działania; w tym celu proponuje ułożenie w całość pasów papieru umieszczonych na tablicy ściennej, ale biorąc pod uwagę ilość kropek na pasach w kolejności rosnącej (1-4). Dzieci przeliczają kropki i układają obok siebie pasy papieru kropkami do góry. Chętne przedszkolaki odwracają pasy i w ten sposób pojawia się postać pingwina.

3. Aby pingwin czuł się dobrze w przedszkolnej sali wybrane dzieci umieszczają wokół niego sylwety wg wskazówek nauczycielki, (np. przyczep śnieżynkę nad pingwinem, itp.).

4. „Skok pingwina” – zabawa ruchowa z el. skoku. Dzieci otrzymują opaski z sylwetą pingwinka; podczas muzyki odtwarzanej z płyty CD pingwinki poruszają się odpowiednim krokiem, na sygnał muzyczny wykonują skok.

5. Nauczyciel gromadzi dzieci na krzesełkach przed tablicą. Proponuje narysowanie zwierzątka (do wyboru misia – nazwa grupy, lub pingwinka); włącza projektor. Dzieci oglądają uważnie sposób rysowania zwierzątka i próbują odwzorować je rysując w powietrzu.

6. „Co znajduje się w krainie pingwina?” – nauczycielka zaprasza dzieci na matę, na której po jednej stronie znajduje się obręcz z obrazkiem pingwina, na drugiej zaś – obręcz z przekreślonym obrazkiem zwierzątka. Zadaniem wybranych dzieci jest posegregowanie obrazków związanych z krainą zwierzątka i z krajami
o ciepłym klimacie do odpowiednich obręczy.

7. Po zakończeniu zadania dzieci z nauczycielką recytują oraz ilustrują ruchem rymowankę.

Mam dwa bilety (pokazujemy dwa palce)
idę do kina. (maszerujemy)
W drodze do kina,
coś mnie wygina, (wyginamy się)
to nowy taniec,
małego pingwina. (obracamy się ze złączonymi nogami, ręce „przyklejone” do nóg, dłonie na zewnątrz)

Podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci na pamiątkę zabaw zabierają opaski do domu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.